5:05
29.05.2017

Kanárské ostrovy – utajený ráj La Graciosa

Kanárské ostrovy určitě většina z nás zná. Ne každý ale ví, že v blízkosti těch největších a turisty přeplněných je několik menších. Některé z nich jsou osídlené, jiné nikoliv. Jedním z těch osídlených je malý ostrov La Graciosa s rozlohou okolo 30 km2.  Leží cca 2 km severně od Lanzarote a má pouze málo přes 600 stálých obyvatel.

Cesta jako na horské dráze

Na ostrově se nenachází letiště, a proto jediná možná cesta je pomocí trajektu z městečka Órzola na Lanzarote. Tam je možné se dopravit pravidelným autobusovým spojením z hlavního města Arrecife, u kterého je mezinárodní letiště. Cesta zabere přibližně hodinku. Přístav v Órzole nabízí využití dvou společností pro cestu na La Graciosu: Biosfera Express a Lineas Maritimas Romero. Ceny se pohybují okolo 20€ a cesta trvá 25 minut. Už na lodi může začít nečekané dobrodružství, jelikož oceán na této straně bývá hodně divoký. Lodě jsou navíc docela malé a není výjimkou jízda jako na horské dráze.

Písčitá džungle

Největší a hlavní město na Graciose je Caleta del Sebo. Tedy spíše jediné, to druhé je jen maličká osada Pedro Barba, čítající jen několik málo domů. Velkou zajímavostí pro nově příchozího turistu je fakt, že na celém ostrově nenajdeme asfalt. Všechny cesty tvoří jen udusaný písek a člověk se tady díky tomu cítí mnohem svobodněji než-li v našich evropských betonových džunglích. Většina domků je jednopatrová a jak bývá pro tyto pobřežní vesničky zvykem, vše je v kombinaci bílé a modré. Najdeme tady 2 malé samoobsluhy, několik restaurací a kaváren. V některých je k dispozici Wi-Fi připojení, ovšem nevalné kvality. Pro ty zapomnětlivé je zde dokonce i bankomat. Drtivá většina turistů, která na ostrov zavítá, je tady jen na několik hodin a tentýž den se lodí vrací zpět. Díky tomu je ostrov ve srovnání s těmi hlavními téměř liduprázdný.

Zřejmě jediná obživa na Graciose je kromě turistického ruchu rybolov. Rybářských lodí a sítí je plný přístav. Voda na ostrově je získávána odsolením. Samozřejmě je možné ji kupovat, nicméně krátkodobě s jejím pitím není problém. Když tedy snesete její chuť.

Ubytování

Možnosti ubytování lze vyhledat například na booking.com, nicméně přes sezónu bude nejspíše většina z nich obsazena. Ostrov naštěstí nabízí jedinečnou možnost užít si jej ve své plné kráse v místním kempu. Pravda, není to možnost pro každého, ale z vlastní zkušenosti můžeme tento zážitek vřele doporučit. Kemp se nachází hned za jižním koncem vesnice u pláže Playa del Salado a kdo se jej rozhodne využít, určitě uvítá, že je zdarma! Je státní a pro jeho využití postačí on-line registrace na webu správy španělských národních parků. Je možné zůstat maximálně 7 nocí a musíte sebou mít potvrzení, které obdržíte e-mailem. Prostor kempu je rozdělen na jednotlivé parcely, tu svoji si musíte vybrat již při rezervaci. Nicméně přední řady jsou od pláže vzdáleny asi 20 metrů. Tedy při přílivu. V kempu je voda, záchody a sprchy. V sociálním domku byla při naší návštěvě k dispozici elektrická zásuvka pro nabíjení, ale při větším obsazení kempu bude asi věčně plná. Řešením může být solární panel, jelikož slunce je tady opravdu ostré.

Plážový ráj

Ostrov mnoho milovníků pláží vnímá jako ráj. Po návštěvě rozhodně patříme mezi ně. Nejdostupnější pláž je Playa la Francesa jižně od města. Je to necelá hodinka chůze, jak jinak než po písčité cestě. Všude kolem Vás bude jen písek a nějaká ta láva. Barvy vody, kterou prosvítí paprsky slunce, jsou neuvěřitelné. Menší vadou na kráse je fakt, že okolo 12 hodin připlují výletní katamarány a na pláž vtrhne množství turistů, za chvíli se ale nalodí zpět a zmizí. Lze pokračovat ještě kousek dále po pobřeží na pláž Cocina, kde je soukromí zaručeno.

Další nádherné pláže se nachází kousek dál, je ale možné vypůjčit si kolo a vyrazit prozkoumávat krásy ostrova na něm. Alternativou může být bohatá nabídka „safari“ formou jeepu. Buď Vás povozí po všech místních zajímavostech nebo Vás vezmou na vzdálenější pláž a v domluvený čas opět vyzvednou. Pro mnohé je nejkrásnější pláží Playa de las Conchas na severozápadě, případně Playa Lambra na severním pobřeží.

Žádný velký trekking na ostrově nečekejte, my ale dali přednost právě pěšímu poznávání. U přístavu na informační tabuli jsou možné trasy včetně výškových profilů. Doporučujeme všimnout si svislé osy, jelikož převýšení se mnohdy počítá v pouhých jednotkách metrů. Nejvyšším bodem ostrova je sopka Agujas Grandes s 266 m. n. m. Sopek je na ostrově celkem 5, po upravených stezkách jsou ale dostupné jen 3. Pro zdatnější určitě doporučujeme krásný celodenní výlet z Caleta del Sebo po pobřežním chodníčku až do Pedro Barba, odtud dále po široké cestě k pláži Playa Lambra a okolo sopky Montaña BermejaPlaya de las Conchas. Skrze vnitrozemí v podvečer návrat zpět. Na každé pláži stihnete relaxovat a není možné se tady ztratit, pořád totiž vidíte, kde jste.

Ráj v Evropě

Ostrov La Graciosa je zkrátka malým utajeným rájem. Jestliže chcete doporučení na jedinečné místo v Evropě, které stále ještě odolává prudkému nárůstu turistického ruchu, prodeji miliónů suvenýrů, casínům a podobně, máme jasno!

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
ctoxfkxkc
12. 4. 2024

Kanárské ostrovy - utajený ráj La Graciosa - Travon [url=http://www.g2885r2iva77h73dg7w58xdlm7n868hhs.org/]uctoxfkxkc[/url] ctoxfkxkc http://www.g2885r2iva77h73dg7w58xdlm7n868hhs.org/ actoxfkxkc

Odpovědět
autodoprava do 3 5t
24. 3. 2024

Your posts always leave me feeling motivated and empowered You have a gift for inspiring others and it's evident in your writing

Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články