2:50
13.06.2019

Slovenské Kaskády: Relax u vody bez davu turistů

Pokud si chcete vychutnat přírodu bez stovek turistů, vyzkoušejte vodní nádrž Kráľová na Slovensku, která je mezi místními známá také pod názvem Kaskády.

Kaskády naleznete u Galanty, menšího slovenského městečka asi 50 kilometrů od Bratislavy. Pokud hledáte klidné místo k odpočinku, procházkám a sportu, je Galanta ideální volbou.

Vodní nádrž Kaskády

Vodní nádrž Kaskády. Foto: Lucia Bihuncová

Skvělé místo také pro fotografy

Rekreační oblast Kaskády se nachází na řece Váh a od centra Galanty je vzdálená asi 6 kilometrů. Nádrž nejvíce přitahuje milovníky vodních sportů a rybáře. Pokud se mezi tyto nadšence neřadíte, vůbec nic se neděje, jelikož Kaskády nabízejí také plavby výletní lodí a cyklostezku kolem celé nádrže. Ta je vhodná nejen pro cyklisty, ale také pro milovníky kolečkových bruslí.

Okolí tvoří převážně lesy a pole, proto je možné na hladině nádrže pozorovat mnoho druhů vodního ptactva. Na jednom místě tu můžete spatřit racky, divoké kachny, labutě nebo volavky. Území je skvělým útočištěm také pro kvakoše nočního a nádrž tak sehrává důležitou roli během migrace vodního ptactva. Pozorovatele a fotografové vzácných okřídlených jedinců si rozhodně přijdou na své.

Nádrž vysoko nad okolním terénem

Nádrž byla vybudovaná v roce 1985. Jejím hlavním cílem bylo energetické využití řeky Váh. Neméně důležitá je také funkce protipovodňové ochrany přilehlého území a těžba štěrkopísku.

Vodní nádrž Kaskády

Vodní nádrž Kaskády. Foto: Lucia Bihuncová

Kaskády se rozprostírají na území s rozlohou asi 11 kilometrů čtverečních. Jelikož se nádrž nachází vysoko nad okolním terénem, bývá zde často silný vítr, což ocení především milovníci kitesurfingu a podobných sportů.

Ubytování a občerstvení zajišťuje rekreační středisko na západním břehu. Koupání je tu pouze na vlastní nebezpečí. Čas ve vodě si tak můžete vynahradit procházkou po břehu nádrže, který nabízí úžasné výhledy do okolní krajiny.

Galanta, neogotická romantika

Po cestě z Kaskád do Galanty můžete natrefit na rybník, který je v příměstské části Nebojsa. V zimě bývá vypuštěný, ale v létě tu najdete plno ryb, ptáků a dokonce sladkovodního plže – plovatku bahenní. U rybníka lze pozorovat nádherné západy slunce, kdy se obloha zbarví do červena a každodenní stres je nahrazen požitkem z nebeské krásy.

Západ slunce u rybníka

Západ slunce u rybníka. Foto: Lucia Bihuncová

Ve městě Galanta stojí za návštěvu Neogotický zámek, který má město i ve svém erbu. V roce 1633 šlo o renesanční objekt, který byl roku 1736 přestavěn do barokního slohu. Současnou podobu romantické anglické gotiky získal až v roce 1861. K zámku patří také přilehlý park, který je svou strohostí kontrastem k bohatě vyzdobené fasádě.

Půdorys zámku je postaven do tvaru písmene U a jeho boční křídla tak uzavírají nádvoří. Střední část zámku je dvoupatrová, zatímco křídla jsou jednopatrová a nacházejí se na místě, které dříve sloužilo jako opevnění. Zámek je velmi často vyhledáván také svatebčany, kteří stojí o záběry plné elegance a historie. V současnosti zde probíhá rozsáhlá rekonstrukce.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články