7:44
29.08.2019

Španělsko není jen Barcelona a Madrid, znáte Andalusii?

Když se řekne Španělsko, většina si představí Barcelonu, Madrid, sangrii, býčí zápasy, fotbal… ale co dál? Proto bych vám ráda představila úžasnou a prý nejlevnější část Španělska, která se v originále nazývá Andalucía. Část, kde vzniklo flamengo, kde můžete stále narazit na směs několika kultur, a hlavně na hromady tapas!

Španělská Andalusie neboli Andalus má osm provincií: Almería, Cádiz, Córdoba, Granada, Huelva, Jaén, Málaga a Sevilla. Na Andalusii je úžasná její rozmanitost a bohatá historie, která byla ovlivněna mnoha kulturními změnami, především muslimskými Maury.

Strávila jsem půl roku v provincii Granada ve stejnojmenném městě a poté dva měsíce v provincii Málaga v městečku Nerja. Díky tomu jsem měla dost času Andalusii procestovat křížem krážem. To je také důvod, proč jsem se vám rozhodla sdělit nějaké ty užitečné informace, které jsem během cest nasbírala.

Co určitě nesmíte vynechat

V Andalusii je velice populární TAPAS! Myslím, že se do něj každý ihned zamiluje. Oč vlastně jde?

Ve většině restaurací a barů, kam zavítáte a objednáte si pivo, coca-colu nebo například skvělé tinto de verano, které mimochodem předčí klasickou sangrii, dostanete nějaký ten talířek s baštou. Záleží jen na restauraci nebo tapas baru, jakou mají nabídku. Někde si můžete tapas vybrat ze seznamu a někde vám prostě něco přinesou. Záleží hlavně na jak moc turistickém místě se nacházíte. Cenově se pití s tapas pohybuje kolem 1,90 – 2,50 euro.

V Granadě narazíte na tapas na každém rohu, ale to nejlepší mají v baru La Riviera, který se nachází poblíž náměstí Plaza Nueva. Pokud byste se vydali do Nerja, nejlepšími bary jsou Sevillano a Redondo. Mimochodem v Sevillano je každou neděli flamengo zdarma. Ve městě Málaga mi zase nejvíce chutnalo v baru La Tranca. Za zmínku stojí také podnik La Recova, kde jsem si oblíbila snídaně! Objednáte si zde kávu za 1,20 – 1,50 euro (moje klasika café con leche neboli káva s mlékem) a k tomu snídaňové menu za 2,50 euro. Tato snídaně obsahuje dva podlouhlé opečené chleby a k tomu dvě marmelády, rajčatové pyré, máslo a dva druhy pomazánek!

Snídaně v La Recova

Snídaně v La Recova

Co ochutnat?

Typickou španělskou specialitou je tortilla de papatas (bramborová placka neboli španělská omeleta), carne en salsa nebo carne en tomato (maso s rajčatovou omáčkou, která ve většině případech chutná jako náš guláš), chorizo (pikantní salám), jamón serrano (unikátní sušené maso, na které narazíte snad skoro všude), berenjenas noc miel (lilek na medu) a samozřejmě si zajděte na nějaké ty mořské potvůrky.

Vůbec se nebojte zajít do menších pescaderií (specializovaná místa pro mořské plody), které sice nejsou až tak ,,fancy‘‘, ale co se týče čerstvosti, větší kulinářský požitek nikde jinde nezažijete! Za obří steak z tuňáka zaplatíte třeba jen 8 – 10 euro.

Pescaderia - místa specializovaná na mořské plody

Pescaderia – místa specializovaná na mořské plody

Jestli máte rádi sladké, určitě si zajděte na churros. Podlouhlé těsto, které má srovnatelnou chuť s naší českou koblihou, namáčíte do horké čokolády! Churros je mimochodem skvělá záležitost na kocovinu. To nejlepší najdete v churreriích (obchůdky specializované na churros) a u pouličních stánkařů.

Kde nakupovat?

Nejlepším místem pro nákup potravin je supermarket Mercadona, který najdete snad v každém španělském městě, nebo Dia. Co mohu doporučit z Mercadony, je zelenina, 100% pomerančový džus, který si rovnou natočíte do půl litrové nebo litrové lahve, 95% guacamole, čerstvé mořské potvory a výborný humus všeho druhu.

Dále tu máme gazpacho nebo salmorejo, které je výborné během léta, dokonce vám tu nakrájí jamón serrano přímo z kosti. Také tu seženete tinto de verano či sangrii, namíchané rovnou ke konzumaci. Cheers!

Doprava

Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem, jak se dopravit do Andalusie, je letecké spojení do města Málaga. Když budete mít štěstí, letenky seženete za 100 – 150 euro (nepočítám 20 kg zavazadlo). Poté si můžete přímo na letišti pronajmout auto nebo cestovat s autobusovou společností ALSA.

Jestli se rozhodnete pro autobus, doporučuji si lístky koupit na místě v automatu nebo v ALSA stánku. Pokud je budete kupovat přes internetové stránky, připlatíte si asi 3 eura za rezervační poplatek, a hlavně běžná cena na internetových stránkách bývá i o 2 eura vyšší než u lístků z automatu. Důležité také je si uvědomit, že ceny se mění podle času, který si zvolíte. Nikdy jsem tuhle komplikovanou politiku autobusových lístků nepochopila, ale budiž.

Další vychytávkou, jak ušetřit, je, že si koupíte rovnou zpáteční jízdenku bez času a data, kterou můžete využít během cca 3 dnů, ale raději se pořádně zeptejte u stánku.

Granada

Místo, kde můžete vidět v jeden moment pomeranče, palmy a sníh. Granada je známá hlavně Alhambrou, na kterou jsou místní patřičně pyšní.

Granada

Granada

Alhambra je přenádherný hrad z dob maurských panovníků, svou architekturou vám vezme dech. Nejlepší výhled na celý komplex můžete zažít z vyhlídky Mirador de San Nicolás. Během večera doporučuji dojít na Mirador San Miguel Alto, kde máte nádherný výhled jak na Alhambru, tak na celou noční Granadu.

Pokud byste se chtěli podívat přímo do areálu, některé části tohoto palácového komplexu jsou placené a je potřeba si rezervovat lístky alespoň měsíc dopředu.

Určitě nevynechejte marocké obchůdky v ulici Calle Elvira, které najdete poblíž centra. Také si zajděte na čaj do některé z tetaríí a na nějaký ten orientální zákusek, který stojí za porušení diety.

Málaga

Domov Pabla Picassa, který stále dýchá a žije pro jeho malířské a sochařské schopnosti. Najdete tu krásný tropický park, historické centrum s katedrálou a krásnou vyhlídku Mirador de Gifralfaro, kde je úžasný výhled na celé město i s Plaza de Toros, což je aréna pro býčí zápasy.

Pokud budete mít čas, určitě se zastavte na nejlepší kávu z Peru a výborný cheesecake v Julia Bakery Málaga. A nezapomeňte na snídani v La Recova!

Sevilla

Další město, které vám dokáže vyrazit dech, a to hlavně díky náměstí Plaza Espaňa! Toto náměstí nepotřebuje slov. Představte si takové menší španělské Benátky. Kolem náměstíčka se můžete projet na lodičkách, zábradlí na mostech jsou z porcelánu, uprostřed magická fontána a všude překrásné barevné dlaždičky.

Z Plaza de España se určitě vydejte na procházku městem ke katedrále, kde je uložen sarkofág s Kolumbovými ostatky. A co by to bylo za španělské město, aby nemělo svůj hrad – Alcazar. Také nesmíme zapomenout na Plaza de Toros.

Córdoba

Jestliže zavítáte do města Córdoba, nesmíte vynechat katedrálu Mezquita! Její vnitřek je ohromující a opět zde uvidíte směs několika kultur.

Další zajímavou památkou je Puente Viejo a Alcazarde los Reyes Cristianos, kde se vyplatí zaplatit vstup a podívat se dovnitř.

Nerja

Město známé svým „balkonem Evropy“ a krásnými plážemi. Nejznámější pláží je Playa de Burriana a Playa Maro.

V podnicích Sevillano a Redondo najdete skvělé tapas. Poblíž města Nerja naleznete velmi oblíbený „river walk“ neboli vodní procházku skrz řeku Rio Chillar. Určitě si najděte čas, stojí za to! Doporučuji však vyrazit ráno, nejpozději kolem 9:00, abyste se tam necítili jako na Václaváku.

Frigiliana

Nachází se asi jen 10 minut od města Nerja a je podle všeho jednou z nejkrásnějších vesnic v Andalusii.

Z Nerja sem dojedete autobusem za 1,15 euro. Nádherná bílá vesnička, která vás určitě okouzlí.

Ronda

Něco podobného jako náš Český Krumlov. Krásné město s tradiční muzikou na každém rohu, ve kterém najdete nejstarší arénu na býčí zápasy, ale také plno asijských turistů. Nicméně určitě stojí za shlédnutí.

El Torcal de Antequera

Místo s fascinující geografickou historií. Určitě vám tento národní park lehce připomene naše Prachovské skály.

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

Za návštěvu stojí také město Antequera, kde se nachází krásné historické centrum a Dolmen z doby bronzové, což je stavba z nepravidelných kamenných bloků nadměrné velikosti.

Závěrem

V Andalusii je spousta dalších míst, o kterých jsem se nerozepsala, ale stojí za návštěvu. Můžete procestovat také Jaén, vesničku Veléz-Malága, Tarifa, Salobreña, Almuñécar, Gibraltar, kde můžete narazit na opice ve volné přírodě, a plno dalších.

Pokud se budete chtít na něco zeptat, ráda vám odpovím! Můj instagramový profil je @durova_jitka a přeji šťastnou cestu!

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články