5:05
29.05.2017

Brazílie – meka fotbalu a samby uprostřed tropů

Když se řekne Brazílie, každému se asi hned vybaví karneval v Rio de Janiero, monstrózní socha Krista nebo nádherné deštné pralesy. Ano, tyto a mnohé další skvosty této země lze spatřit při její návštěvě. Je plná přírodního bohatství, má neskutečně dlouhé řeky a nádherné pobřeží, které je dlouhé 7400 km a lemují ho vysoké palmy.

Několik faktů

Brazílie se svou rozlohou řadí na páté místo největších států na planetě a leží na východě jihoamerického kontinentu. Brazilské teritorium se táhne od východního pobřeží přes amazonské pralesy až k vrcholkům And. Při návštěvě této země je ale velmi důležité sledovat počasí. Například v období dešťů, což je zhruba leden až květen, je téměř nemožná návštěva Amazonie. V jižních oblastech nejsou zase ničím zvláštním sněhové vločky. Letní dovolená tady připadne na prosinec až únor. To je pro nás středoevropany trochu netypické. Můžeme zde ale zdolávat vrcholky hor, brodit se hustými pralesy nebo jen tak odpočívat u moře.

Řeka mnoha barev

Největší komplex tropického deštného pralesa na světě najdeme právě tady. Jsou to vlastně plíce planety a je to jedno z nejzajímavějších míst. Amazonský prales zabírá zhruba polovinu celkové rozlohy Brazílie. Život v pralesích je opravdu pozoruhodný. Lenochodi zde nejsou žádnou výjimkou stejně jako nejdelší had na světě – anakonda. Branou do pralesa je město Manaus a říká se mu brazilské Benátky, protože jej obklopuje voda z řek Rio Negro a Amazonky. Zajímavostí u řeky Amazonky je, že vody jejích přítoků mají zřetelné odlišné zbarvení. Pramen, který leží v Andách, objevili čeští cestovatelé a má ze začátku čistou až špinavě žlutou barvu. Důvodem je bílo-žlutá půda, kterou s sebou voda odnáší. Druhé zbarvení řeky má černou barvu, a to právě na soutoku obou zmiňovaných řek.

Amazonka

Amazonka

Co rozhodně nevynechat

Počet míst, které bychom měli v Brazílii navštívit, je mnoho. Pro středoevropana jde o exotickou zemi plnou milých, energických lidí, divoké přírody a zábavy.

Nejznámějším místem je asi pláž Copacabana v Rio de Janeiro. Je dlouhá bezmála 4 kilometry. A patří i mezi ty nejhezčí na světě. Hlavně díky okolní fascinující krajině. Je to dějiště různých akcí a koncertů, je plná hotelů, restaurací a nočních klubů. Skoro milion návštěvníků přilákal koncert skupiny Rolling Stones na tuto bělostnou pláž v roce 2006. V roce 2016 byla i dějištěm letních olympijských her.

Dominantou nejen Ria, ale i celé Brazílie, je socha Krista, která měří zhruba 30 metrů, a která se tyčí na posvátné hoře Corcovado. Je to symbol Brazílie a návštěvníkovi se naskytne nádherný pohled na milionové město, prosluněnou Copacabanu nebo Cukrovou homoli, což je další symbol země. Vede k ní moderní lanovka a i z ní můžeme vidět město jako na dlani.

Co ovšem neodmyslitelně k Riu patří, je tradiční karneval. Jde o světoznámou zábavu v pestrobarevných kostýmech a atraktivních tanečnic. Tato zábava se uskutečňuje každý rok čtyřicet dní před velikonočním půstem a historie se začala psát kolem roku 1641. Byl inspirovaný francouzskými zvyky a podobu dnešního světa získal až v 19. století. Karneval je vlastně nepřetržitý proud barev, tanců, hudby a atmosféra každého vtáhne do děje.

Neměli bychom zapomenout také na návštěvu slavného fotbalového stadionu v Riu, Maracaná, protože Brazílie fotbalem žije.

Fotbalový stadion Maracaná

Fotbalový stadion Maracaná

Samotné Rio má téměř 12 milionů obyvatel, a díky své poloze při pobřeží uprostřed tropů je vlastně oázou. Srdcem Brazílie je ovšem Sao Paulo. Vládne zde vlhké podnebí a turistický ruch. Je právem vyhledávané turisty pro svou bohatou kulturní historii, nádhernou architekturu, gastronomii a noční život. Při návštěvě města se nesmí zapomenout na prohlídku muzea Museu de arte de Sao Paulo. Najdeme tady skvosty světoznámých umělců a třešničkou na dortu je vstup zdarma.

Ďáblův chřtán

Podle mě se ale nejkrásnější pohled naskytne člověku u vodopádů Iguacu. Jsou to největší vodopády na světě a nacházejí se vlastně na území dvou států – Brazílie a Argentiny. Svou šířkou převyšují Viktoriny vodopády a výškou ty niagarské. Za návštěvu určitě stojí obě strany vodopádů, protože každá nabízí jiné, úchvatné a nezapomenutelné zážitky. Ďáblův chřtán – tak místní lidé nazývají ty nejslavnější a nejpozoruhodnější části vodopádů. Každou minutou tudy protečou tisíce litrů vody, která hřmí do okolí, ale jízda na motorovém člunu je neopakovatelný zážitek a stojí opravdu za to. Právě tady je brána do pekel. V roce 1984 byly vodopády zařazeny mezi přírodní památky UNESCO a následně se staly jedním ze sedmi přírodních divů světa. Za zmínku rovněž stojí navštívit i zlatý důl Mina de Passagem. Horníci zde těžili zlato téměř 300 let a štoly měří asi 20 kilometrů.

Co takhle suvenýr?

No a pokud bychom si chtěli dovézt mimo skvělé zážitky a dojmy i nějaký ten suvenýr, nejoriginálnější je asi samotná mapa Brazílie složená z motýlích křídel, vypreparovaná ryba piranhas nebo fotbalový národní dres.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články