2:28
06.12.2020

Kam za zimními radovánkami? Některé země sjezdovky zavřou, jiné lyžování umožní

Se začátkem zimní sezony a prvním napadaným sněhem se každoročně nabízí otázka, kam vyrazit za lyžováním. Mnozí lyžaři rádi míří za hranice, těší se do vyhlášených středisek a nemohou se dočkat dlouhých sjezdovek a perfektního servisu. Letošní rok je však v mnohém jiný – a ani zimním radovánkám se restrikce kvůli koronavirové pandemii nevyhnuly. V některých zemích nebude možné lyžovat vůbec. V dalších pak za přísných hygienických pravidel.

Itálie a Francie bez lyžařů

Právě z Itálie si řada lyžařů (včetně Čechů) v únoru přivezla koronavirus, který se následně rychle rozšířil. Severní Itálie se v současné době těžce potýká s druhou vlnou pandemie, a tak jsou v platnosti nejpřísnější vládní opatření. Lyžovat se tam ale do konce roku nebude ani v případě, že by vláda rozvolnila některé restrikce. Italský předseda vlády Giuseppe Conte dokonce navrhl, aby se minimálně do ledna lyžovat nesmělo v celé Evropské unii. Tento návrh podpořila také Francie, která zavede náhodné kontroly na hranicích, aby odradila Francouze od vycestování do zahraničních skiareálů. V Itálii se dokonce uvažuje i o kompletním uzavření hranic, neboť by jinak hrozilo, že spousta lidí vyrazí lyžovat do Rakouska.

Rakousko chystá rozvolnění

Také Rakousko bylo jedním z center, odkud si lyžaři na jaře odvezli koronavirus. V případě otevření se proto počítá s přísnými hygienickými pravidly. Zatím se v zemi ještě lyžovat nedá, přestože některá střediska již otevřela – musela ovšem zase zavřít. K první vlně rozvolňování má dojít 7. prosince, o podmínkách pro lyžařská centra se ještě bude jednat. Podle kancléře Sebastiana Kurze by ale uzavřena být neměla. Zakázané však budou večírky a budou platit omezení pro restaurace a bary.

Ski Arlberg - největší rakouské lyžařské středisko

Ski Arlberg – největší rakouské lyžařské středisko

Švýcarsko očekává nával

Zavírat lyžařská střediska nechce ani švýcarská vláda. I kdyby platil plošný zákaz lyžování, po kterém volá Itálie, Švýcarsko, které není členem Evropské unie, se jím řídit nechce. Naopak nehodlá připustit velké ztráty v oblasti cestovního ruchu, ke kterým by bez lyžařů nepochybně došlo. Na Vánoce tak Švýcarsko dokonce plánuje zrušit povinnost karantény pro turisty z většiny zemí Evropské unie. Speciální opatření však budou platit i tady. Na lanovce i ve frontách budou muset mít lyžaři roušky, budou nutné rozestupy a nebudou se konat večírky. Fungovat by neměly ani lyžařské školy.

Na Slovensku už se střediska připravují

Slováci budou moci lyžovat, pokud vláda nebo krizový štáb nerozhodne jinak. Občerstvení však bude fungovat jen přes okénko a lyžařské školy budou zavřené.

V Německu se lyžovat nebude

Naopak bez lyžování se budou muset obejít lidé v Německu, a to minimálně do konce roku. Také německá kancléřka Angela Merkelová by si přála plošný zákaz lyžování v Alpách v celé Evropské unii.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články