5:02
13.08.2017

Pula – dovolená v nádherné Istrii

Není možné pochybovat o tom, že je dovolená v Chorvatsku pro Čechy stále přitažlivá. Největšími lákadly jsou Jaderské moře, unikátní drahokamy architektury snad všech epoch lidstva, přírodní perly i bujarý noční život. Stát jihovýchodní Evropy se dělí na 21 žup. Nejzajímavější a rovněž nejbližší České republice je Istrie, která se pyšní překrásným městem Pula. Chorvatské město a přístav leží na západě Chorvatska, přesněji na jihu Istrijského poloostrova. Žije zde asi 65 000 obyvatel. Nutno podotknout, že je Pula největším městem Istrijské župy.

Pár slov z historie

Možná jste nevěděli, že je toto místo obýváno již mnoho desítek století. Původními obyvateli byli Ilyrové. V 1. století př. n. l. zde byla Římany založena kolonie Colonia Pietas Iulia Pola. Právě z tohoto období pocházejí četné pamětihodnosti, jako jsou Herkulova brána, amfiteátr anebo Vítězný oblouk rodiny Sergiů. Historická oblast byla také domovinou Vizigótů, Franků i Benátčanů a samozřejmě Slovanů. Sláva Puly byla zmíněna i v dílech Dante Aligieriho. Od roku 1813 byla v moci Rakousko-Uherska. Patří mezi nejvýznamnější přístavy Chorvatska. Po pádu Rakousko-Uherska získala město Itálie. V roce 1945 připadla Jugoslávii. Dnes je Pula jedním z nejkrásnějších chorvatských měst.

Pula

Pula

Památky a zábava

Nejznámějším klenotem Puly je amfiteátr z 1. století, který kdysi sloužil jako bojiště gladiátorů. Dnes se s v něm konají nejrůznější divadelní i hudební akce. Byl postaven pro více než 23 tisíc diváků. Mezi další památky, pocházející především z římského období, patří Triumfální oblouk rodiny Sergiů, Dianin a Augustův chrám, Herkulova a Dvojitá brána, Archeologické muzeum, kostel Kaštel ze 17. století i Historické muzeum. Pozoruhodný je námořní hřbitov se 150 000 hroby rakouských vojáků. Amfiteátr je dějištěm mnoha hudebních akcí. Zazpíval si zde Pavarotti, Bocceli, ale i Sting a Eros Ramazzotti. Mladí lidé ocení zábavu na diskotékách a v nočních klubech. Samozřejmě můžete počítat s plesy, gastronomickými festivaly, soutěžemi a rockovými koncerty, na které se sjíždějí motorkáři z celého světa. Podzemní chodby amfiteátru skrývají Muzeum vinařství a pěstování oliv. V pevnosti Verudele spatříte famózní mořský svět Jadranu.

Pláže a ubytování

Turisté z celého světa si Pulu oblíbili díky čistým plážím, které jsou skalnaté, kamenité a betonové obklopené borovými lesíky. Poslední zmiňované jsou určeny především ke slunění. Mnohé písečné koberce jsou oceněny za čistotu Modrou vlajkou. Teplota vody v létě je od 22 do 26 stupňů, prostě jedinečné středomořské klima. Milovníci vodních sportů potěší windsurfing, plachtění, potápění i šnorchlování. V okolí města se nacházejí dokonale značené turistické stezky a trasy pěší turistiky. Malí i velcí výletníci si odpočinou při minigolfu, tenisu, fotbalu, bowlingu, rybaření i plážovém volejbalu. Velmi populární jsou vyjížďky na otevřené moře, ať už na plachetnici či na kajaku. Předměstí Puly je poseto rekreačními domy i apartmány. Snad nejoblíbenější je ubytování v soukromí poblíž pláže anebo pobyty v hotelech s bazénem.

Chorvatsko je u nás velmi populární

Chorvatsko je u nás velmi populární

Turistika a tipy na výlety

V parku Brijuni, který zahrnuje řadu ostrovů i menších ostrůvků, spatříte magičnost přírody. Národní park Brijuni je právem zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Historie Brijunských ostrovů sahá až do prehistorických dob, od pevniny jsou odděleny dvoukilometrovým Fažanským průlivem. Plavba trvá necelých dvacet minut. Výlet na poloostrov Kamenjak zláká obdivovatele přírody i surfaře. Najdete zde četné zátoky a mysy všech velikostí. Tento skvost měří na 9 kilometrů. Po cestě jistě vyhládne, proto neváhejte ochutnat místí speciality, jako jsou plody moře, skopové maso pod peklou, ryby na bylinkách s olivovým olejem, pršut, paštiku, čevabčiče, girice i pálenku Rijaka.

Vyjížďky na moři jsou velmi oblíbené

Vyjížďky na moři jsou velmi oblíbené

Jak se dostat do Puly?

Dovolená v Pule je dosažitelná letecky, autobusem, vlakem i vlastním automobilem. O autobusové dopravě netřeba se příliš zmiňovat. Stačí si rezervovat zájezd u některé z cestovních kanceláří, která se postará o všechny formality. Ceny za dopravu jsou více než zajímavé. Další kapitolou je vlakové spojení. Lůžkové vozy slibují pohodlné cestování. Vlaky jsou klimatizované, ceny jízdenek přijatelné. Kdo si netroufá na náročnou 9 hodinovou jízdu autem, jsou pro něj tyto možnosti ideální. Nejkomfortnějším a nejrychlejším způsobem cestování je letecké spojení. Vzdušnou čarou jste v divukrásné Pule asi za 42 minut, stačí jen zdolat 581 kilometrů. Ceny letenek se odvíjejí od mnoha faktorů. Je dobré si zjistit všechny varianty.

Autem

Většina českých rodin se vydává za poklady Puly vlastním automobilem. Není divu, silniční vzdálenost z Prahy činí 909 kilometrů a doba jízdy je asi 9 hodin. Celková cena spotřeby paliva se pohybuje kolem 2000 korun. Oblíbená trasa je přes Záhřeb a Rijeku, ale i přes Maribor a Lublaň. Pro přejezd z České republiky do Rakouska je nezbytná dálniční známka. To platí také pro přechod do Slovinska. Rijeka se objíždí v obchvatu vedoucím nad velkým městem. Určitě zaujmou mnohé tunely. Cestou neminete tunel Učka. Pokud plánujete využít úsek Kanfanar- Pula, počítejte s poplatkem.

Před výjezdem do Chorvatska si zkontrolujte řidičský a technický průkaz, zelenou kartu, cestovní pas či občanský průkaz a kartičku pojišťovny. Povolená hranice alkoholu je 0,05%. Nezapomeňte na reflexní vestu, používání bezpečnostních pásů a zákaz telefonování bez sady hands-free.

Základní předepsané rychlosti

V obci je nejvyšší povolená rychlost 50 km/h, pokud místní úpravou není stanoveno jinak. Mimo obec mohou vozidla zrychlit až na 90 km/h. Maximální povolená rychlost na dálnici je pro nás velmi dobře známých 130 km/h.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články