1:49
18.10.2017

Úchvatné výhledy na dosah. Řím zpřístupní vršek Kolosea

Neobvyklá příležitost se brzy naskytne turistům v Římě. Od 1. listopadu totiž bude po několika desetiletích přístupný vršek jedné z nejznámějších italských památek – Kolosea. Lidé se tak budou moci rozhlédnout nejen po samotném amfiteátru, ale také do blízkého i vzdálenějšího okolí. A rozhodně to stojí za to – výhledy jsou dech beroucí.

Až do pátého podlaží

Turisté budou moci vystoupat až do nejvyššího pátého podlaží, které původně s

loužilo pro členy nejnižší společnosti, tedy plebejce. Důvod je jasný, sedadla byla daleko od zábavy, takže byla i nejlevnější. Zároveň se jednalo o obyčejné dřevěné lavice – zatímco členové vyšší společnosti si hověli na lavicích z mramoru. Toto patro se nachází ve výšce asi 40 metrů.

Dosud římské Koloseum každý rok navštívilo zhruba šest milionů turistů. S otevřením vrchního patra je téměř jisté, že sem zavítá ještě více lidí – dokonce i ti, kteří zde už jednou byli. Výhled totiž za to opravdu stojí.

Koloseum v Římě je největší oválný amfiteátr na světě.

Koloseum v Římě je největší oválný amfiteátr na světě.

Amfiteátr i kamenolom

Koloseum pochází z 1. století našeho letopočtu a bylo postaveno pro 50 tisíc sedících diváků. Pořádaly se zde proslulé gladiátorské zápasy, ale také rekonstrukce bitev, dramata či popravy. Následně sloužil i jako pevnost, křesťanská svatyně nebo kamenolom.

Dnes se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších italských památek, v roce 2007 bylo zařazeno mezi Nových sedm divů světa. Stalo se také symbolem mezinárodní kampaně proti trestu smrti – kdykoli dojde u nějaké osoby kdekoli na světě ke zmírnění tohoto trestu, je Koloseum místo bíle nasvíceno zlatě. K tomu došlo i v prosinci 2007, kdy byl tento trest úplně zrušen v americkém státu New Jersey.

Koncerty před Koloseem

V určité míře bylo v Koloseu zachováno i kulturní vyžití. Vzhledem k omezené kapacitě, která je dnes jen několik set diváků, se ale velké koncerty konají před památkou, jež slouží jako úžasné pozadí. Vystoupil zde třeba Paul McCartney nebo Elton John.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články