4:12
29.05.2017

Fidži – tropické krásy na Waya Island

Waya Island, česky ostrov Waya, patří k tichooceánskému souostroví Fidži. Tento malý ostrov skrývající tropické přírodní krásy, patří do vulkanického souostroví nesoucí název Yasawa a čitá celkově 20 ostrůvků na rozloze 135 m2. Jedním z nejznámějších míst je bezpochyby Želví ostrov, Nanuya Levu, který se proslavil natáčením celosvětově známého filmu Modrá Laguna. Díky tomu se také zařadil mezi nejznámější letoviska Fidžijské republiky.

Fidži na mapě

Fidži, celým názvem Republika Fidžijské ostrovy, fidžijsky Matanik ko Viti, leží v srdci Pacifického oceánu s nejbližšími sousedy Austrálií, Novým Zélandem a souostrovími Vanuatu, Samoa a Tonga. Stát tvoří celkem 322 ostrovů vulkanického nebo korálového původu o celkové rozloze 18 274 km2. Panují zde celoročně příjemné letní teploty v průměru okolo 25 °C. Nejlepší návštěva je s ohledem na počasí od poloviny dubna do června a od září do začátku listopadu. Hlavní turistická sezóna je nicméně v měsících červenci a srpnu. Větší nápor tu čekejte i o Vánočních svátcích. Z historie je nejzajímavější a nejbizarnější praktikování kanibalismu, které bylo nedílnou součástí domorodého života obyvatel těchto ostrovů až do poloviny 19. století.

Proč zrovna Waya Island

Pokud jste milovníkem přírody, nádherných panoramat, klidných pláží bez davů turistů, hledáte místo s pravou Fidžijskou pohostinností a chcete poznat kus místního života i kultury, pak neváhejte a vyrazte na Waya Island. Na ostrově se nachází pouze čtyři vesnice – Naluwaki, Natawa, Yalobi a Waya Levu, jedna klinika první pomoci a internátní škola.

Místní leguán

Místní leguán

Ubytováni budete s největší pravděpodobností v zařízení spravovaném místní rodinou. Zaměstnanci zde budou také místní. Tito lidé vám nabídnou vše, jen abyste se cítili jako v bavlnce – nechají vás nahlédnout do svého každodenního života, pozvou vás na nedělní bohoslužbu, kde vás přivítá samotný farář s nefalšovaným úsměvem na tváři, navštívíte místní školu, kde dětem na mapě ukážete naší malou zemičku, o které doposud neměli ani zdání, každý den pro vás navaří typické fidžijské jídlo, doporučí, kam se na ostrově podívat, a vezmou vás třeba i na šnorchlování se žraloky nebo obřími mantami. Waya Island a jeho obyvatele si zkrátka nejde nezamilovat.

Jak se tam dostanu

S velkou pravděpodobností přiletíte do města Nadi na hlavním ostrově, kde se nachází jedno ze dvou mezinárodních letišť patřící k hlavním letovým křižovatkám Tichého oceánu. Zde je také přístav Denarau, odkud každý den dvakrát denně vyráží lodi směrem k souostroví Yasawa. Naskýtají se dvě možnosti koupě lístku. Buď si koupíte lístek samostatně přímo u společnosti Awesome Adventures, nebo si můžete zakoupit ubytování na ostrově i s dopravou u jednoho z místních cestovních agentů, kteří vám vždy zaručeně nabídnou minimálně 10% slevu, která určitě potěší.

Awesome Adventures

Awesome Adventures

První dojmy

Hned na první pohled z lodi se vám toto odlehlé místo dostane pod kůži. Už z dálky můžete sledovat obrysy vrcholků kopců, na které se za několik dní vydáte. Loď poté nečekaně zastaví mezi dvěma ostrovy a bude následovat rej, který jste ještě nezažili. Z okolních hotelů, resortů a bungalovů se začnou sjíždět malé lodičky vyzvedávající své klienty. Pokřikování jmen ubytovacích zařízení, hledání těch správných zákazníků, nakládání zavazadel a přeskakování do člunů. Po tomto zmatečně vypadajícím procesu budete sedět v lodičce, poslouchat řev malého, zato velice hlasitého lodního motoru, a blížit se k vysněnému cíli.

Na malé pláži vás s kytarami a zpěvem přivítají šťastné tváře Fidžijců, jako byste byli staří známí. Nalaďte se na “FIJI TIME” a nechte se unášet místní atmosférou. Čas tu plyne úplně jiným tempem, než jsme zvyklí, žádný stres a shon. Dny jsou krásně pohodové, plné harmonie a všudypřítomné nikdy nekončící dobré nálady místních. Po vyčerpávající cestě se nabízí natáhnout se v houpací sítí na pláži a užívat si slunečních paprsků.

Pláž

Pláž

Nezapomenutelné zážitky

Následující den se vydejte na objevování výhledů z vrcholků kopců. Nezapomeňte si s sebou přibalit pevnou obuv, kterou rozhodně využijete. Čekají vás nezapomenutelné výhledy na Pacifik a rozsypané okolní ostrůvky porostlé zelenými travinami. Pokud budete mít možnost, určitě využijte nabídku výletu na východ nebo západ slunce, nebudete litovat. Mezi další často nabízené výlety patří nepochybně šnorchlování, protože Fidži se pyšní krásným barevným podmořským životem, který je lákadlem pro mnoho potápěčů. Chcete vidět víc než jen barevné rybičky? Můžete vyrazit třeba na šnorchlování se žraloky bělocípými nebo se nechat unášet proudem s obřími mantami. Toto malé dobrodružství se jistě stane nezapomenutelným zážitkem vašeho pobytu na Waya Island.

Jako další se nabízí návštěva nedělní bohoslužby v kostele. Protože více než polovina obyvatel Fidži vyznává křesťanství, navštěvování kostela patří k jejich běžnému životu. Poslechnete si zde nejen slova z úst faráře, ale také nádherný zpěv obyvatel vesnic. Nebude chybět procházka vesnicí s velice skromně vypadajícími příbytky. Uvidíte zde i množství poškozených či zničených domků cyklony, které se zde téměř každoročně objevují s menší či větší razancí.

Dárek a pomoc v jednom

Ve vesnici si můžete koupit ručně vyrobený šperk nebo šátek, čímž pomůžete lidem žijícím na tomto krásném ostrově vzdáleném přes šestnáct tisíc kilometrů od naší české doliny a zároveň budete mít krásnou vzpomínku na místo, kde se lidé nepřestávají smát, čas zde plyne jiným tempem, pohostinnost nezná mezí a příroda je stále divoká. Neváhejte ani vteřinu!

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články