5:41
13.03.2021

Na kole kolem Brněnské přehrady a dál

Na kole po Brně s výhledem, kulturní nabídkou a plavbou na lodi? Ano, prosím. Brněnská přehrada nabízí širokou paletu zážitků pro malé i velké sportovce. Pojďte se projet spolu se mnou a zjistěte, proč je cyklostezka tak oblíbená.

Rekreační dominanta Brna

Přehrada vznikla na území obce Kníničky. Proto se také původně nazývala Kníničská a až v roce 1959 dostala současné pojmenování. Oblíbenou destinaci navštíví ročně statisíce „Brňanů“ i „nebrňanů“ za účelem koupání, rekreace, procházky, sportu nebo gastronomických zážitků. Přehrada je atraktivní především svým rozmanitým prostředím, gastro i kulturní nabídkou a krásnou přírodou, které dominují Podkomorské lesy. Dosahuje úctyhodné délky 9,3 km, přičemž její okolí poskytuje další možnosti rekreace. Je proto také oblíbeným cílem cyklistů, což můžu sám potvrdit.

Cesta na přehradu

Možnosti dopravy do destinace jsou široké, ale přirozeně musíme brát do úvahy vzdálenost od vytouženého místa. Obyvatelé Brna využijí služby MHD, okolité obce či města jako Kuřim nasednou na meziměstský autobus. Ostatní se nominují na pozici řidiče a přijedou autem. Pravdou však je, že i pro domácí obyvatele je cíl poměrně vzdálený i třeba z centra nebo východní části města, a proto sáhnou rovněž po automobilu. Nezbývá tedy než nasadit kola na nosič kol a jdeme na to.

Kolem přehrady na kole

První oblast, kterou spatříme při příchodu z Brna, je Přístav Bystrc. Ten je obvykle plný návštěvníků vyhlížejících chutné jídlo nebo jiná lákadla v místních stáncích. Osobně si zde v jednom z nich vždy dám rád langoš, který patří mezi nejlepší v Brně. Ale klidně to nechte až na závěr výletu a popojedeme dál, doprava směrem k hrázi. Za ní se nachází několik míst vhodných pro parkování – zde už můžeme vystoupit a nasednout na kolo.

Začínáme asfaltovou cestou, která se postupně střídá s lesním a mírně kamenným povrchem. Již od začátku nám cestu zpříjemňují malebné výhledy – z levé strany pohled na samotnou přehradu a z pravé lesní domky a chatky, obklopené Podkomorskými lesy. Pozorný návštěvník si určitě hned všimne bohaté možnosti využití přehrady. Kromě pláží a restaurací mine také několik lodních přístavišť nebo míst vhodných na grilování či sportovní aktivity.

Celá pravá část přehrady není nijak výrazně kopcovitá, až ke konci se dostaneme do oblasti s převýšením. Ještě nedávno nebyla tato část cesty nijak upravená a pro nezkušené jezdce možná trochu nebezpečná. Avšak v roce 2020 prošla přestavbou, takže aktuálně se projedete po příjemné dřevěné cestě se zábradlím a znamenitým výhledem na blízký Hrad Veveří. I tak většinou sesednu z kola, protože převýšení a schody nejsou vhodné pro hladkou jízdu.

Těsně před první zastávkou, kterou je samotný hrad, se nachází přírodní památka Junácká louka. Toto rozsáhlé přírodní území je významné svou faunou a flórou, v minulosti bylo bohaté například na vzácný hořec křížatý. O dalších přírodních radostech se dočtete na oficiálním webu. Na louce si můžete také něco sníst nebo na chvíli odpočinout. S kamarády občas vezmeme létající talíř a velkou plochu využíváme ke hře. Samozřejmě s opatrností.

Kousek od louky projdeme mostem a dostaneme se ke Hradu Veveří. Mohutná středověká stavba vznikla již ve 13. století a patří mezi nejrozsáhlejší hradní areály v ČR. Kromě ubytovací a politické funkce sloužila například také jako kongresové centrum nebo učiliště. Odolala dokonce Švédům při obléhání Brna. My se do ní naštěstí nepotřebujeme dobývat – můžeme vstoupit jako návštěvníci a obdivovat její kulturní hodnoty. Pokud cestujete s dětmi a nechcete je příliš unavit, považujte hrad za cílovou stanici. Ušetřenou energii využijte na dostupné prohlídce nebo se jednoduše pokochejte hradním okolím. Ostatní mohou pokračovat dál.

Veverská Bítýška a návrat

Zájemci o náročnější turistiku budou pokračovat podél řeky Svratka ještě cca 5 km. Po červené cestě se dostanou až do malého, ale malebného města Veverská Bítýška. Moudrý poutník ví, že za náročnou cestu je potřeba se odměnit, takže doporučuju využít jednu z místních hospod (pokud jste tak neučinili již cestou). V poslední době jsem si oblíbil zejména hospodu U Kocourků. Jinak městečko zve k prozkoumání lokálních zákoutí a dominant. Jednou z nich je Farní kostel sv. Jakuba staršího nebo Jarošův mlýn. Romantické duše očaruje údolí Bílého potoka, které je známé tradičním vítáním jara.

Pro návrat zpět máme tři možnosti:

  1. Vrátit se po stejné trase
  2. Obejít přehradu levou stranou
  3. Nasednout na loď a nechat se dovést do kýženého přístaviště

První možnost pravděpodobně zvolí sázkaři na jistotu, druhou dobrodruzi a třetí vyhledávači zážitků. Ano, plavba po Svratce a na přehradě je vskutku příjemná a s ideálním počasím obzvlášť atraktivní. Doporučuju místa v exteriéru nahoře nebo v zadní části plavidla, kde si vychutnáte ty nejlepší výhledy. Loď dopravního podniku stojí na několika zastávkách, a tak se třeba můžete vylodit na zastávce Rokle v blízkosti restaurace s příhodným názvem Sinice. Pokud bude voda čistá a sinice uvidíte jen na tabuli s názvem podniku, neváhejte se vykoupat a osvěžit.

Na levé části trasy se jezdí převážně po silnici, i tak však narazíte na zajímavá místa a podniky a místy si vychutnáte výhled na přehradu z odlišné perspektivy. Pak už stačí jenom dojet do startovní lokace a… Co třeba zajít na luxusní wellness? Ano, v blízkosti parkovacích míst na východní straně nádrže se nachází velmi vychvalované wellness centrum, do kterého se rád vracím i bez cílené turistiky. Sauny jsou bohatě zdobené a stylizované. Není nic lepšího, než vylézt z „jeskyně“ a ochladit se v jezírku. Za mě ideální ukončení dne a pořádného výletu.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články