8:46
29.05.2017

Toskánsko – jedno z nejkrásnějších míst Itálie

Toskánsko je nádherná oblast ve střední Itálii. Pyšní se svým kulturním a historickým bohatstvím, nádhernou přírodou s velmi úchvatnými scenériemi, které vám doslova vezmou dech. Je vhodné pro všechny milovníky památek i něžné romantiky, kteří vyhledávají kouzelnou atmosféru středověku, ale i pro všechny, co rádi poznávají daleké kraje plné přírodních krás. Na jihu úzce sousedí s Laziem, z východní strany sousedí s Marche a Umbrií. Ze severní strany přiléhá Ligurie a Emilia – Romagna, ze západu Tyrhénské moře. Celková rozloha je 22 990 km2 a žije zde 3,5 miliónu obyvatel v 10. provinciích. Arezzo, Florencie – Firenze, Grosseto, Livorno, Lucca, Massa – Carrara, Pisa, Pistoia, Prato a Siena.

Historie Toskánska

V minulosti tento kraj ovládaly etruské kmeny, které zde zakládaly své osady a později i města. Jejich nadvláda dosáhla vrcholu nad územím Itálie v 6. století před naším letopočtem. Na přelomu 5. a 6. století před naším letopočtem založili Řím. V průběhu 1. a 2. století před Kristem Římané ovládli území Toskánka i další části Itálie. Následovalo značně dlouhé období, kdy se v Toskánsku střídali různí vládci. Ve 12. století začala velká města konečně vzkvétat. Jednotlivá území si pak rozdělila mezi sebe města zvučných názvů jako Florencie, Lucca, Pisa či Siena a zavládl zde rozkvět obchodu a umění. Velmi krásný a malebný toskánský kraj je inspirací mnoha umělců.

Rozkvět Italských měst

V tomto období vyrůstají i mnohé architektonické skvosty, kostely, paláce a vznešené dómy. Vrcholu rozvoje dosáhlo toto území ve 13. a 14. století pod rukama význačných umělců renesančního umění, jako byl například Leonardo da Vinci nebo Michelangelo Buonarotti. Zdejší umění ovlivňovalo celou Evropu. Pak přišly známé morové rány, ale i politické hrátky mocností a velký tlak papeže, což zapříčinilo úpadek Toskánska. Nastává období nezájmu o další rozvoj, který je ale tak trochu paradoxně velkým přínosem pro tento kraj, který si díky tomu zachoval svůj neotřelý původní středověký ráz. V průběhu 19. a 20. století se sem navrací čilý životní rozvoj turistického ruchu.

Toskánsko jako stvořené na cestování

Zdejší městečka vyzařují opravdu renesanční atmosféru. Původní stavby jsou viditelné bez úprav jako úžasná ukázka starodávné kultury. Krajina je nedotčená a všichni romantici užasnou nad nádhernými scenériemi zdejší krajiny. Středověká města, historické památky, úzké křivolaké uličky, honosné paláce, překrásné kostely i dómy a věže doslova berou dech. Vše doplňuje krásná krajina, rozsáhlé vinice, zemědělské usedlosti, olivové háje a krása moře. Toskánsko je místo pro každého, komu není cizí historie a krása přírody.

Překrásná Florencie

Florencie vás uhrane krásou svých náměstí s mnoha úžasnými paláci a kostely. Neodolatelná je i šikmá věž v Pise, která vám rozhodně nesmí uniknout. Je zde ale i spousta dalších velkých měst a jejich překrásné historické skvosty. Naprosto ve svém živlu budete i na toskánském venkově, kde díky přívětivým a laskavým Toskáncům poznáte zdejší způsob života místních obyvatel. Rozhodně zde ochutnáte zdejší světoznámá lahodná vína zrající na slunci a vychutnáte si chuť pravého olivového oleje. Poddejte se slastnému pocitu poznání zdejších skrytých i viditelných pokladů, objevujte zákoutí a vychutnejte si zdejší kouzlo moře. Slunce na zdejších plážích doslova nabíjí energií. Pláže jsou velmi upravené, nádherně oblázkové a moře je zde průzračně čisté, s příjemnou teplotou blahodárné mořské vody.

Pisa a její kouzlo

Nejznámější stavbou Itálie je šikmá věž v Pise. Určitě se zastavte na náměstí Piazza dei Miracoli, v překladu Náměstí zázraků. Město pravděpodobně založili Řekové, později se jej zmocnili Etruskové a od roku 193 před naším letopočtem Pisu ovládli Římané. V té době zde byl zřízen přístav, který se stal pevným opěrným bodem pro římskou flotilu. Po pádu římské říše se Pisa stala velmi významnou námořní a obchodní velmocí, neboť jako jedna z mála toskánských měst nebyla totálně vydrancována. Město vzkvétalo spolu s Janovem či Benátkami. Když v roce 1284 janovské námořnictvo porazilo Pisu v námořní bitvě, nastal strmý pád. Kdysi přístavní město je dnes vzdálené 12 km od moře.

Pisa a její vzestup po pádu

Ekonomický úpadek završilo v roce 1406 dobytí Pisy Florencií. Jen pro představu, počet zdejších obyvatel klesl na 3 000 a v současnosti zde žije 95 400 obyvatel. Vzestup nastal v 16. století díky bohatým Florenťanům s Mediceji v čele a začala hromadná výstavba skvostných domů. Pisa je obrovským magnetem pro turisty zejména díky proslulé šikmé věži. Univerzitní město stojí za to projít, neboť má co nabídnout. Středověká čtvrť San Martin slouží jako sladké místo odpočinku. Zavítejte i za řeku Arno do středověké čtvrti San Martin, kde dříve sídlili arabští a turečtí obchodníci. V klidné čtvrti uvidíte barevnou škálu plnou památek. Univerzita v Pise z roku 1343 má 11 fakult a studuje na ní 57 000 studentů. Studoval zde i Galileo Galilei, právo zde studoval zpěvák Andrea Bocelli a režisér Mario Monicelli filozofii a historii.

Piazza dei Miracoli – Náměstí zázraků

Náměstí Piazza dei Miracoli dominuje šikmá věž, ale jsou zde další románské stavby z kvalitního bílého carrarského mramoru. Tato katedrála se začala stavět v roce 1063 právě díky ukořistěnému pokladu z útoku pisánské flotily na flotilu arabskou u Palerma. Dvě strany tohoto náměstí jsou tvořeny městskou hradbou z 11. století. Vaší pozornosti nesmí uniknout kruhová, několikrát přestavovaná stavba s názvem Baptisterium neboli křtitelnice z roku 1153, kde byl pokřtěn i Galileo Galilei. Vyzkoušejte si i zdejší ozvěnu. Camposanto s bílou zdí, za níž je hřbitov s významnými osobnostmi Pisy.

Kombinované vstupenky

Pokud budete chtít v tomto městě navštívit více památek, pořiďte si kombinovanou vstupenku, která vyjde mnohem lépe. Raději si ji objednejte předem na internetu, neboť fronta na lístek na Šikmou věž je vždy obrovská. Prohlídka věže trvá 30 minut, svá zavazadla si necháte dole u pokladny a děti mladší 8 let na věž bohužel nesmí. Šikmou věž začal stavět architekt Bonanno Pisano v roce 1173. Kostelní zvonice je na nevhodném podloží a už při dostavbě třetího patra se začala celá naklánět. Od stavby se tehdy upustilo, ale v roce 1272 se zpevnily základy a stavba pokračovala. V roce 1350 po dostavbě 6. patra opět stavba končí ve výšce 55 metrů se 180 sloupy. V 18. století se začala věž znovu naklánět a byla vychýlena 4,5 m od své osy. V roce 1990 začaly stavební úpravy, tvořily se ocelové prstence pro zpevnění, kotvení pevnými lany k okolním stavbám a byla odebrána zemina pod věží. Náklon byl snížen do doby 18. století o 44 cm a proběhl vlastní vahou věže.

Piazza dei Cavalieri

Piazza dei Cavalieri je jedním z nejkrásnějších náměstí v Itálii. V 16. století bylo náměstí dle plánů Giorgia Vasariho přestavěno. Najdete zde palác vzniklý po přestavbě dvou středověkých věží Palazzo dell Orologio neboli Hladová věž. Byl zde uvězněn se syny a vnuky v roce 1288 vévoda Ugolino delle Gharerdesca, neboť jej zdejší obyvatelé podezírali za pomoc Janovanům v námořní bitvě, kde bylo město Pisa poraženo a nastal úpadek moci. Bohužel zde zemřel hlady. Palazzo dei Cavelieri neboli Palazzo della Carovana upravil Vasari výzdobou stěn grafity. Palác rodiny Anziany dnes slouží vysoké škole. Vasari zde upravil také kostel Chiesa di Santo Stefano dei Cavalieri. Kostel a paláce patřily v minulosti řádu svatého Štěpána.

Po vlastní ose nebo organizovaným zájezdem

Na svou dovolenou do kouzelného Toskánska se můžete vypravit po vlastní ose nebo tradičně s organizovaným zájezdem po zdejších památkách. Využijte auto, své kolo, autobusy i hromadnou dopravu. Můžete si najít místo, odkud si každý den vyjede na jednodenní výlety, nebo si z cestovatelského pobytu udělejte jeden velký výlet napříč Toskánskem. Ubytovat se můžete v kvalitně vybavených kempech, soukromých útulných hotýlcích s domácí atmosférou, venkovských usedlostech a malých domcích, ale i luxusních vilkách přímo u moře.

Toskánsko středověká náhorní městečka

Středověká náhorní městečka mají své osobité kouzlo a jsou kolébkou renesance s unikátní sbírkou velkých uměleckých děl. Řada památek připomíná Etrusky a Římany, nejstarší místní obyvatele. Zdejší úzké silničky se klikatí překrásnou krajinou zelených strání kolem řad vinic, olivových hájů a alejemi voňavých cypřišů. Vedou k usedlostem na vrcholcích pahorků, kde uvidíte venkovské statky, různá panská sídla a středověké osady téměř nedotčené od dob jejich založení. Zdejší obyvatelé vás s láskou přijmou, jsou komunikativní a velmi vřelí. Obdivuhodné architektonické bohatství i pobřeží s piniovými hájky a čarovnými zátokami je stejně opojné jako toskánské termální lázně.

Nestůjte na místě

V Toskánsku určitě nezůstaňte na jednom místě. Ať se vydáte kamkoliv, bude co k vidění. Prožijte dovolenou podle svých představ. Variant je nespočet a v každém případě vás čeká krásný malebný kraj s mnoha skrytými poklady, které prostě musíte vidět. Sami se přesvědčíte, že je Toskánsko místem, kam se budete rádi a velmi často vracet. Tento kraj umí dokonale učarovat svým tajemným kouzlem a svým stylem života. Půvabné Toskánsko panuje se svými úrodnými údolími, opravdu bujnou a bohatou vegetací a velmi příjemným klimatem. Mezi místními vřelými a srdečnými obyvateli budete jako doma.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
facebook vs eharmony
15. 5. 2024

I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very internet smart so I'm not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Many thanks my webpage :: facebook vs eharmony

Odpovědět
vpn special
10. 4. 2024

My brother suggested I might like this web site. He was totally right. This post actually made my day. You cann't imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks! Review my web blog ... vpn special

Odpovědět
vpn special code
8. 4. 2024

Greetings I am so excited I found your webpage, I really found you by error, while I was browsing on Aol for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks a lot for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome jo. my page vpn special code

Odpovědět
wssxcyknqt
22. 7. 2023

Toskánsko - jedno z nejkrásnějších míst Itálie - Travon wssxcyknqt http://www.gu2oq7p0986rw91ph0rc7b6vfg791t72s.org/ awssxcyknqt [url=http://www.gu2oq7p0986rw91ph0rc7b6vfg791t72s.org/]uwssxcyknqt[/url]

Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články