5:31
29.05.2017

Thajsko – Bangkokské chrámy z řeky Chayo Phraya

Téměř devítimilionové thajské hlavní město se rozkládá ve střední oblasti státu. Pulzující město plné nočního života, pouličního jídla a nekonečných trhů, to je Bangkok. Podívejme se na asijskou metropoli z jiného pohledu. Z řeky Chayo Phraya, v jejíž deltě se město rozkládá. Protože se v celém Bangkoku nachází okolo pěti set chrámů, thajsky Wat, můžete si libovolně vybrat, které navštívíte. My se na ně podíváme rovnou z řeky, která poskytuje netradiční cestu, jak je spatřit.

Vlajky čtyř barev

Vidět Bangkok z loďky není žádný problém. Na řece operují Chayo Phraya Express Boats, které jsou rozdělené podle barev vlajek – modrá, oranžová, zelená, žlutá a bez vlajková – lokální. Před naskočením na palubu si pečlivě zjistěte, kde která zastavuje.

Plavidlo s modrou vlajkou, Blue Flag Chayo Phraya Tourist Boat, je určeno pro turisty. Zastaví vám u největších turistických atrakcí a dostanete i doprovodný komentář. Celodenní lístek vyjde na 150 TBH, cena jedné jízdy je 40 TBH. Lodě s oranžovou vlajkou, Orange Flag Boats, operují každý den a jedna jízda stojí 15 TBH. Od pondělí do pátku jezdí lodě se zelenou nebo žlutou vlajkou, Green Flag Boats a Yellow Flag Boats, kde se ceny odvíjí od ujeté vzdálenosti. Všechny potřebné informace najdete na internetových stránkách společnosti Chayo Phraya Express Boat.

Tak a teď už stačí jen nasednout na loď a vyrazit na výlet po jednom z mnoha úseků řeky o délce 372 kilometrů.

Loďka označená barevnou vlajkou

Loďka označená barevnou vlajkou

První záchytný bod

Prvním molem a zároveň prvním záchytným bodem pro začátek plavby je molo N33 Pakkret umístěné za mostem Rama IV Bridge. Hned při proplutí první zatáčkou můžeme vidět dva chrámy. Menší Wat Sanam Nuea na břehu levém a Wat Poramaiyikawas, který je známější a pyšní se zajímavou nástěnnou malbou uvnitř budovy.

Další buddhistický chrám, Wat Tamnak Tai Pier, patří svou velikostí k těm menším. Nicméně to vynahrazuje svou krásou a klidem. Určitě stojí za povšimnutí. K neméně pohledným chrámům patří i Wat Khae Nok stojící na levém břehu řeky. Podplujeme most Phra Nangklao Bridge a pár metrů za ním spatříme Wat Sai Ma Tai.

Most s nezapamatovatelným názvem

Druhý most na naší cestě nese jméno Maha Chesadabodindranusorn Bridge. Jedná se o most nový, jehož výstavba začala roku 2012 a kvůli dlouhé pauze byl dokončen až roku 2016. Na pravém břehu se můžete pokochat pohledem do zelených zahrad parku Chaloem Kanchanaphisek Park a nedaleko za ním pak výhledem na Wat Chaloem Phrakiat Worawiharn, chrám postavený na počest matky a prarodičů krále Rama. Posledním malým chrámečkem před třetím mostem je Wat Salak Tai, který je opravdu malý a stojí na samém okraji břehu řeky.

Jedinou památkou viditelnou z Chayo Phraya mezi mosty Rama V Bridge a Rama VII Bridge je Wat Kherma Phirataram Pier.

Wat Phra Kaew

Wat Phra Kaew

Chvilka klidu

Nedaleko za mostem Rama VII Bridge se na levém břehu ukáže Wat Soi Thong z roku 1851. Na prohlídku se dostanete z mola N22 Bang Po Pier a odtud už je to jen několik minut chůze k chrámu. Nenarazíte zde na davy turistů, což v chaotickém Bangkoku určitě oceníte. K trochu méně známé památce patří je o pár metrů vedle stojící Wat Kaew Fah Chulamanee.

Další dva chrámy, které byste neměli minout, stojí hned před mostem s názvem Krung Thon Bridge. Jsou to Wat Thepakorn na pravém břehu a Wat Ratchaphatikaram na břehu levém. V těsné blízkosti za mostem po pravé straně pak stojí malý Wat Phakhininat.

Wat Rachathiwat Ratchaworawihan a Temple Rajathiwas Cathedral. To jsou dva bílé buddhistické chrámy jen pár metrů od břehu. Také se neřadí mezi turisticky nejnavštěvovanější místa, ale rozhodně stojí za návštěvu a načerpání klidu. Dalším malebným místem je Wat Thewarat, kde opět nenarazíte na množství cestovatelů.

Na následujícím úseku cesty nastává chvíle pro pozorování života v okolí řeky s proplutím pod dvěma mosty Rama VIII Bridge a Phra Pin Klao Bridge.

Smaragdový Buddha

Vjíždíme do srdce starého Bangkoku, kde se na pravém břehu tyčí Wat Rakangkositaram Woramhavian, typický svými pěti zvony, kterými v minulosti král nahradil původní zvon přemístěný do Wat Phra Kaeo. Jeho soused schovaný na protější straně je věhlasný Grand Palace s již zmíněným Wat Phra Kaeo ukrývající sochou smaragdového Buddhy. Další z hojně navštěvovaných chrámu v srdci metropole je Wat Arun neboli Chrám Úsvitu, který patří do trojice nejstarších chrámu města. Z lodě uvidíte osmdesát metrů vysoký práng zdobený nádhernými mozaikami a z jeho vysoko položené terasy dohlédnete až na Wat Pho a Wat Phra Kaeo.

V pořadí již devátý most na této trase je Memorial Bridge, pro thajské obyvatele známý pod názvem Phra Phuttayotfa Bridge. Most spojuje městské části Phra Nakhon a Thonburi a byl vybudován k památce stopadesátého výročí Chakri dynastie a založení Bangkoku. Následuje most King Taksin Bridge typický velkou mezerou mezi oběma jízdními pruhy, která byla později využita pro vybudování tratě pro vlaky.

Nedaleko mola Central Pier ve čtvrti Sathon se nachází zajímavý chrám Wat Yannawa s čínskými prvky. Na první pohled vás upoutá jedinečný tvar čedí a viháru připomínající loď. Další dvě buddhistické památky tyčící se na břehu řeky Chayo Phraya jsou Wat Worachayawas a Wat Ratcha Singhorn. Jedním z větších a turisticky známějších je Wat Sawetachat, který v průběhu minulosti několikrát změnil své jméno.

Jízda končí u mostů Rama III Bridge a Bangkok Bridge, před kterými se nachází poslední molo NS 4 Rajburana. Most Rama III Bridge, známý i pod názvem New Krungthep Bridge, byl vystavěn z důvodu odlehčení dopravy na sousedním padacím mostě a byl dokončen roku 1999.

To se musí zažít…

Mnoho méně známých a krásně zdobených památek, které spatříte na plavbě po řece Chayo Phraya, se vám určitě vryjí do paměti. Vytvoří tak nezapomenutelný zážitek ze světoznámé asijské metropole Bangkoku.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
website
21. 5. 2024

I always look forward to your new posts. You have a way of making even the most complex topics easy to understand. Excellent job!swiftnook

Odpovědět
click
20. 5. 2024

I love how you present information in such a clear and engaging way. This post was very informative and well-written. Thank you!peakpulsesite

Odpovědět
slotcoin
18. 5. 2024

You always provide such detailed and well-researched content. Thank you!pulsepeak

Odpovědět
dashdome
15. 5. 2024

I found your perspective on this topic very interesting. Well done!blogpulse

Odpovědět
대출
14. 5. 2024

Your article has given me a new perspective on this issue.급전

Odpovědět
급전
13. 5. 2024

Your article has challenged my assumptions in the best possible way.급전

Odpovědět
대출
12. 5. 2024

I'm grateful for the clarity you've brought to this issue.대출

Odpovědět
급전
11. 5. 2024

I'm sharing this with my colleagues right away.급전

Odpovědět
급전
11. 5. 2024

Your passion for this topic shines through in your writing.급전

Odpovědět
대출
10. 5. 2024

Your insights have challenged my assumptions.대출

Odpovědět
급전
9. 5. 2024

Absolutely pent subject matter, appreciate it for selective information .대출

Odpovědět
급전
9. 5. 2024

Absolutely pent subject matter, appreciate it for selective information .대출

Odpovědět
WallaceCyl
23. 4. 2024

Wow, incredible weblog format! How lengthy have you ever been running a blog for? you made blogging glance easy. The overall look of your site is great, as neatly as the content! You can read similar here prev next and that was wrote by Piper89.

Odpovědět
Carrol04
22. 4. 2024

Wow, superb weblog format! How lengthy have you ever been running a blog for? you make blogging glance easy. The total glance of your web site is fantastic, let alone the content! You can read similar here prev next and it's was wrote by Wilber95.

Odpovědět
Leia86
21. 4. 2024

Wow, marvelous blog structure! How lengthy have you ever been running a blog for? you make running a blog glance easy. The overall glance of your site is magnificent, let alone the content material! I saw similar here prev next and that was wrote by Shavonne77.

Odpovědět
Glenn90
20. 4. 2024

Wow, incredible blog layout! How lengthy have you ever been blogging for? you made blogging look easy. The whole glance of your site is great, let alone the content! I saw similar here prev next and that was wrote by Boyd61.

Odpovědět
Ermelinda89
20. 4. 2024

Wow, awesome weblog layout! How long have you ever been blogging for? you make running a blog look easy. The full glance of your web site is great, let alone the content! I saw similar here prev next and it's was wrote by Daryl73.

Odpovědět
Heike03
20. 4. 2024

Wow, superb weblog layout! How long have you been blogging for? you made running a blog glance easy. The entire glance of your site is excellent, as smartly as the content! You can see similar here prev next and those was wrote by Brock94.

Odpovědět
hitman.agency
3. 4. 2024

Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I'm trying to get my website to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share. Thank you! You can read similar text here: Hitman.agency

Odpovědět
sklep online
30. 3. 2024

Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good success. If you know of any please share. Appreciate it! You can read similar article here: Sklep

Odpovědět
sklep online
29. 3. 2024

Hi there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results. If you know of any please share. Appreciate it! You can read similar article here: E-commerce

Odpovědět
dobry sklep
28. 3. 2024

Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results. If you know of any please share. Kudos! You can read similar blog here: Sklep online

Odpovědět
dobry sklep
28. 3. 2024

Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share. Many thanks! You can read similar blog here: Sklep

Odpovědět
sklep internetowy
24. 3. 2024

Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good success. If you know of any please share. Cheers! You can read similar art here: Sklep internetowy

Odpovědět
sklep online
24. 3. 2024

Hi! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results. If you know of any please share. Thank you! You can read similar article here: Sklep online

Odpovědět
dobry sklep
22. 3. 2024

Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I'll certainly return. I saw similar here: Sklep internetowy

Odpovědět
dobry sklep
15. 3. 2024

Wow, superb weblog structure! How long have you ever been blogging for? you make running a blog look easy. The full glance of your site is fantastic, as neatly as the content! You can see similar here najlepszy sklep

Odpovědět
sklep
14. 3. 2024

It's an awesome article for all the online visitors; they will obtain advantage from it I am sure. I saw similar here: Ecommerce

Odpovědět
e-commerce
12. 3. 2024

My brother suggested I might like this web site. He was once totally right. This post truly made my day. You cann't believe just how much time I had spent for this info! Thank you! I saw similar here: Dobry sklep

Odpovědět
sklep internetowy
10. 3. 2024

Wow, amazing blog layout! How long have you ever been running a blog for? you make running a blog glance easy. The overall glance of your web site is great, as smartly as the content material! You can see similar here sklep online

Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články