3 minuty čtení
11.06.2021

Nový plovoucí ostrov má vzniknout z odpadu

Hromadění odpadu je celosvětový problém. A to i v případě oceánů. Podle OSN se dokonce jedná o planetární krizi. Odhaduje se, že do poloviny 21. století bude v oceánech více odpadu než ryb. Situace je ovšem alarmující už teď. V mořích je uloženo více než čtvrt milionu tun plastů. Smutnou ilustrací toho, o jak rozšířený problém se jedná, je fakt, že voda je znečištěná nejen tam, kde je hodně turistů, ale i u opuštěných ostrůvků.

Ekologický hotel

Návrhů, jak se s hrozící katastrofou vyrovnat, je celá řada. S novým a dost netradičním nápadem přišla architektka Margot Krasojevicová. Z odpadu chce postavit plovoucí ostrov. A není to píseň daleké budoucnosti. Pro návštěvníky by se měl otevřít už v roce 2025. Uvedl to server Daily Mail.

Nacházet by se měl u Kokosových ostrovů. V žádném případě by se nejednalo o nějaký opuštěný ostrov, kde by se návštěvníci nudili. Vzniknout by na něm měl celý resort včetně ultra moderního hotelu, který ovšem bude dodržovat ekologická pravidla. Využívala by se solární energie i mořská voda.

Poroste z dalšího odpadu

Ostrov by stál na jakýchsi dřevěných lávkách, které by byly připojené k mořskému dnu. Odpad by zachytávala ramena do pytlů, takže by se ostrov mohl nadále rozšiřovat. Na povrchu by rostly mangrovy, které by zabránily převrhnutí ostrova, sloužily by jako přírodní lešení. Celý projekt by měla spolufinancovat těžařská společnost z Jihoafrické republiky.

Vznášející se ostrov v New Yorku

Netradiční ostrov nyní vznikl i v New Yorku – na jihozápadním pobřeží Manhattanu. Tento ostrov budí dojem, že se vznáší. Leží totiž na několika desítkách pilířů, které vystupují z řeky Hudson. Ostrov s názvem Little Island (Malý ostrov) má sloužit jako park, ale zároveň se na něm budou konat nejrůznější představení – třeba divadelní a taneční, ale i hudební. Některá budou přístupná zdarma, na jiná se bude platit vstupné. Připravený je amfiteátr, který disponuje 687 sedadly, a také druhé menší pódium.

Klikaté cestičky vybízejí k meditaci

K procházkám zde slouží klikaté cestičky, které člověka nutí zpomalit – a to nejen v chůzi, ale i vnitřně. Dá se tedy očekávat, že spousta lidí sem bude mířit za meditací. Ostrov navíc nabízí krásné výhledy.

Brzy se otevře

Vybudování ostrova, který se nachází v místě nevyužívaného nábřeží, trvalo čtyři roky a vyšlo na 260 milionů dolarů, tedy zhruba 5,4 miliardy korun. Za projektem stojí mediální magnát Barry Diller, místní mu proto během výstavby přezdívali Dillerův ostrov. Otevřít by se měl v polovině června.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
Nichole
25. 1. 2023

Hey How are you doing ? Do you shop with Amazon ? If No, plz ignore this message. If Yes, You would definately love these Limited Time Exclusive Discounts: https://bit.ly/2023bestdeals Cheers!!

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články