2:29
04.04.2021

Podvodní galerie. U Cannes vystavují busty místních obyvatel

Galerie a muzea jsou častým cílem turistů. Platí to pro klasická muzea umění nebo historie, ale i pro ta nejbizarnější. Nezvyklá galerie nyní vznikla u pobřeží francouzského města Cannes. V expozici jsou k vidění busty vytvořené podle místních obyvatel. Na tom by nebylo nic zvláštního. Výstava se ovšem nachází pod vodou.

Na Bahamách i Maledivách

Autorem je britský umělec Jason deCaires Taylor, který vytvořil už několik takovýchto výstav – například na Bahamách nebo Maledivách, kde však expozice z náboženských důvodů vzbudila kritiku, takže musela být částečně rozebrána.

Šest desetitunových soch

Příprava první podvodní galerie ve Středozemním moři mu zabrala čtyři roky, celkově jde o šest desetitunových soch, které jsou inspirované místními starousedlíky. Všechny obličeje jsou uprostřed rozdělené, což má připomínat masku. U nedalekého ostrůvku Ile Sainte-Marguerite totiž byl vězněn muž se železnou maskou. Zároveň je to metafora pro oceán, který je na jednu stranu silný a odolný, ale také křehký. Umělec upozorňuje na to, že pod vodou se nachází unikátní a soběstačný ekosystém, který však vlivem lidské činnosti velmi trpí. Sochy jsou z materiálu, který je pH neutrální, takže místní živočichy nijak neohrožuje.

Úklid pod vodou

Galerie je dobře dostupná, nenachází se v příliš velké hloubce a je nedaleko pobřeží. Potápěči si mohou užít dobrou viditelnost díky průzračné vodě. Aby však mohla galerie vůbec vzniknout, bylo nejdříve potřeba oblast uklidit, nacházely se zde trubky z lodí a staré motory.

Přehlídka mutantů

Podivných muzeí a galerií je na světě poměrně hodně. Různé bizarnosti ostatně odnepaměti přitahovaly lidskou pozornost. Své o tom ví v Mütterově muzeu ve Filadelfii, kde jsou k vidění zmutovaná těla – včetně lidských zárodků.

Muzeum špatného umění

Pokud máte pocit, že neumíte malovat a vaše výtvory jsou otřesné, v americkém Massachusetts si můžete zvednout sebevědomí. Nachází se zde totiž Muzeum špatného umění. Založil ho starožitník Scott Wilson poté, co objevil vskutku ohyzdný obraz. Řekl si, že by byla škoda, kdyby ho neviděl nikdo další, a postupně vybudoval muzeum plné podobných paskvilů. Vtipné je, že když v muzeu došlo ke krádeži obrazu, pro nálezce byla vypsána odměna ve výši 6 dolarů.

Paraziti, toalety i vibrátory

Tím ale výčet bizarních muzeí ani zdaleka nekončí. V San Francisku se nachází muzeum vibrátorů, na Islandu muzeum penisů (největší má 170 centimetrů a pochází od vorvaně tuponosého) a v Japonsku muzeum parazitů, kde je k vidění třeba 9 metrů dlouhá tasemnice vytažená z lidského těla. Pokud se vám udělá nevolno, zaskočte si do indického Dillí, kde funguje muzeum záchodů.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články