5:47
11.01.2021

Jak na levné letenky do celého světa?

Chtěli byste vycestovat do exotických destinací, ale cena letenek je pro vás nedostupná? Podělím se s vámi o několik osvědčených tipů a triků, které mi ušetřily spousty tisíc korun a které mi otevřely destinace, o nichž jsem si dlouhé roky mohla nechat pouze zdát. Změňte maličkosti a možná zažijete tu nejkrásnější dovolenou v životě.

Anonymní režim jako zbraň proti stálému zdražování

Také se vám zdá, že stejná letenka je každým dnem dražší a dražší? Neblouzníte, vážně se tak děje a má to jediný důvod – donutit vás nakoupit co nejdříve. Díky souborům cookie ve vašem prohlížeči jsou prodejci schopni monitorovat vaše přístupy a každým dnem zdražovat.

Abyste tomuto předešli, vyhledávejte letenky vždy v anonymním režimu. Alternativou je také soubory cookie mazat, používat více prohlížečů nebo počítačů.

Srovnávat, srovnávat, srovnávat

Srovnávače letenek jsou naprostý základ pro nalezení letenky s nejlepší cenou. Výběr srovnávačů je široký a není špatné využívat všechny najednou. Já osobně mám nejlepší zkušenost s následujícími.

  • Skyscanner – srovnávač, kterým vždy začínám. Zvolíte cílovou destinaci, termín, počet osob a je to. Scyscanner během chvíle vyhledá všechny dostupné letenky. Dokonce můžete volit mezi jednosměrnou nebo zpáteční letenkou. Pokud potřebujete let s přestupy, které můžete využít ve svůj prospěch a o kterých se zmíním v dalších odstavcích, lze zvolit i tuto možnost. Mojí nejoblíbenější variantou je ale let kamkoliv po celém světě, kam mi Skyscanner vyhledá nejlevnější letenky.
  • Azair – i přes starší design jsou výsledky vyhledávače mnohdy velmi milé překvapení. Azair se zaměřuje na letenky po Evropě, Asii a Blízkém východu. Stejně jako u předchozího, i tento srovnávač letenek disponuje mou oblíbenou funkcí kamkoliv.
  • Kiwi – skvělá volba pro vyhledávání složitějších letů.
  • Google Flights – snadné vyhledávání, ale osobně ho využívám jen pro kontrolu.

Flexibilitou k nejnižší ceně

Pro maximální snížení ceny za letenku musíte být flexibilní. Když nebudete trvat na konkrétních termínech nebo dnech v týdnu, můžete ušetřit desítky procent z běžné ceny letu.

Pokud plánujete odlet v pátek s návratem v neděli, počítejte s tou nejdražší možnou letenkou. Naopak nejlevnější letenky bývají v úterý, ve středu nebo v sobotu. Dost si připlatíte také ve velmi vytíženém vánočním období, Novém roce nebo dalších svátcích. O letní a zimní turistické sezóně se ani nemusím zmiňovat. Pokud je to jen trochu možné, cestujte mimo tato období. U některých letenek může být rozhodujícím faktorem také hodina. Ideální čas na nákup je brzy ráno nebo pozdě večer.

Martinik na úplném začátku sezóny. Cena letenky byla s více než 50% slevou a pláže naprosto prázdné.

Já osobně hledám na začátku turistické sezóny dané destinace. Například Martinik jsem si nadělila na přelomu listopadu a prosince, kdy se na ostrově sezóna teprve rozjíždí. Kromě levné letenky jsem si užila také málo turistů, přitom počasí bylo nádherné.

Vyberte si správnou leteckou společnost

Pokud chcete cestovat po Evropě, využijte nízkonákladové letecké společnosti jako Ryanair, EasyJet, WizzAir nebo třeba Vueling. Nízká cena letenek je vykompenzována poplatkem za odbavené zavazadlo navíc nebo neposkytnutím občerstvení na palubě, ale bez toho se dá obejít, no ne?

Všechny ze zmíněných společností létají z Česka a osobně je velmi ráda využívám. Pokud tedy letíte krátkou vzdálenost a vystačíte si s příručním zavazadlem, nízkonákladová letecká společnost je jasnou volbou.

Akční slevy na letenky

Tak jako všude jinde, i letecké společnosti mívají několikrát ročně akční slevy. A nejsou to ledajaké slevy. Věřte, nebo ne, ale v takové akci můžete koupit letenku i za jednu jedinou korunu! Vyhlášeným expertem na takové akce je pro mě společnost Vueling.

Pokud jste lovci slevových akcí, určitě se nezapomeňte přihlásit k zasílání newsletteru od jednotlivých leteckých společností.

Nelétejte pouze z Česka

Neomezujte se a nelétejte pouze z České republiky. Levné lety často bývají také z Rakouska, Německa, Polska, ale třeba i Slovenska nebo Maďarska.

Chcete navštívit Zanzibar? Mně se to povedlo se zpáteční letenkou za 6 000 Kč v chybovém tarifu!

S odletem z okolní země se samozřejmě pojí další náklady, vždy tedy pečlivě počítejte, zda je sleva doopravdy výhodná, i s ohledem na čas, který na cestě strávíte. Nejčastěji se okolní letiště vyplatí na letech za oceán, kdy sleva může být i v řádech tisíců korun.

Využijte chyby aerolinií ve svůj prospěch

Prodej letenek připravují také pouze lidé, kteří se mohou mýlit, a toho je potřeba využít. Při zadávání konkrétní letenky může zaměstnanec udělat chybu a cena letenky se tak může propadnout až o několik tisíc korun! Díky těmto drobným chybám už jsem navštívila destinace, o kterých bych si za plnou cenu mohla nechat pouze zdát.

A jak vlastně takové letenky hledat? Naštěstí nemusíte trávit dlouhé hodiny na webech leteckých společností a čekat na jejich zaváhání. Dnes už existují webové stránky, které tuto práci dělají za vás. Dokonce si na jednotlivých webech lze nastavit notifikaci na vámi vybranou destinaci. Mezi mé nejoblíbenější patří:

Pohlídejte si čas nákupu

Ideální čas na koupi nejlevnější letenky je 6 až 12 týdnů před odletem. Pokud tedy víte předem, kam chcete letět, neváhejte ceny letenek sledovat klidně půl roku dopředu.

Osobně se dívám na historii cen letenek do dané destinace rok zpět. Jakmile je letenka za dobrou cenu, kupuji. I z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že to doopravdy bývá 6 až 12 týdnů před odletem. Naopak čím více se blíží odlet, tím jsou letenky dražší.

Nebojte se přestupů

Často slýchávám otázky, jak je možné tolik cestovat, jak lze za jeden rok stihnout tolik destinací? Neváhejte váš čas na přestup využít plnohodnotně!

Z vlastních zkušeností mohu zmínit let na Zanzibar, kdy jsme měli několik hodin na přestup v Lucembursku – prozkoumali jsme celý Lucemburk, nebo cestu na Martinik, kdy jsme strávili na přestupu dva dny v Paříži. Jednou jsme zase do Skotska letěli trochu nezvykle přes Dánsko a strávili celý den v Kodani, bylo to naprosto úžasné!

Je dobré tento čas využít na maximum, ale na druhou stranu je potřeba velmi dobře počítat, protože mnohdy nejsou letiště přímo v centru a jakýkoli přesun zabere další čas a peníze.

Buďte kreativní a držím palce, ať se vám lov levných letenek vydaří!

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články