6:03
29.05.2017

Sousse – starobylé město na pobřeží Tuniska

Tunisko je zemí s mnoha přírodními i historickými poklady. Jedním z nich je Sousse (čte se Súsa), starobylé město ležící na pobřeží Středozemního moře, v jižní části zálivu Hammamet. Nachází se asi 140 km jižně od hlavního města Tunis a je třetím největším městem Tuniska.

Město s dlouhou historií a mnoha kontrasty

Sousse je město pulsující životem, kde se bez ustání prolíná starý svět s tím moderním. A také město plné kontrastů. Úzké uličky centra města kontrastují s širokými bulváry plnými aut a blikajících reklam, starší obyvatelé v typickém muslimském oděvu se míjejí s mladými v džínech a teniskách, malé rybářské loďky se poklidně pohupují na vlnách hned vedle velkých nákladních lodí v přístavu, ulice plné honosných vil střídají chudinské čtvrtě, kde člověku není zrovna příjemně, prostě typické severoafrické město. To vše má velké kouzlo, kterého jsem se nemohla nabažit.

Historie města Sousse je opravdu dlouhá. První kolonii tu založili už někdy v 11. století před naším letopočtem Féničané, tehdy ji pojmenovali Hadrumetum. Jména i majitele ale město v průběhu staletí často střídalo. Vládli tu Vandalové, Římané, Arabové, Španělé, Benátčané a nakonec od 18. století Francouzi, se kterými se ustálil dnešní název Sousse.

Medina a její významné stavby

Medina, historická část města, byla v roce 1988 zařazena na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Je to takové město ve městě, obehnané kolem dokola vysokými hradbami, které se zachovaly v celé své kráse. Už v 9. století vznikly stavby, které k městu neodmyslitelně patří dodnes. Je to především Ribat, pevnost postavená v roce 821 nedaleko přístavu. Po vybudování městských hradeb v roce 859 ztratil Ribat svou vojenskou funkci a dále sloužil jako opevněný klášter. Vzhledem k tomu, že byl postaven dříve než okolní město a hradby, stojí dost netradičně uvnitř mediny.

V sousedství Ribatu se nachází Hlavní mešita, postavená v roce 851. Protože má tato mešita pouze čtyři nízké věže a žádný minaret, jsou věřící svoláváni k modlitbě z věže Ribatu. Hlavní mešita nahradila pouze několik let sloužící mešitu Bou-Fatata, která je nejstarší stavbou svého druhu ve městě. Tato nevelká stavba stojí u jižní brány hradeb a zajímavostí na ní je především nejstarší kúfský nápis na její zdi. V tomto starém uměleckém písmu byly zapsány i nejstarší rukopisy Koránu.

Na jihozápadním konci opevněného centra města, v jeho nejvyšším místě, stojí další historicky významná stavba, pevnost Kasbah z roku 844. Zde sídlí od poloviny minulého století archeologické muzeum. Komplexu dominuje věž Khalef Al Fata, kam se dá vystoupat a pokochat se výhledem na město a moře.

Nakupování a smlouvání na každém kroku

Úzké uličky mediny jsou posety obchůdky se vším možným. Koupit se tu dá nádherně vonící koření, oblečení, suvenýry všeho druhu, keramika, šperky, kožené výrobky i něco na zub. Jen je potřeba obrnit se a zapomenout na chvíli na slušné vychování, aspoň podle mé zkušenosti. Každý obchodník, kterého člověk jen míjí, se hned snaží zapříst hovor všemožnými otázkami. Odpovídat, jak se mám a odkud jsem přijela, jsem brzy přestala, protože každý takový začátek hovoru znamenal neodbytnou snahu prodat mi cokoliv ze svého zboží. Nic proti podpoře místních, jenže takových obchůdků jsou jen v medině stovky a prostě nejde nakupovat všude. Ignorace je v takovém případě jediným možným řešením.

Jiný kraj, jiný mrav

Některé obchůdky mohou připadat nám Evropanům poněkud nehygienické, třeba masný krámek, který z jedné strany sousedí s něčím, co by se dalo přirovnat k našemu zverimexu. Celá hlava krávy visící na háku vedle klece s papoušky a pod tím volně položené maso k prodeji, samozřejmě s poletujícími hejny much kolem, to by si nejspíš mnoho z nás nákup rozmyslelo. Na místní zvyklosti to však není nic neobvyklého.

Při jednom ze vstupů do mediny se nachází budova, kde se konají tradiční rybí trhy. Ostatně nezaměnitelný pach rybiny každému hned napoví, kde se ocitl. Určitě se tu zastavte nasát trochu atmosféry přímořského města. Místní tu nakupují ryby a mořské plody všech možných tvarů a barev. V zadní části pak hýří barvami stánky s ovocem a zeleninou všemožných druhů. A najdete tu i pečivo, budete-li mít chuť dát si něco k jídlu. Já si to ale raději odpustila, nevzbuzovaly ve mně důvěru bedýnky s pečivem položené přímo na zemi, kudy protékala voda s krví a zbytky porcovaných ryb. Inu, opět místní přístup k hygieně…

Pár rad k nákupům

V arabských zemích je tradicí při nakupování smlouvání o ceně. Nejinak je tomu na místních tržištích. Chce to jen nebát se a zkusit to, obchodníci své zboží schválně velmi předražují, protože se smlouváním počítají. Člověk se ani nesmí leknout jejich vehementní snahy prodat, která občas hraničí až s nepříjemným obtěžováním. Tady platí, že nechcete-li nic kupovat, prostě si trvejte na svém a jděte pryč. Ale hlavně neberte nic do ruky a neptejte se na cenu zboží, které nemáte zájem koupit. A už vůbec není dobrý nápad smlouvat, pokud nebudete opravdu kupovat. Jak se jednou domluví cena nějakého zboží, je potřeba ji zaplatit. Tedy samozřejmě vás k tomu nikdo nedonutí, nebudete-li chtít, ale v takovém případě si téměř jistě vykoledujete smršť nadávek z úst rozčíleného obchodníka.

Krásné pláže na jih i sever

Tunisko je vyhledávané pro své teplé, čisté moře a krásné pláže. Nejinak je tomu kolem města Sousse. Jihovýchodně od města, směrem k mezinárodnímu letišti a městu Monastir, se nachází zahradní zóna Skanes, velmi oblíbená lokalita s pohodlnými hotely a udržovanými plážemi s jemným pískem. Na sever pak pobřeží lemuje promenáda až k sousednímu městu Port el Kantoui, také posetá hotely a zázemím pro turisty. Při hledání ubytování v okolí Sousse mohu doporučit oblast Skanes, kde jsme byli spokojeni. Do Sousse jsme se dostali vždy pohodlně, levně a rychle místním meziměstským vlakem, který měl zastávku jen kousek od našeho hotelu.

Navštívit, nenavštívit?

Sousse je město, které při cestě do Tuniska určitě stojí za to navštívit. Zažijete tu ten pravý tuniský život, poznáte zajímavé historické památky a dosyta si užijete atmosféru rušného přímořského města.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články