6:29
07.06.2017

Montréal – největší vnitrozemský přístav na světě

Montréal je druhým největším frankofonním městem na světě a druhým největším městem v Kanadě.  Nachází se v podstatě na ostrově, který ohraničují dvě řeky – řeka Sv. Vavřince a Riviere des Prairies. Montréal byl založen roku 1642 pod jménem Ville – Marie. Později byl změněn na Montréal dle francouzského názvu kopce nad městem.

Co vidět a navštívit

V Montréalu je snadná orientace. Celé město je prakticky ulicí St. Laurent rozděleno na západní a východní část. Východní část je frankofonní, západní anglofonní. Ulice jsou označeny buď jako Boulevard (tzn., že vede od východu na západ) a Rue (ze severu na jih). Všude jsou směrovky.

Mezi nejpůvabnější část patří staré město – Old Montréal. Jedná se o historickou oblast v samotném srdci města, kde je možno vidět například starý montréalský přístav, jenž se již pro lodě nevyužívá, byl však zachován jako turistická a historická památka.

Nejnavštěvovanější památkou staré čtvrti je bazilika Notre-Dame, jež je postavená v gotickém stylu a je inspirovaná katedrálou v Paříži. V Montréalu se nachází velké množství kostelů, jež úzce souvisí s náboženskou založeností místních obyvatel. Největším pyšnícím se kostelem je Saint Joseph Oratory stojící na pahorku Mount Royal. Pozornost si též zaslouží radnice City Hall, jež přestála v roce 1922 požár. Underground city neboli podzemní město tvořící síť chodeb, kde se nachází spousta obchodů, ulic, jenž spojují jednotlivé části města.

Shopping – aneb co a kde nakoupit

Nákupních center je tu nespočetně. V centru jsou obchody doslova na každém kroku. Nechcete-li však vynakládat mnoho peněz, je tu k dispozici síť obchodů WINNERS. V těchto obchodech je k dostání zboží všech značek a to až o 60% levněji. Nakoupíte tam veškerý sortiment.

Chcete-li nakoupit suvenýry, v centru jsou sice obchůdky, ale ušetříte návštěvou obchodu s názvem DOLLARAMA, kde je vše za $1. Zakoupíte tam též cokoliv – visačky na kufr s kanadským listem, všelijaké upomínkové předměty, ale kromě toho i spoustu dalších věcí – nádobí, textil do kuchyně, pohlednice, přání, hračky, zkrátka vše.

Dalším místem, kde je možno velmi výhodně nakoupit, je WAL-MART. Obchody jsou po celém Montréalu. Zde zakoupíte také pověstný javorový sirup aneb jaká by to byla návštěva města mající ve znaku list javoru a neochutnat jejich vyhlášený sirup.

Místní kuchyně

Po New Yorku je Montréal městem, které má největší množství restaurací na počet osob v celé Severní Americe. Každopádně pro turisty a návštěvníky tohoto impozantního města jsou nejideálnější volbou tzv. bufety. Obavy stranou, nejedná se o ty, jenž známe z České republiky. Většinou je to klasická restaurace, kde zaplatíte zhruba $10-$15 na osobu (samozřejmě až po jídle). Číšník vás uvede na místo. Na stole je již příbor a pro jídlo se chodí k velkým pultům. U pultu jsou talíře, jenž si vezmete a už jen nabíráte dle vlastních chuťových buněk (kuře, mořské plody, pizza, rýže, brambory, hranolky, těstoviny, různé omáčky, zelenina, ovoce, kompotované ovoce, moučníky, zmrzlina).

Restaurace tohoto typu jsou velmi rozmanité. Najdete zde od čínské přes indickou, kantonskou až po italskou. Značně útulná restaurace s pestrou nabídkou za velmi příznivé ceny nese jméno Nickels. Je známo, že tato restaurace byla roku 1990 utvořena a realizována kanadskou pop divou Céline Dion a jejími čtyřmi přáteli. Menu zde zahrnuje vše od kompletní snídaně až po hamburgery, saláty, pizzu či vyhlášené moučníky.

Co se týče vyloženě tradičního místního jídla, provincie Quebec nemá značnou tradici ve vaření. Ostatně celá Kanada je prakticky zemí emigrantů, tudíž se zde snoubí snad všechny světové kuchyně. Pravděpodobně typickým quebeckým pokrmem je POUTINE (čte se putyn). Jedná se o hranolky zalité jakousi masovou omáčkou a posypané místním sýrem. Neskutečně kalorické a hutné jídlo. K dostání v každém fast foodu, dokonce i v McDonald’s.

Jak je to s nápoji?

Možná pro Čechy mile překvapující, že vodu tu dostáváte zdarma a je neustále dolévána. Platí se zde jen za ostatní nápoje, které jsou mnohdy dražší než samotné jídlo. Ovšem pokud dorazíte v zimním období do restaurace a svým vzhledem připomínáte více rampouch než lidský druh a na stole se na vás usmívá sklenice ledové vody, mnohdy ještě podpořena kostkami ledu, v ten moment cenu teplého nápoje pro zahřátí neřešíte, i kdyby vás to stálo všechny finanční úspory (vlastní zkušenost).

Dále samozřejmě můžete i zde navštívit Second Cup a Starbucks.

Hokej – sport číslo jedna

Obyvatelé Montréalu jsou známí též coby nadšení fandové ledního hokeje. Bell Centre je víceúčelová hala, proto se zde pořádají kromě sportovních událostí také kulturní a zábavní akce. Stadion se otevřel 16. března 1996 po téměř tříroční výstavbě. Kapacita haly na lední hokej dosahuje až 21 273 míst, což z ní činí největší hokejovou halu na světě. Od roku 1996 zde domácí utkání sehrává místní hokejový tým Montréal Canadiens.

V kanadském Montréalu se dokonce v roce 1976 konaly letní olympijské hry. Pro tyto účely byl postaven olympijský stadion, který dnes slouží jako útočiště fotbalovému týmu Montréal Alouettes.

Bell Centre

Bell Centre

Jaké počásí očekávat?

Ovzduší v regionu je poměrně vlhké a vyznačuje se velkými rozdíly mezi létem a zimou. V zimě jsou teploty velmi nízké a téměř po celou dobu sněží. Naopak léto je příjemně teplé a prosluněné.

Rada na závěr

Chcete-li poznávat spíše centrum města, rozhodně se vyplatí využívat městskou hromadnou dopravu. Sahá-li Vaše touha po poznání o něco dál, je vhodné pronajmout si auto. Orientace autem je velmi snadná. Všechny výjezdy jsou označené. Dopravní předpisy se příliš neliší, ale pozor! Máte-li před sebou v jakémkoliv směru žlutý školní autobus a on zastaví, nesmíte ho předjet! Musíte počkat, až se rozjede. Za toto porušení náleží vysoké pokuty.

V žádném případě se neostýchejte kohokoliv na cokoliv zeptat. Na první informace už však narazíte na samotném letišti. Montréal je městem přátelské atmosféry a stále patří mezi bezpečné destinace. I když se tu hovoří převážně francouzsky, bez problému se domluvíte anglicky.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články