Indonéská vláda se stejně jako řada dalších zemí snaží posílit turistickou infrastrukturu a přilákat další návštěvníky. Vsadila na projekt, který má návštěvníkům nabídnout možnost setkat se s nejmohutnějšími žijícími ještěry na světě – varany komodskými, kterým se přezdívá komodští draci. Projekt, kterému se na sociálních sítích přezdívá Jurský park, však schytává obrovskou kritiku. Může totiž mít negativní dopad na životní prostředí.
Co vlastně vznikne?
Centrum projektu se má nacházet na ostrově Rinca, ale dosud není jasné, co všechno by měl zahrnout. Zatímco v minulém roce vláda informovala, že na místě vznikne prémiové centrum pro turisty, zástupce indonéského ministerstva životního prostředí zase deklaroval, že půjde především o renovaci stávajících budov. Zároveň uvedl, že varanům komodským žádné nebezpečí nehrozí.
Zásah do životního prostředí varanů
S tím ale nesouhlasí indonéské fórum pro životní prostředí. Podle něj může být projekt výrazným zásahem do přirozeného prostředí varanů, čímž je může ohrozit. Záměr kritizuje i organizace UNESCO. Vlna nevole se vzedmula také loni, kdy se na sociálních sítích objevil snímek varana stojícího před nákladním autem. I přes kritiku však indonéská vláda chce v projektu pokračovat. Práce mají vyjít na 4,8 milionu dolarů, tedy téměř 104 milionů korun.
Na seznamu UNESCO
Národní park Komodo se rozkládá v indonéském souostroví Malé Sundy. Do oblasti patří ostrovy Komodo, Padar a Rinca a řada dalších menších ostrůvků. Přestože rozloha pevniny je 603 kilometrů čtverečných, rozloha parku je trojnásobná (1817 kilometrů čtverečných), do oblasti se totiž počítá i okolní moře. Národní park vznikl v roce 1980 a už o 11 let později byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se o biosférickou rezervaci, která proslula právě výskytem komodských draků.
Expedice za draky
Varan komodský je díky své mohutnosti dominantním druhem ekosystému. Největší zjištěný varan měřil 3,13 metru a včetně dosud nestrávené potravy vážil 166 kilogramů. Dokáže sníst potravu, která váží 80 procent jeho celkové hmotnosti. Má však pomalý metabolismus, a tak může trávit i několik týdnů, kdy nepotřebuje jíst. Jeho potravu tvoří zdechliny i živá zvířata, především jeleni, buvoli, ptáci a bezobratlí. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody se jedná o zranitelný druh, v Indonésii podle dat vlády žije asi 3100 varanů a pokud se nezmění podmínky, hrozí jejich vyhynutí.
Zajímavostí je, že západní svět o existenci varanů komodských neměl dlouhá staletí ani tušení. Až v roce 1912 je popsal nizozemský přírodovědec Peter Ouwens, a to podle fotografií z expedice na ostrov Komodo. Ta se na místo vypravila ověřit zprávy o tom, že se tam vyskytují draci.
Komentáře k článku