5:10
29.05.2017

Rumunsko – netradiční dovolená za českými kořeny

Když se řekne dovolená, vybaví si nejspíš většina z nás prosluněné sicilské pláže a dny proležené na lehátku s příležitostným navštívením nějaké té památky. Všichni ale nemají přeplněné pláže a města plná lidí zrovna v lásce, své volno raději stráví v klidu a návštěvou velmi zajímavých avšak ne příliš známých míst. Jedním z takových je pohoří na jihozápadě Rumunska, které skrývá především pro české obyvatele opravdu zajímavé destinace. Říkáte si, že Rumunsko by vás jako cílový bod pro vaši cestu nikdy nenapadlo? Abych byl upřímný, taky jsem byl vůči tomuto nápadu zprvu velmi skeptický. Po tom, co jsem se ale dozvěděl, jaké dobrodružství na mě čeká, jsem se už nemohl dočkat. Vítejte v pohoří Banát s vesnicemi, které byly založeny a jsou stále obývané Čechy!

První dojmy

Když poprvé přijíždíte do Rumunska, dýchne na vás závan chudoby a bídy. Jedná se především o malá města a vesnice, o které nikdo nejeví velký zájem, a tak domy v těchto oblastech chátrají a připomínají spíše chatrče. Určitě to chce chvilku na vzpamatování a uvědomění si, kde se vlastně nacházíte. I když se totiž nenacházíte příliš daleko od domova, jste stále v úplně jiné zemi a v úplně jiném světě.

Abych ale nebyl jen pesimistický, Rumuni se opravdu snaží svou zemi zvelebit a udělat ji pro oko turisty mnohem krásnější. Silnice, které jsou brány pro cestovatele jako velký problém, už se za ta léta, co Rumunsko navštěvuji, výrazně kvalitativně zlepšily. Stále ale musíte počítat s ne příliš pohodlnými cestami plné výmolů a děr.

Když poprvé spatříte některé z větších rumunských měst, uvidíte velký rozdíl mezi vesnicemi, které jste celou dobu projížděli a městem plným kaváren, restaurací, lidí, hotelů a památek. Taková města si stojí za to projít a pokochat se každodenním životem v Rumunsku. Možná budete příjemně překvapeni.

Co je ale na Rumunsku nejkrásnější, a co vás dozajista ohromí, je příroda. Rumunsko nabízí nepřeberné množství krás, zachovalou přírodu a úžasná místa, která jinde na světě nenajdete. Pokud se chcete stát na nějaký čas dobrodruhem, je pro vás Rumunsko tou správnou volbou.

Banát

Jako cíl vaší cesty doporučuji právě pohoří Banát. Pokud vás zajímá, jak to vypadá, když se zastaví čas v době, kdy se po českých vesnicích proháněli vozy tažené koňmi a krávami, stařenky chodily v dlouhých sukních a ctily se všechny zvyky a tradice, neváhejte se zastavit nejméně v jedné ze šesti vesnic a nejlépe ve všech.

Chaloupky podél cesty, krávy postávající na náměstí a neuvěřitelná pohostinnost jsou hlavními znaky těchto vísek na jihozápadě Rumunska. Můžete si být jistí, že když se zeptáte nějaké postarší paní na cestu a poprosíte o hrneček vody, do rukou se vám můžou dostat i právě napečené tvarohové buchty, které nemají konkurenci. A když budete mít štěstí, podíváte se na domácí palírnu, ke které je samozřejmostí i ochutnávka. Neváhejte si vyzkoušet dojení krav nebo práci na poli.

Dále můžu doporučit domácí marmelády a hlavně sýry, které si zamilujete. Kus rumunského chleba a k tomu domácí sýr je ta pravá snídaně. A když k tomu ještě připočtete neskutečný výhled na celé pohoří, vychází z toho ta nejlepší snídaně ve vašem životě. Celkově jsou rána ve vesnici velmi živá. Když si alespoň jednou přivstanete, naskytne se vám pohled na ještě zamlžené údolí a na velmi živou vesničku, která se probouzí k životu. Takovou ranní procházku podél vozu taženého krávami, na kterém sedí stařenka a hbitě krávy popohání, už jen tak nezažijete.

Kam se vydat?

Dění ve vesnici je ale jen jednou částí, co můžete v této destinaci vidět. Někdy se nemusíte ani vydat ven ze vsi, aby se vám naskytl nádherný pohled na zapadající slunce nad celým pohořím. Jsou zde ale místa, z kterých je opravdu úžasný výhled a z každého je naprosto jiný a jedinečný. Stačí si jen vzít batoh na záda a vydat se na túru. Do batohu ani není potřeba dávat příliš jídla, protože podél všech cest na vás vykukují švestky, ostružiny nebo šťavnaté špendlíky.

Všechny vesnice jsou propojené označenými cestami, takže není problém se vydat z jedné vsi do druhé. Jakým způsobem je už jen a jen na vás. Potkávám zde spoustu cyklistů, ale můj oblíbený způsob je stejně pěšky. Vychutnáte si každý kousek cesty a nic vám neunikne. Čas vás netíže a vy si můžete dát šlofíka pod stromem nebo se osvěžit v některé ze studánek. Je jen a jen na vás, kam se vydáte a jak své okamžiky na tomto vskutku jedinečném místě strávíte. Jedno je ale jisté – bude to nezapomenutelný zážitek.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články