4:40
27.06.2017

Austrálie – Fraser Island, zde nudu nezažijete

Paprsky zapadajícího slunce, které se odrážejí ve vlnách Tichého oceánu. Drsná romantika a adrenalinová jízda v rychlých off-roadech. Koupání v křišťálově průzračné vodě sladkovodních jezer. Pozorování velryb během veselé párty, která se koná přímo na pobřeží. Dobrodružná pěší turistika spojená s cestami přes husté pralesy eukalyptů a porosty mangrovníků. Vzdálenost z Prahy? Maličkost – přibližně 15 500 Km. Stojí to za to? Rozhodně!

Ano, k protinožcům to opravdu není nejblíže, ale pokud už se do Austrálie vypravíte, nebudete vůbec litovat. Tím spíš, pokud se vám poštěstí navštívit jeden z přírodních unikátů tohoto vzdáleného kontinentu: Fraser Island.

Na ostrov? Letadlem či lodí? Jak se vám to hodí…

Tento největší písečný ostrov světa s rozlohou 1 630 km² se nachází na východním pobřeží Austrálie ve státě Queensland, přibližně 200 kilometrů severně od města Brisbane. Někdy se označuje také jako Velký písečný ostrov (Great Sandy Island). Na své si zde přijdou jak pěší turisté, kteří rádi odhalují tajemství nedotčené přírody, tak vášniví vyznavači outdoorových zážitků. Řekněte sami: kdy se vám podaří řídit jeep v písečných dunách, z nichž ty nejvyšší dosahují nadmořské výšky až 260 metrů.

Na Fraser Island se dostanete trajekty, které vyplouvají z přístavů Urangan Harbour nebo River Heads. Oba se nacházejí v těsné blízkosti poklidného přímořského městečka Harvey Bay. Na trajekt se můžete nalodit také v Inskip Point, který leží severně od Rainbow Beach. Fraser Island je od roku 1992 zařazen na prestižním Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je vyhledávanou destinací.

Kam vás nohy ponesou…

Pokud dáváte přednost pěší turistice, na plavbu trajektem se nemusíte nijak zvlášť připravovat. Stačí mapa ostrova, kompas, buzola nebo dnes už běžnější GPS navigace. A musíte si také vyřídit nutné formality v podobě povolení ke stanování.

Při pohybu jen na vlastních nohách lehce zmizíte davům turistů a sítí pěších tras tvořené úzkými stezkami i širokými cestami proniknete až k samému srdci ostrova. Nikým nerušení můžete věnovat veškerou svou pozornost rozmanitým zástupcům rostlinné i živočišné říše. Cestou jistě narazíte na četná vřesoviště i bažiny, potoky i potůčky, kde rostou masožravé rosnatky. Váš obdiv si jistě zaslouží eukalyptové lesy, mangrovové porosty, kapradiny, palmy královské, damaroně, stromy staré i několik set let. Z větších živočichů můžete velmi snadno narazit na některého z psů dingo, kterých na ostrově žije přibližně dvě stovky a kteří jsou na přítomnost člověka zvyklí. Dalšími obyvateli tohoto jedinečného koutu přírody jsou vzácné druhy ptáků, např. papoušek zemní, orel mořský, sokol stěhovavý, dále pak hadi, ještěrky či gekoni.

Při pohledu na pláž z útesu Indian Head můžete pozorovat delfíny, rejnoky, želvy i lovící žraloky. Ti jsou (společně s žahavými medúzami a silnými spodními proudy) důvodem, proč se návštěvníkům nedoporučuje koupání na mořském pobřeží. Ale nemusíte se bát, o koupání rozhodně nepřijdete, ba naopak.

Jestli totiž Fraser Island, tato v podstatě 122 km a asi 20 km široká písečná duna, něčím oplývá, tak velkým počtem sladkovodních jezer. Z těch nejznámějších jmenujme Lake Garawongera, Lake Wabby, Lake Birrabeen, Lake Boomanjin, Lake McKenzie aj.

Každé z nich představuje unikátní, a přitom rozmanitý ekosystém. Na Lake Allom můžete zažít setkání se sladkovodními želvami, Lake Boomanjin je díky své rozloze 200 ha největším sedimentačním jezerem světa a Lake McKenzie každého doslova uchvátí svou křišťálově průzračnou vodou, plážemi vyznačujícími se neobvykle bílou barvou písku i polohou téměř uprostřed eukalyptového pralesa.

Jedna z pláží

Jedna z pláží

…a teréňáky zavezou

Ale na Fraser Island si můžete vyrazit také za nevšedními zážitky spojenými s jízdou v terénním autě. Stačí si na pevnině zapůjčit off-road s náhonem na všechny čtyři kola (bez něj vás na ostrov nepustí), projít si zhruba hodinovým školením, kde získáte jen samé povzbudivé informace. Jak auto vyhrabat z písečných dun, jak postavit zpět na všechna čtyři kola převrácený vůz, jak jej snadno a rychle utopit v potoce či kam si zavolat pro rychlou pomoc. Ale ne, tak vážné to opravdu nebude.

Ve východní části ostrova, na pobřeží v délce 120 km se táhne dlouhá pláž (75mile Beach). Na ní se nachází i známý vrak parníku Maheno, která zde ztroskotala v roce 1935. Z kdysi luxusní lodi, která během 1. světové války sloužila jako vojenská nemocnice, zbylo pouhé zrezivělé torzo.

Po pláži se smíte prohánět téměř stejně rychle jako po českých dálnicích. Oproti české D1 zde však panují poněkud jiné poměry: přistávají zde letadla, neexistují zde žádné jízdní pruhy. A hlavně: kvalita povrchu vozovky je zde naprosto odlišná.

Jižní kříž, štír a hydra na jednom místě

Pokud se vám podaří dostat se až do vzdálené Austrálie, návštěvu Fraser Island si rozhodně nenechte ujít. Nocování pod jasnou noční oblohou, na níž můžete spatřit zářící souhvězdí Jižního kříže, Štíra nebo Hydry se společně s nasloucháním vzdáleného zpěvu migrujících velryb stane jedním z vašich nejsilnějších celoživotních zážitků.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
Michaelmep
6. 9. 2023

50$ to the account of new players Play the best casino and win the jackpot! 50 Bonus

Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články