2:05
15.08.2017

Edinburgh je již 70 let hlavním městem kultury

Skotské město Edinburgh se každoročně v měsíci srpnu zaplní umělci z celého světa a stává se dějištěm hned několika kulturních festivalů celosvětového formátu. Letošní rok je jubilejním. Edinburgh se stává městem kultury již po sedmdesáté. 

Před uměním se v hlavním městě Skotska v tomto letním měsíci jen sotva schováte. Festivalová atmosféra je zkrátka všude. Pouliční umělci dokonale doplňují vystoupení interpretů zvučných jmen, odehrávající se za zdmi koncertních sálů a divadel. Zajímavostí je, že se opravdu jedná o několik souběžně probíhajících festivalů pořádaných různými, na sobě nezávislými organizátory. 

Umění na každém rohu

Umění na každém rohu

Trocha historie 

S nápadem uspořádat v Edinburghu mezinárodní setkání umělců a milovníků divadla, hudby, tance, opery a dalších uměleckých disciplín, přišli v roce 1947 Rudolf Bing, ředitel Glyndebournské opery a Henry Harwey Wood, hlavní představitel britské rady ve Skotsku. 

Mezinárodní festival, který zahrnoval a dodnes zahrnuje klasické i současné divadlo, operu, hudbu a tanec, se ještě týž rok rozrostl o festival Edinburgh Fringe, odehrávající se na ulici, který nabízí navíc i muzikál, komedii a dětská představení. „Fridge“ je dnes největším z edinburských festivalů vůbec. 

Postupně se nabalovaly další festivaly, až se dosáhlo současného úctyhodného počtu dvanáct. 

Co je letos k vidění, slyšení a cítění? 

Festivalový rej je v plném proudu, neboť hlavní program začal již 4. srpna, ale potrvá až do neděle 27. srpna a mnohé výstavy a doprovodné akce se protáhnou i na několik dalších týdnů.  

Návštěvníci tohoto jinak překrásného skotského města, kterému vévodí hrad vystavěný na 135 metrů vysoké skále, ukrývající skotské korunovační klenoty, mohou letos spatřit například světové špičky nového cirkusu, známou hráčku na sitár Anoushku Shankar, nebo třeba zpěvačku, kytaristku a textařku PJ Harvey. Své soubory představí i taková jména, jako sir Andrew Davies, nebo Edward Gardner. Program hlavních festivalů je možné nalézt na oficiálních stránkách  www.eif.co.uk a www.edfringe.com. 

I Česká republika má na edinburském hvězdném nebi své zastoupení. V rámci festivalu „Fringe“ vystoupí hned několik českých souborů, z nichž nejznámější je asi Cirk la Putyka. V Edinburghu vystavuje také několik českých fotografů a do skotského hlavního města putoval i český vynález poesiomat.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
land canggu purchase
5. 3. 2023

Beautiful. Excellent customer service. Ꮤould recommend everʏone

Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články