6:36
29.05.2017

To nejlepší z Afriky aneb co neminout

Na úvod si řekněme pár slov o tomto kontinentu, který je třetím největším. Co si budeme vykládat, Afrika je kromě známých letovisek méně vyhledávaným zdrojem dovolených. Celý kontinent leží severně i jižně od rovníku a valná většina území je omývána oceány. Východně je Indický oceán, na západě Atlantský oceán a severně najdete Středozemní moře. Afrika je proslulá svými pouštěmi – Saharou a Kalahari, ale i polopouštěmi, savanami a deštnými pralesy.

Ke třetímu největšímu kontinentu náleží i ostrov Madagaskar a Somálský poloostrov. Země se může pochlubit sopkou Kilimandžáro, hornatou krajinou i jezery Malawi a Tanganika. Nutno podotknout, že se zde těží zlato, uranové rudy, diamanty, ropa i zemní plyn. Určitě nejde opominout dechberoucí Viktoriino jezero. Afrika je zemí mnoha jazyků. Samozřejmě se zde domluvíte anglicky, francouzsky, portugalsky, arabsky a svahilsky. Nejrozšířenějším náboženstvím je křesťanství a islám.

Rozmanitost Afriky je zřejmá na první pohled. Skládá se z 55 států, které vynikají úžasným přírodním, historickým, kulturním i architektonickým dědictvím. Podívejme se na nejzajímavější místa, která jsou jako stvořená pro nezapomenutelnou dovolenou.

Jižní Afrika – nejlidnatější

Jihoafrické republice se pyšně rozprostírá Kapské město, pověstné díky Stolově hoře i mysu Dobré naděje. Klenotem přírody jsou Viktoriiny vodopády, které nalezneme na řece Zambezi. Voda zde prudce padá z útesu vysokého 120 metrů! Největším favoritem je však Mauricius, ležící v Indickém oceánu. Vyhlášený je především korálový útes Rodrigues, písečné pláže s průzračnou vodou a husté pralesy. Možná byste se divili, ale spousta turistů prahne po dovolené na Madagaskaru. Co je tam čeká? Skvělé podmínky pro horolezectví v žulových masivech, chráněná území i archeologická naleziště.

Severní Afrika – nejpopulárnější

severní Africe si přijdou na své milovníci historických pokladů, vodních sportů i majestátní přírody. Nejvyhledávanější lokalitou je jednoznačně Egypt. Pyramidy v Gíze a Velkou sfingu touží spatřit snad každý z nás. To platí také pro město Luxor, kde je k vidění chrámový komplex Karnak a Údolí králů. Lidé z celého světa míří do Egypského muzea a k mešitě Muhammada Alího. Nelze opominout skvělé podmínky pro potápění a šnorchlování, především v resortech Hurghada, Taba anebo Šarm aš-Šajch.

Střední Afrika – diamantová

Ve střední Africe se hojně těží diamanty, pěstují se kaučukovníky, kakaovníky a nachází se zde Čadské jezero. Tato lokalita je z celého kontinentu nejméně osídlená. Střední Afrika není zrovna příhodným místem pro uskutečnění rodinné dovolené, o to zajímavější však může pro některé jedince být.

Východní Afrika – geograficky nejrozmanitější

Snad nejznámějším státem je Keňa, kde se nachází mnoho národních parků a rezervací jako Masai Mara nebo NP Tsavo. Keňa je domovinou lva, slona, žirafy, nosorožce, hrocha, buvola, zebry, gazely, geparda, antilopy nebo hyeny. Možná slyšíte poprvé, že se v Keni jezdí autem vlevo, avšak doporučuje se letecká doprava. Milovníci přírody a exotických živočichů budou uchváceni.

Také v Tanzanii jsou situovány jedinečné scenérie přírody, které figurují na seznamu světového dědictví UNESCO. Za zmínku určitě stojí NP Kilimandžáro, kamenné město Zanzibar či skalní malby v Kondoa. V jezeře Manyana se to zase hemží obrovskými hejny plameňáků. Skutečným fenoménem jsou však Seychelské ostrovy, umístěné v Indickém oceánu. Nachází se zde atol Aldabra s největším výskytem obřích želv, proto patří na seznam UNESCO. Na ostrově roste obří palma s plody vážícími až 20 kg.

Západní Afrika – nejexotičtější

Značně populárním státem je Senegal, protože k jeho návštěvě trvající do tří měsíců nepotřebujeme vízum. Pokud zde chceme pobývat déle než tři měsíce, vízum je nutné. Turisté mají v lásce Malé pobřeží, které je situováno v božské krajině M´bour, pouhých 70 kilometrů od Dakaru. Nutno říci, že západní Afrika začíná mít stále větší potenciál.

Kde jsou nejkrásnější přírodní a kulturní památky?

Často se skloňuje Delta Okavango, unikátní ekosystém zaplavovaného území delty řeky Okavango a jezera Ounianga v Čadu. Je to vlastně osmnáct jezer propojených mezi sebou v srdci pouště Sahara. V Etiopii spatříte skalní chrámy ze 13. století, opevněné město a rezidenci panovníků Fasil Ghebbi i šperky NP Simien. Nádherný pohled nabízejí pevnosti a hrady Ghany a tradiční obydlí Ašantů. Pouhých 120 kilometrů od Johannesburgu se nachází největší meteorický kráter Vredefort. Kongo je pokladnicí přírody, najdete zde nespočet národních parků a přírodních rezervací. Na Madagaskaru se pokocháte pohledem na krasovou oblast a mangovníkové bažiny Tsingy de Bemaraha. Mali vám představí Djenné, prastaré město, útes Bandiagara i hrobku Askia. Kroky turistů vedou také do opevněného města Mosambik. Nevídaný zážitek slibuje pohled na Namibijské písečné moře a kresby z dávných dob. Senegal překvapí ptačí rezervací v deltě řeky Senegal i kamennými kruhy v podobě sloupů. Zimbabwe ohromí obrovským národním památníkem Khami z 16. století.

Afrika? Rozhodně ano

Afrika je světadíl plný možností, stačí si jen zvolit svého favorita a vydat se za dobrodružstvím i relaxací, rozhodně to stojí za to!

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články