5:24
29.05.2017

Austrálie – tichomořská symfonie života a pohody v Sydney

Australské velkoměsto rozevírá každý rok svou štědrou náruč nekonečným davům turistů. Co je na metropoli s více než 4 miliony obyvatel nejvíce přitahuje? Jaká jsou největší lákadla tohoto nejrozlehlejšího a nejlidnatějšího města nejmenšího kontinentu?

Jsou to pamětihodnosti? Jedinečná poloha na členitém tichomořském pobřeží v zátoce Port Jackson? Množství sportovního vyžití? Vždyť většina z nás má Sydney zafixované jako pořadatele Letních olympijských her, které se zde konaly v září 2000. Rádi vám připomeneme ten úžasný moment, kdy Honza Železný hodem dlouhým 90,17 metrů překonává dosavadní olympijský rekord a současně získává zlatou medaili pro Českou republiku. To byl neopakovatelný zážitek z říše snů…

Nebo je to kultura, která znamená pro město založené již v roce 1788 největší návštěvnický tahák? Je jím známá budova Opery, o jejíž impozantní siluetě někteří tvrdí, že je inspirovaná plachtami plachetnic, a jiní zase, že se její autor, dánský architekt Jørn Utzon, zhlédl ve tvaru žraločích ploutví. Dodáváme, že Opera byla v roce 1956 zařazena na seznam Světového dědictví UNESCO.

Město, založené původně jako kolonie vězňů, se může pyšnit také řadou obchodních center a nádherných lesoparků, díky nimž se stává oblíbeným cílem miliónů lidí. Necháte se také zlákat?

Nechte se unášet vlnami Pacifiku

Sydney má řadu trumfů, které hrají v jeho prospěch: je to celoročně příznivé podnebí s teplými léty, ale chladnějšími zimami. Jedinečná poloha s dobrým přístupem k Pacifiku i k Indického oceánu, kopcovitý terén, který rozhodně nemůžeme pokládat za fádní. A také atraktivní pláže. Věřte, že není nadto začít nový den plaváním za východu slunce. Možností je nespočet. Mezi nejznámější pláže patří Bondi, Manly, Tamarama, Bronte, Coogee či Shelly Beach. Jejich obrovskou výhodou je relativně malá vzdálenost od městské aglomerace – přímo z centra se k nim dostanete zhruba do půl hodiny. Milovníky koupání ohromí křišťálově průzračná voda a ty ostatní, kteří dávají přednost lenošení a opalování, zase čisté prostředí pláží s jemným zlatavým či bílým pískem.

O to, aby na samotné pláži netrpěli dlouhou chvílí ani velcí, ani malí, se postará množství barů, restaurací, stylových kaváren, četné přístřešky, skate park, dětská hřiště, golfové hřiště, půjčovny surfů aj. Překvapí-li někoho během sportování ukrutný hlad, najde zde zařízení určená k elektrickému grilování a piknikové stoly. Jen mít s sebou ty steaky 🙂

Komu jsou pláže málo a chtěl by vidět víc, může se z místa zvaného Circular Quay vydat na výletní plavbu kolem přístavu. Úchvatné výhledy, při nichž můžete obdivovat ladné delfíny, nebezpečné žraloky nebo třeba impozantní velryby, nenechají lhostejnou ani tu nejokoralejší lidskou duši.

Jinak je lodní doprava (tzv. ferry), zahrnující devět stálých linek, tradiční součástí městského dopravního systému. Může být vhodnou alternativou pro ty, kteří se nehodlají spoléhat na autobusy často trpící místní formou nakažlivé infekce zvané zpoždění.

A nezapomeňte – Sydney je každoročním dějištěm jednoho slavného jachtařského závodu. 630 mil dlouhá trasa tohoto velmi nebezpečného podniku vede ze Sydney do přístavu Hobart v Tasmánii.

Přístav v Sydney

Přístav v Sydney

Na horizontu poznání

Že se na tomto kouzelném místě nejmenšího kontinentu rozkládá řada městských parků a zón, kde lze odpočívat, jsme již v úvodu nakousli. Jakožto první chod naší malé ochutnávky bychom vám rádi nabídli procházku po Čínské zahradě přátelství (Chinese Garden of Friendship).

Tento koutek přírody najdete přímo v srdci hektického velkoměsta, jen pár minut od přístavu Darling Harbor. Uvnitř zahrady, jejíž kompozice čerpá z pradávného čínského náboženství – taoismu, se prolíná přítomnost s minulostí. Odpočinout si můžete u jezírka či vodopádu, vašemu obdivu jistě neuniknou tradiční čínské barevné stavby a vaše bosé nohy ocení masáž v podobě procházky po chodníčku z malých oblázků. Na závěr si jistě nenechte ujít příležitost vychutnat doušek lahodného čínského čaje v přilehlé čajovně.

Pokud vás prohlídka rostlin, květin, stromů a ostatních představitelů cizokrajné flóry stále ještě neomrzela, tak pokračování nabízí Královská botanická zahrada (The Royal Botanic Garden Sydney). Její součástí je i velký skleník se zástupci tropické fauny.

Botanická zahrada

Botanická zahrada

Domovem dalších rostlin a živočichů, tentokrát těch, kteří obývají vodní prostředí, je Akvárium (Sea Life Sydney Aquarium). Třináct tisíc zvířat a 700 různých živočišných druhů jistě uspokojí i ty nejnáročnější návštěvníky, ať jsou velcí nebo malí.

Další milovníci vědy a poznání si obzory svých vědomostí mohou rozšířit v Národním námořním muzeu (Australian National Maritime Museum). Najdou v něm řadu exponátů známých lodí, které jsou nedílně spjaty s australskou historií. Mezi nimi také válečný křižník Vampire čí loď Endeavour kapitána Cooka, objevitele Austrálie.

Tep velkoměsta

Žádný návštěvník Sydney si rozhodně nesmí nechat ujít pohled z majestátního mostu jménem Harbour Bridge. Stavba tohoto doslova uměleckého výtvoru, který tvoří spojnici mezi severním a jižním břehem Sydney, byla dokončena roku 1932. Ti největší odvážlivci se jej mohou pokusit slézt, slabší povahy patrně absolvují exkurzi s průvodcem.

Kdo hledá poněkud akčnější typ zábavy, tomu rozptýlení nabídne Lunapark, který leží na východním břehu Lavender Bay. Pochází z roku 1935 a po velkém požáru, který jej zachvátil v roce 1979 a který je dodnes opředen záhadou, se konečně dočkal rekonstrukce na počátku 21. století.

To, že Sydney je jedinečné místo, určené všem světoběžníkům a pohodářům, kteří si jej hned během první návštěvy okamžitě zamilují, je snad teď už každému zřejmé. Pokusil jsem se vám připravit ta nejvíce šťavnatá sousta. Je už jen na vás, zda je ochutnáte.

Enjoy your meal 🙂

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články