3:16
15.09.2019

Jak bezpečně poslat dítě letadlem bez doprovodu rodičů?

V životě může nastat mnoho chvil, kdy potřebujete samotné dítě přepravit letadlem do zahraničí, například cesta za příbuznými nebo studium v cizině. Jak vše zařídit, aby byl váš potomek v naprostém bezpečí a zvládl nástrahy velkých letišť?

S touto situací se setkávají každým rokem stovky českých rodičů, a i zde nabízí většina leteckých společností řešení. Tím je služba zvaná Nedoprovázené dítě, díky které se o vaši ratolest postará personál.

Pozor na věkovou hranici

„Služba Nedoprovázené dítě je určena pro věkovou kategorii 5–11 let. Děti do 5 let samy cestovat nesmějí. Jako nedoprovázené mohou cestovat i děti ve věku od 12 do 17 let. Službu je třeba si vyžádat při nákupu letenky vyplněním speciálního formuláře, nejpozději však 48 hodin před odletem. Letecké společnosti vám ji pak nejpozději do 24 hodin od rezervace potvrdí,“ říká Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

Pokud se rozhodnete vyslat své dítě do ciziny samotné, pečlivě projděte přepravní podmínky každého dopravce. Ty se mohou lišit cenou za službu a věkovou hranicí dítěte, které smí na palubu bez rodičů. „Zatímco v minulých letech mohly děti od 12 let cestovat bez problémů, nyní se často věková hranice posouvá na 14 až 16 let věku dítěte,“ říká Kristýna Hrůšová, Manager Study.cz.

Věková hranice není určena pouze leteckou společností, ale také legislativou jednotlivých států. Pokud si nejste jistí, neváhejte se informovat u samotného dopravce, který vám se vším pomůže.

Jak služba funguje?

Při odbavení je dítě vybaveno speciální kartičkou s označením Unaccompanied Minor (UM). Ta obsahuje číslo letu, celé jméno dítěte, jeho věk a jazyky, ve kterých je možno s dítětem komunikovat.

O dítě a jeho zavazadla se na letišti postará pozemní personál, který jej doprovodí až na palubu letadla, kde si jej do péče převezme posádka letu.

Po příletu do cílové destinace se situace opakuje, nyní ale v opačném pořadí. Palubní personál předá dítě pracovníkovi pozemního personálu. Ten dítěti pomůže vyzvednout zavazadlo a doprovodí jej až k výstupu z celního prostoru, kde jej předá předem určené osobě.

O vašeho potomka tak bude během celého letu postaráno a maximální bezpečnost je kladena také na předání správné osobě v cílové destinaci. Osoba oprávněná k převzetí vašeho dítěte je identifikována pracovníkem pozemního personálu na základě platných osobních dokladů a fotografií.

Potřebné dokumenty

Po úspěšné rezervaci je důležité vybavit vaši ratolest potřebnou dokumentací pro let do dané destinace. Dítě tak může potřebovat občanský průkaz, platný pas, víza nebo zdravotní průkaz.

V posledních letech se stává také běžnou praxí, že s mladším dítětem cestuje například starší sourozenec nebo kamarád. I v tomto případě je ale potřeba myslet na nezbytnou dokumentaci. „Formuláře o vycestování nezletilých jsou potřeba většinou pro děti do 16ti let, nicméně našim klientům doporučujeme je mít vyplněné pro všechny mladší 18ti let, protože je mohou chtít vidět imigrační úředníci při vstupu do cílové destinace,“ říká Hrůšová.

Kolik to celé stojí?

Službu naleznete třeba u Českých aerolinií, kde nelze uplatnit dětskou slevu na jízdné, a tak je nutné počítat s plnou cenou a poplatkem za službu. Ten se pohybuje okolo 2 000 Kč a kromě samotné služby zahrnuje také občerstvení na palubě, to je dětské jídlo a teplé i studené nealkoholické nápoje dle přání.

Je nutné zmínit, že není povinnost leteckých společností přepravit dítě bez doprovodu rodičů, a tak se můžete setkat se situací, kdy váš oblíbený dopravce tuto službu nenabízí.

Pokud budete chtít přepravit dítě do 16 let bez doprovodu rodičů, neuspějete například u známé společnosti Ryanair.

Dnešní široká nabídka dopravců si hravě poradí i s tímto zdánlivým problémem, jak poslat dítě bez doprovodu rodičů na cestu letadlem, a tak můžete vašemu potomkovi zajistit bezpečnou cestu plnou bezstarostných zážitků a nových zkušeností.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
facebook vs eharmony to find love online
15. 5. 2024

Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn't appear. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyway, just wanted facebook vs eharmony to find love online say excellent blog!

Odpovědět
vpn special code
10. 4. 2024

Everyone loves what you guys tend to be up too. This sort of clever work and reporting! Keep up the superb works guys I've added you guys to my personal blogroll. Look into my web blog: vpn special code

Odpovědět
vpn special coupon code 2024
8. 4. 2024

I have read so many articles or reviews about the blogger lovers however this paragraph is in fact a fastidious article, keep it up. Look at my webpage :: vpn special coupon code 2024

Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články