1:44
10.07.2017

Seznam zemí, kam občané ČR mohou cestovat bez cestovního pasu

Na různých diskusních fórech se před hlavní prázdninovou sezónou stále častěji objevují otázky, zda ke vstupu do té, či oné země, stačí občanský průkaz. Není divu, protože ani samotná Evropa bohužel není jednotná a vždy se najde nějaký důvod, který dokáže pořádně znejistit. Nejčastější dotazy jsou směřovány na Chorvatsko, Velkou Británii a Bulharsko.

Evropská unie

Odpověď opravdu není jednoznačná, ale v zásadě platí, že v rámci Evropské Unie je cestování s občanským průkazem bez problémů a to i do všech třech výše zmíněných zemí (Velká Británie je zatím stále členskou zemí EU).

Země Schengenské dohody

Další státy, které musejí uznat občanský průkaz České republiky jako dostačující doklad totožnosti, jsou členské země Schengenské dohody. Na „občanku“ tedy můžeme cestovat i do Švýcarska, Lichtenštejnska, Norska a na Island.

Pozor na Černou Horu a Kosovo

Vstup pouze s občanským průkazem je možný i do několika dalších evropských zemí, které nejsou součástí EU, a ani se nenacházejí v Schengenském prostoru. Češi mohou bez cestovních pasů cestovat do Srbska, Albánie a Černé Hory. Černá Hora pobyt občanů EU bez cestovního pasu omezuje z devadesáti dní pouze na třicet, což je však stále pro dovolenou i tranzit doba nadmíru dostačující. Pokud bude občan členské země EU cestovat do Kosova, je možné použít také občanský průkaz, ovšem musí obsahovat biometrické údaje. Takových průkazů však bylo u nás vystaveno jen malé množství a tak valná většina našinců si na cestu do této země musí přibalit i cestovní pas.

Seznam zemí, kam stačí občanský průkaz

Albánie Gruzie Maďarsko Rumunsko
Belgie Chorvatsko Makedonie Řecko
Bosna a Hercegovina Irsko Malta Slovensko
Bulharsko Island Moldávie Slovinsko
Černá Hora Itálie Německo Spojené králoství
Česká republika Kypr Nizozemsko Srbsko
Dánsko Lichtenštejnsko Norsko Španělsko
Estonsko Litva Polsko Švédsko
Finsko Lotyšsko Portugalsko Švýcarsko
Francie Lucembursko Rakousko

Cestování dětí

Co se týká dětí, je doporučeno, aby cestovaly s vlastními doklady. Většina zemí vyžaduje doklad totožnosti i u nejmenších dětí i přes to, že cestují s rodiči, kteří je mají zapsány ve svém občanském průkazu.

Je nutno dodat, že rozhodně není vhodné cestovat do zahraničí s občanským průkazem, jehož platnost je kratší než jeden měsíc. Také se nedoporučuje cestovat s dokladem, který má ustřižený roh.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články