4:55
31.05.2017

Door County – zapomenutý poklad Wisconsinu, který stojí za návštěvu

Klasické cesty do Spojených států obvykle bývají mířené do hlavních metropolí, národních parků nebo za nákupy. Málokdo se vydává do méně známých míst ve středu země nebo na severu. Nicméně i tyto místa nabízí opomenuté poklady a stojí za návštěvu. Musím přiznat, že mluvím z pohledu zaujatého člověka. Já mám místa spojena se zážitky a lidmi, a proto vše, o čem vám v tomto článku řeknu, budu vychvalovat. Věřím ale, že když se tam vydáte, tak i vy potkáte milé lidi a místa, na která nezapomenete. Oblast, o které bych chtěla dnes mluvit, je jeden z regionů Wisconsinu zvaný Door County. Nenajdete tam totiž jen krásnou přírodu, ale i milé lidi a výborné jídlo.

Door County

Možná, stejně jako já před pár lety, slyšíte o tomto regionu poprvé. Door County ale není tak opomenutou krajinou, jak se zdá. Je to velmi oblíbená letní destinace obyvatel velkých měst, kteří přijíždějí hlavně z Wisconsinu a Illinois, ale někdy i z jiných koutů USA. Tato oblast je krásná a zajímavá, nicméně bez auta se tu neobejdete. Stejně jako ve většině oblastí Spojených států, jakmile vyjedete z velkého města, hromadná doprava je velmi sporadická.

Když se podíváte do nějaké mapy Spojených států, Door County se rozprostírá skoro po celém výběžku, který na západní straně „trčí“ do Michiganského jezera a tím ho odděluje od zátoky Green Bay. Centrálním místem tohoto regionu je městečko Sturgeon Bay (v překladu: zátoka jeseterů), které je vzdálené asi tři a půl hodiny cesty autem z Chicaga. Každým kilometrem dál na sever člověk vidí méně domů a více přírody. V Door County je možno zaregistrovat stopy po Skandinávcích, ale dokonce i nějaké české. Jeden ze Skandinávců, Nor Andreas Iverson, tam založil sbor Jednoty bratrské, který je nejstarší církví v Door County.

Sturgeon Bay

Kultura, sport, příroda – výběr pro každého

Door County má svým návštěvníkům co nabídnout. Pokud máte rádi outdoorové aktivity, pronajměte si kajak, paddle board nebo vodní lyže a projeďte se v zátoce Green Bay. Já jsem na paddle board stoupla poprvé v životě v jednom klidnějším zákoutí zátoky a klidně bych na něm strávila celé odpoledne. Spadla jsem, až když jsem začala bláznit a dělat na něm holubičku. Zasloužila jsem si to, ale i tak to byl jeden z mých nejlepších zážitků z Wisconsinu.

Pro umělecké duše je tu galerie The Hardy v městečku Ephraim, která prezentuje díla místních umělců. Pokud bude zrovna zavřená, nezoufejte, pokochejte se okolím a můžete se zvenku podepsat a přečíst si vzkazy jiných. Pro pochmurné a pršlavé dny tu je Hands On Art Studio, kde si vaše mysl odpočine při nějaké praktické činnosti. Vypadá to, že nejoblíbenější je zdobit podle svého vkusu keramické předměty ve velkém barevném ateliéru, kde mají po stěnách různé keramické nádoby či ozdoby. Každá má svoji cenu, kterou pak platíte, a druhý den si své výrobky můžete vyzvednout vypálené a máte ideální osobní suvenýr nebo dárek pro známé.

Mezi početnými krásnými majáky a višňovými sady, kterými se Door County pyšní, Cave Point County Park je jedno z míst, které rozhodně stojí za to navštívit. Mně vyloženě vzalo dech. Už když jsme klikatou cestičkou začátkem babího léta, kdy se listnaté stromy začínaly barvit, přijížděly. I když jsou všechny parky přístupné pro auta, některé teda za poplatek, působí velmi čistě, nerušeně a klidně. Vystoupily jsme z auta a hned jsme byly u útesů. Sedly jsme si na vrch jednoho a jen se zakoukaly do vln, které do útesů neúnavně bily, a na chvilku jsem zapomněla, že nekoukám na oceán, ale na jezero.

Washington Island

Na jeden takový jednodenní výlet si stojí za to zajet na Washington Island. Ostrov je propojen s pevninou trajektem, ke kterému můžete dojet autem, anebo taky vláčkem Cherry Train, který vás k němu doveze až ze Sturgeon Bay. Po půl hodině kývání se na jezeře přijíždíte na ostrov, který má na délku 11 km. Na mapě působí jako jedno městečko, naživo vypadá jako venkov. Až na pár hustěji zastavěných míst jsou domy rozmístěny velmi sporadicky.

S mou průvodkyní, která je šéfredaktorkou místního deníku, jsme sedly na kola a za část odpoledne jsme projely skoro celý ostrov. Za zmínku určitě stojí oblázková pláž Schoolhouse Beach. Nenechte se zmást, že i když jste na pláži, voda, do které lezete, není slaná. Pokud se rádi potápíte, je tam prý vrak lodi, který nadšenci rádi vyhledávají. Dejte si ale pozor na to, že odvážet oblázky z ostrova je zakázáno. Na jídlo si zajděte do místního podniku Island Café & Bread Company, kde prodávají ty nejlepší sendviče a pečou vlastní chleba. Další možnost je zajít si na tradičnější rybí pokrm Fish Boil do jedné z přilehlých restaurací. Kuriozitou je určitě také replika dřevěného norského kostela Stavkirke, na který nebyl použit ani jeden hřebík. Pokud se chcete cítit jako ve Francii, navštivte jedno z levandulových polí. Ale hlavně se nezapomeňte včas vrátit na poslední trajekt, který vás doveze přes rozbouřené jezero zpět.

Cesta na Washington Island

Pár slov na závěr

Za pár intenzivních dní mé návštěvy jsem nebyla schopna v Door County navštívit všechno, co jsem chtěla, stejně jako nedokážu v tomto krátkém článku předat, jak moc mi chutnala pizza ve Wild Tomato, sushi v Crate, jak se mi líbilo přátelské grilování v Potawatomi parku a jak dech beroucí byl pohled z vysoké dřevěné rozhledny. Jak jsou všechny domky krásné a roztomilé, což je způsobeno asi jen tím, že jsem z Čech a jsou prostě jiné. Ale i to, že bych se klidně zase vrátila. A co vy? Navnadila jsem vás trochu, nebo jste už v této části Wisconsinu byli?

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
solid wooden door
14. 11. 2023

Nice weblog here! Also your web site loads up very fast! What host are you the usage of? Can I am getting your associate link to your host? I want my site loaded up as quickly as yours lol

Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články