5:17
29.05.2017

Mauricius – perla Indického oceánu

Mauricius je ostrovním státem ve východní Africe. Jeho poloha slibuje dokonalou exotickou dovolenou v tropickém ráji. Na své si tu přijdou jak milovníci luxusu, tak lidé toužící po dobrodružství a adrenalinu. Ale než se na Mauricius vypravíte, je potřeba se na cestu dobře připravit.

Co je potřeba zařídit před cestou?

Ač je tento pohádkový ostrov hojně vyhledáván milovníky luxusních hotelů, je dobré si uvědomit, že se stále jedná o zemi v tropickém pásmu. Proto se před cestou nechte očkovat na tropické nemoci, zejména na malárii a žlutou zimnici. Očkovat byste se měli nejpozději deset dní před odletem na dovolenou. Také si nezapomeňte do zavazadla přibalit potřebné léky, jako je Paralen nebo léčiva proti průjmu.

My si dovolenou na Mauriciu připravovali zhruba rok a půl. Nejvíce času nám zabrala komunikace s úřady. Nejednalo se o vízum, jak by se mohlo zdát. Do této země jej nepotřebujete, tedy pokud jedete na dovolenou kratší než tři měsíce. Ale my chtěli vidět trpasličí prales, ten je běžné veřejnosti nepřístupný a na jeho prohlídku je třeba speciální povolení mauricijského ministerstva životního prostředí. Komunikace s nimi byla poněkud obtížnější. I když se všude uvádí, že úředním jazykem je angličtina, mnohem lépe se mezi místními domluvíte francouzštinou, neboť nejpoužívanějším jazykem na Mauriciu je morusien, který má základ právě ve francouzském jazyce.

Kam hlavu složit?

Na ostrově rozhodně nebudete mít problém sehnat ubytování. Nachází se tu řada hotelů od těch nejluxusnějších až po rozkošné bungalovy na plážích. Vše je dokonale připravené pro náročnou klientelu z Evropy či Ameriky. Hotely nabízejí luxusně vyhlížející bazény s řadou barů a restaurací. Neschází ani diskotéky a kasína, a tak si tu užijete i bujarý noční život. My si zvolili hotel Beachcomber Le Mauricia, který se řadí mezi ty levnější. Ovšem nenechte se zmýlit. I přes to, že se jednalo o hotel „jen“ se čtyřmi hvězdičkami, byli jsme obklopeni nádherou a luxusem. Každý hotel má pro své klienty k dispozici prostornou hotelovou pláž s pohodlnými lehátky i slunečníky, která vám leží doslova pod okny. Návštěvníci hotelu si tak mohou dosytosti užívat krásného výhledu na indický oceán, jehož azurově modrá barva svádí k celodenním radovánkám ve vlnách.

Pro milovníky sladké vody jsou připraveny nádherné bazény. I z nich si můžete užívat krásu Indického oceánu. A co více, pokud dostanete chuť na nějaký ten koktejl, můžete si jej nechat umíchat v baru u bazénu a nemusíte vůbec vylézt z vody. Pokud holdujete sportu, jsou pro vás k dispozici tenisové kurty. Začátečníci jistě rádi využijí možnosti zaplatit si zkušeného instruktora. Další možností je například volejbal na hotelovém hřišti. Využít můžete i hotelové posilovny, sauny nebo si dopřejte příjemnou relaxaci v hotelových lázních. Příjemné jsou také procházky v hotelových zahradách, které jsou stylizovány do čínských zahrad a poskytují tak romantické prostředí pro zamilované páry. Z úžasu vás nevyvedou ani tanečnice v pestrobarevných kostýmech, které vám svým vystoupením zpříjemní vaší večeři.

Hurá za dobrodružstvím.

Jak už jsem psala v úvodu tohoto článku, my se na Mauricius vypravili podívat na původní trpasličí prales. Ten je bohužel, nebo možná bohudík, veřejnosti nepřístupný a k jeho návštěvě je zapotřebí zvláštního povolení z ministerstva životního prostředí. Ale upřímně, pokud nejste zapáleným botanikem a nezajímají vás tropické a subtropické rostliny, o nic nepřicházíte. Ovšem to se nedá říct o národním parku Black River Gorges. Tam by se naopak měl podívat každý, kdo se na Mauricius vypraví. K vidění je tu opravdu mnoho. Troufám si říci, že by to vydalo na celý samostatný článek a pořád by nebylo všechno vypovězeno. To své si tu najde každý. Jedná se o opravu dobrodružný zážitek.

Po boku zkušeného průvodce se totiž vydáte do deštných pralesů, kde budete muset čas od času slézat po stromech, a tak je pevná obuv naprostou nutností. Nad hlavou se vám v korunách stromů budou prohánět barevní a ukřičení papoušci. Setkáte se sloními želvami a možná vás rozesmějí rozpustilí makakové. Nesmíte vynechat návštěvu ptačí rezervace Rivulet Terre Rouge Estuary, kde můžete pozorovat velice vzácného holuba růžového. Pro romantické duše má Black River Gorges připraveno neuvěřitelné množství vodopádů a dech beroucích kaňonů. A na závěr malá perlička pro fanoušky geologie. Black River Gorges disponuje totiž velice zajímavým přírodním úkazem s názvem Chamarel neboli sedmi barevná země, která je výsledkem vulkanické činnosti.

Trocha historie

Toužíte-li se Mauriciu dozvědět více, je dobré navštívit jeho hlavní město Port Louis a město Moka, kde naleznete dvě historické budovy La Réduit a Eureka, které byly pečlivě zrekonstruovány. O historii tohoto státu se nejvíce dozvíte v historickém muzeu, které se nachází ve městě Mahébourg.

Spot mimo hotel

Mauricius ale svým návštěvníkům nabízí ještě více. Zvláště pokud jste zapálený sportovec nebo dobrodruh. Nezapomenutelným zážitkem je potápění se na kolárových útesech. Pod zkušeným vedením průvodce se změníte v mořského biologa a na vlastní oči můžete obdivovat bujarý život na korálovém útesu. Pokud vás potápění omrzí, můžete si vyzkoušet surfování a vůbec nevadí, že jste na surfu nikdy před tím nestáli. Zkušení instruktoři vám mile rádi pomohou zdolat první nezdary. Ke konci dovolené si možná zajezdíte na vlnách v tamarinské zátoce, která je rájem surfařů. Pokud ale raději svůj čas trávíte golfem, můžete využít jedno z mnoha golfových hřišť, která rozhodně nezklamou ani zkušené profesionály.

Není na co čekat

Mauricius je jedním slovem úžasný! A i když se nejedná zrovna o nejlevnější dovolenou, je tento ráj na zemi stále více vyhledáván turistickými nadšenci i lidmi, kteří touží po klidné dovolené plné nevšedních zážitků. A není se čemu divit, vždyť Mauricius je jedním z nejkrásnějších míst na zemi. Rozhodně vyražte!

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články