2 minuty čtení
20.05.2021

Čtyřicet let pod mořem. Vlivem sucha se v Mexiku vynořil z vody chrám

Problémy se suchem už řadu let sužují celou planetu. Ale i na nich se dá najít něco pozitivního. Díky dlouhotrvajícímu suchu se nyní v Mexiku vynořil z vody chrám Panny Marie Sedmibolestné, který pod vodou zmizel už před více než čtyřiceti lety. A je to jedinečná podívaná.

Chrám, matrika, fara a vikariát

Chrám se ocitl pod hladinou jezera Purisma už v roce 1979, kdy ve státě Guanajuato došlo k vybudování přehrady. Tento krok se setkal s obrovskou vlnou nevole místních obyvatel. Kvůli přehradě totiž zmizel pod vodou nejen chrám, ale také matrika, fara a vikariát. Celé městečko El Zangarro se pak muselo přesunout nedaleko od původního místa. Jinak by totiž také skončilo pod vodou. Místní ale zprvu odmítali své domovy opustit. Kvůli přehradě nakonec bylo zaplaveno zhruba 1200 hektarů půdy.

Zásoby vody se výrazně tenčí

Mexiko v současné době sužují velká sucha, ve vodních nádržích je asi o polovinu vody méně než obvykle. Není to však poprvé, co chrám z jezera vykoukl, došlo k tomu už loni, kdy zásoby vody ve státě klesly na nejnižší úroveň za posledních 25 let. Stát Guanajuato patří mezi regiony, které sucho zasáhlo nejvíce, a to společně se státy Oaxaca, Guerrero a Michoacán.

Nejstarší a největší svatyně

Zajímavých kostelů, chrámů a dalších památek, které se ovšem na rozdíl od chrámu Panny Marie Sedmibolestné nacházejí na souši, má Mexiko obrovskou sbírku. V hlavním městě poloostrova Yucatán Mérida dokonce stojí nejstarší katedrála amerického kontinentu, která nese název Catedral de San Idelfonso. Chrám Panny Marie Guadalupské, jenž se tyčí v Mexico City, je druhou největší svatyní světa, pojme více než 10 tisíc lidí. Jedná se o národní symbol Mexičanů.

Mayská lokalita Chichén Itzá

V zemi je stále živý odkaz mayské civilizace. Lokalita Chichén Itzá se dokonce nachází na novodobém seznamu sedmi divů světa. Nejznámější je zde pyramida se čtvercovým půdorysem El Castillo, která je zasvěcena bohu nebes a slunce Kukulkánovi. Zajímavé je, že uprostřed této pyramidy je ukryta ještě jedna menší.

Chichen Itza je jedním z nejnavštěvovanějších archeologických nalezišť v Mexiku s miliony turistů ročně.

Pyramida Slunce a Měsíce

Největší jihoamerické pyramidy se pak rozkládají asi 50 kilometrů severovýchodně od Mexico City, jde o oblast Teotihuacán, která mezi 1. a 8. stoletím patřila mezi nejvýznamnější centra Střední Ameriky. Tyčí se zde například Pyramida Slunce z 2. století. Nedaleko se pak rozkládá i Pyramida Měsíce.

Chrámové město

Za vidění stojí také celé mayské chrámové město Palanque na ostrově Yucatán. Na 16 metrů vysoké pyramidě se zde tyčí Chrám nápisů. Oblast byla objevena teprve před 200 lety a s největší pravděpodobností je zde ještě spousta starobylých zajímavostí ukryta.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články