1:31
21.08.2017

Do Kataru se nově dostanete bez víza

S okamžitou platností Katar zrušil vízovou povinnost celkem pro 80 zemí, mezi nimi i pro Českou republiku. Toto opatření má jasný důvod – ministerstvo vnitra i ministerstvo turistiky tak chce podpořit místní turistický ruch a leteckou dopravu. V posledních měsících totiž řada států v této oblasti Katar bojkotuje.

Na 90 dní

Pro vstup na území Kataru nově bude stačit pouze cestovní pas, který bude platit ještě minimálně šest měsíců, a doklad na cestu zpět. Turisté pak zdarma obdrží dokument, jenž jim umožní až devadesítidenní pobyt v zemi. Tento dokument bude platit 180 dní a je určen pro obyvatele 33 většinou evropských zemí, mezi něž patří i Česká republika.

Druhá skupina celkem 47 států, kam spadá třeba Velká Británie, Spojené státy americké, asijské státy, země Latinské Ameriky nebo Libanon, pak může získat dokument maximálně na 30 dní.

Turistický ruch by se měl rapidně zvýšit

Dosud do Kataru z České republiky ročně vycestovalo jen několik set turistů. To by se ale podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří mělo změnit. Má k tomu přispět nejen zrušení vízové povinnosti, ale také zavedení přímého leteckého spojení mezi Prahou a hlavním městem Kataru Dauhá, ke kterému má dojít od 21. srpna. Mezi těmito dvěma městy bude pendlovat letoun Airbus A320, jenž vlastní letecká společnost Qatar Airways. Kapacita tohoto letadla je 144 míst.

Podle Jana Papeže se do Kataru vydají hlavně lidé, kteří původně mířili do Dubaje nebo Abú Zabí. Jen v zimě by se podle něj měl počet českých turistů cestujících do Kataru zvýšit o tisíce.

Izolace Kataru

K tomuto kroku katarské vlády přispěl fakt, že řada zemí včetně Egypta, Saúdské Arábie, Bahrajnu a Spojených arabských emirátů přerušila s Katarem diplomatické styky. Důvodem podle nich je, že Katar podporuje teroristické organizace. Toto tvrzení však Dauhá popírá.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články