6:21
13.08.2019

Jezerní mise okolo Bavorska a Salzburku, kde je nejlepší koupání?

V červenci tohoto roku (2019) jsme se rozhodli vydat na jezerní misi do Bavorska a okolo Salzburku. Původně jsme zamýšleli jet pouze ke známým jezerům Königssee a Obersee, ale doporučujeme podívat se na mapu, kde zjistíte, že by byla obrovská škoda neprozkoumat okolí. Cílem naší výpravy se tak stala návštěva co nejvíce jezer v blízkém okolí s jednoduchým přáním – vytvořit si nezapomenutelné zážitky a oblíbená místa, kam se budeme v budoucnu rádi vracet. Pojďme se podívat, jaká jezera určitě stojí za návštěvu a jak je to s koupáním!

Königssee, Obersee

Nejdříve jsme zamířili k jezerům Königssee a Obersee, které jsou součástí národního parku Berchtesgaden. Každý den od 8 hodin ráno jezdí z přístaviště v Schönau am Königssee loď k jezeru Obersee (respektive přístaviště Salet). Hned u přístaviště najdete velké parkoviště s celodenním parkovným 5 €.

Plavba lodí stojí dospělého 19 € a lístek je možné zakoupit hned v přístavišti, takže vás nečeká žádné dlouhé bloudění. Samotná plavba trvá přibližně hodinu a zhruba v polovině cesty jeden z členů posádky troubí na trumpetu, aby demonstroval místní ozvěnu. Pro tento moment je vhodné mít přichystaný drobák a pánovi vhodit do klobouku.

V přístavišti Salet vás ohromí naprosto nedotčená příroda. Odsud je to zhruba hodina pěšky k salaši Fischunkelalm. Cestou si můžete vychutnat dvě ikonické chatičky, které jsou jako z pohádky. Terén je uprostřed mírně náročnější, proto doporučuji kvalitní pevnou obuv.

V salaši je možné zakoupit sklenici čerstvého mléka či krajíc chleba s domácím máslem. Jsou zde také přítulné horské kravičky, které můžete pohladit. Od salaše je to pak zhruba ½ hodiny mírně do kopce k vodopádu Rorthbachfall, který je největší v celém Německu.

Kdo preferuje klasickou hospodu, mohu doporučit přímo u přístaviště Salet příjemný podnik Gaststätte Saletalm. Cestou lodí zpět je možná zastávka u slavného poutního kostela sv. Bartoloměje.

Celkový dojem byl naprosto perfektní! Rozhodně doporučuji jet hned brzy ráno, odpoledne již proudí davy turistů. Výhodou je také všední den. Nezapomeňte, že poslední loď jede v 18 hodin, takže od salaše doporučuji vyjít nejpozději v 16:30!

Hintersee a Ramsei bei Berchtesgaden

Součástí národního parku Berchtesgaden je taktéž horské jezero Hintersee, které není turisty tak vyhledávané. Okolo jezera vede nádherná lesní cesta, a když budete mít štěstí na pochmurné počasí jako my, budete si myslet, že jste ve Skotsku, anebo třeba ve čtvrtém díle Harryho Pottera.

Výhodou tohoto místa je, že si můžete užít krásnou a klidnou procházku lesní cestou okolo jezera. Je zde pouze jeden hotel, jinak žádná zástava a narušení pohody.

Sousední obcí je pak Ramsei Berchtesgaden, kde za pozornost stojí nádherný místní kostel a zdejší hřbitov s hradbou alp v pozadí.

Chiemsee aneb bavorské moře

Další zastávkou bylo Bavorsko, konkrétně pak jezero Chiemsee. K tomuto jezeru se jezdí většinou navštívit tzv. Herreninsel a Fraueninsel neboli Mužský a Ženský ostrov. Herreninsel je známý stejnojmenným zámkem, který měl být dokonalou kopií francouzského Versailles, zatímco na Fraueninsel naleznete ženský klášter.

Na ostrovy se dostanete lodí z města Prien am Chiemsee, nicméně nás tento výlet příliš nenadchl a rozhodli jsme se jej vynechat.

Přístaviště v Prien am Chiemsee

Přístaviště v Prien am Chiemsee

V přístavišti Prienu jsme navštívili příjemnou promenádu, kde panovala atmosféra jako u moře. Hlavním důvodem, proč jsme se však k jezeru Chiemsee vydali, byl beachbar v Übersee (na adrese Julius-Exter-Promenade 31, 83236 Übersee, Německo).

Bar má jedinečnou plážovou atmosféru, ceny jsou příjemné a možnost koupání je díky pozvolnému přístupu do vody ideální. Parkovat je možné hned u baru za standardní poplatek 3 € / 3H nebo 5 € / celý den.

Pokud hledáte nocleh, doporučujeme zvolit idylickou obci Grassau, kde máte pocit, jako byste byli součástí jedné z epizod Doktora z hor. Takže kdo by měl cestu okolo a chtěl zrelaxovat v plážovém baru anebo se vydat na oblíbený Ženský a Mužský ostrov, Chiemsee stojí za návštěvu!

Wolfgangsee a Fuschlsee

Z Bavorska jsme se přesunuli do okolí Salzburku, kde jsme začali u jezera Wolfgangsee. Toto jezero vás zcela uchvátí svým nádherně smaragdově modrým zbarvením.

Za návštěvu stojí město St. Wolfgang im Salzkammergut, kde jsou podél jezera nádherné promenády a v historickém centru je moc hezký kostel. Je zde také nástupní místo zubačky, díky které se můžete vydat na Schafberg. Naproti této zubačce je moc příjemná kavárna s možností jídla a výhledem na jezero Lilly’s Seecafe.

Hned vedle Wolfgangsee je jezero Fuschlsee s jeho hlavním městem Fuschl am see. Promenáda zde působí opět přímořským dojmem. Je zde oblázková pláž a za doporučení stojí venkovní zahrádka s výhledem na jezero, která patří k hotelu Seehotel Schlick.

Po návštěvě těchto jezer vám bude jasné, odkud Samotný Wolfgang A. Mozart čerpal inspiraci.

Mondsee a Attersee

U jezera Mondsee i Attersee jsme byli pouze chvíli, ale nepochybuji o tom, že se zde dá strávit mnohem více času.

My si užili výhled na jezero Mondsee od zdejšího kostelíku, který je lehce na kopci, což činí výhled o něco působivější. Okolo jezera je tradiční promenáda. Ve stánku si můžete dát, jak jinak, preclík a klobásu nebo párek. Příjemné posezení nabízí See Restaurant Mondsee.

V sousedním Attersee jsme pro návštěvu zvolili městečko Seewalchen. Je zde travnatá pláž a schůdky do vody. Koupání zde bylo příjemné a oživení přinesly labutě, které proplouvaly okolo vás.

Offensee a Ebensee

Původně jsme chtěli navštívit i Traunsee, ale byla slunečná sobota a podél celého jezera byla kolona aut, která nás odradila, a tak jsme jeli rovnou na jezero Offensee.

Očekávání byla velká, a přesto byla překonána. Jezero Offensee je v naprosto nedotčené přírodě, která není ničím zastavěná. Prakticky zde není nic jiného než příroda a příroda. Přístup k jezeru je výborný a voda je průzračně čistá.

Pro milovníky temné turistiky je doporučeníhodné zastavit ve vedlejší obci Ebensee, kde je památník bývalého koncentračního tábora Ebensee. Za poněkud bizarní považuji, že prakticky na místě bývalého tábora je dnes vilová čtvrť.

Bývalý koncentrační tábor Ebensee

Bývalý koncentrační tábor Ebensee

Závěrem

Výprava za těmito jezery je ideálním kompromisem pro ty, kteří chtějí jak možnost koupání, tak zeleň a hory. Na každém z těchto míst bylo až sterilně čistě, žádné odpadky a naprostý klid. Podmínky ke koupání ideální a teplota více než příjemná. Pokud milujete koupání v přírodě spojené s procházkami lesními cestami s výhledem na Alpy, zmíněné destinace jsou pro vás ideální dovolenou.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články