Neobvyklá příležitost se brzy naskytne turistům v Římě. Od 1. listopadu totiž bude po několika desetiletích přístupný vršek jedné z nejznámějších italských památek – Kolosea. Lidé se tak budou moci rozhlédnout nejen po samotném amfiteátru, ale také do blízkého i vzdálenějšího okolí. A rozhodně to stojí za to – výhledy jsou dech beroucí.
Až do pátého podlaží
Turisté budou moci vystoupat až do nejvyššího pátého podlaží, které původně s
loužilo pro členy nejnižší společnosti, tedy plebejce. Důvod je jasný, sedadla byla daleko od zábavy, takže byla i nejlevnější. Zároveň se jednalo o obyčejné dřevěné lavice – zatímco členové vyšší společnosti si hověli na lavicích z mramoru. Toto patro se nachází ve výšce asi 40 metrů.
Dosud římské Koloseum každý rok navštívilo zhruba šest milionů turistů. S otevřením vrchního patra je téměř jisté, že sem zavítá ještě více lidí – dokonce i ti, kteří zde už jednou byli. Výhled totiž za to opravdu stojí.
Amfiteátr i kamenolom
Koloseum pochází z 1. století našeho letopočtu a bylo postaveno pro 50 tisíc sedících diváků. Pořádaly se zde proslulé gladiátorské zápasy, ale také rekonstrukce bitev, dramata či popravy. Následně sloužil i jako pevnost, křesťanská svatyně nebo kamenolom.
Dnes se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších italských památek, v roce 2007 bylo zařazeno mezi Nových sedm divů světa. Stalo se také symbolem mezinárodní kampaně proti trestu smrti – kdykoli dojde u nějaké osoby kdekoli na světě ke zmírnění tohoto trestu, je Koloseum místo bíle nasvíceno zlatě. K tomu došlo i v prosinci 2007, kdy byl tento trest úplně zrušen v americkém státu New Jersey.
Koncerty před Koloseem
V určité míře bylo v Koloseu zachováno i kulturní vyžití. Vzhledem k omezené kapacitě, která je dnes jen několik set diváků, se ale velké koncerty konají před památkou, jež slouží jako úžasné pozadí. Vystoupil zde třeba Paul McCartney nebo Elton John.
Komentáře k článku