1:35
08.06.2019

Rekord překonán! Podívejte se na nejvyšší hrad z písku na světě

Oblíbený německý festival písečných soch najdeme ve městě Binz, největším přímořském letovisku ostrova Rügen. To je od roku 2010 každoročně obohaceno soutěží o nejlepší písečnou sochu, ve které letos změří síly umělci z Německa, Holandska, Ruska, Maďarska, Lotyšska a Polska.

Letošní ročník se již od začátku připravoval na překonání světového rekordu v maximální výšce písečného hradu. Dne 5. června byl písečný hrad s výškou 17,66 metrů odhalen zástupcům Guinnessovy knihy rekordů, kteří dorazili až z Londýna. Vše proběhlo úspěšně a písečný hrad z letošního festivalu se tak může pyšnit titulem nejvyšší hrad z písku na světě.

Dosavadní světový rekord držel hrad s výškou 16,68 metrů. Ten byl postaven v roce 2017 v německém městě Duisburg, a tak němečtí nadšenci do písečných soch nemusí smutnit, jelikož rekord zůstal na domácí půdě.

Základním kamenem sága Hra o trůny

Mistři písečného umění svou práci započali již v květnu. Kromě samotného talentu je nutné také dostatek kvalitního písku, kterého se letos použilo více než 9 000 tun.

Pro tak vysokou stavbu je nutné velmi kvalitní základ a celá stavba se dá přirovnat k práci na skutečném hradu. U nejvyššího písečného hradu na světě má základ v průměru 27 metrů a do výšky se postupně zužuje.

Celá stavba je inspirována jednou z nejpopulárnějších sérií, kterou známe pod názvem Hra o trůny. Samotný hrad je chráněn také písečným drakem a úroveň detailů je vyšperkovaná opravdu k dokonalosti.

Galerii toho nejlepšího můžete vidět na webových stránkách festivalu, celou výstavbu hradu na odkazu zde.

Výlet na celý víkend

Z Prahy nás od přímořského letoviska dělí asi 600 kilometrů. Nejrychlejší cesta automobilem vede přes Drážďany směrem na Berlín. Trasa zabere něco mále přes šest hodin.

Písečné skvosty můžete vidět až do 3. listopadu, kdy bude festival ukončen. Za vstup zaplatí dospělá osoba 9,5 euro a dítě od 4 do 14 let 6,5 euro. Studenti, rodiny s dětmi a důchodci mají možnost využít zvýhodněné vstupné.

Veškeré podrobnosti můžete nalézt na webových stránkách festilu.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Podobné články