8:40
04.07.2017

9 netradičních míst, které navštívit v Itálii

Itálie, to nejsou pouze romantické Benátky, římské Koloseum nebo typická dovolená v Bibione. Rozšiřte si cestovní plán a podívejte se na 9 netradičních míst v Itálii, které stojí za pozornost.

Civita di Bagnoregio, Viterbo

Civita di Bagnoregio je více než 2500 let staré město v provincii Viterbo. Počátkem 16. století Civita utržila první ránu, byla zastíněna svým předměstím, a začala upadat. O mnoho větší ránu jí však uštědřilo silné zemětřesení na konci 17. století. Důsledkem byl nucený přesun místní vlády do Bagnoregia. V 19. století se již z Civity stal menší ostrůvek, kterému se začalo říkat il paese che muore – město, které umírá. Zatímco Bagnoregio pokračovalo jako velmi prosperující město, Civitu dokázalo vzkřísit až nedávné turistické nadšení.

Ponte Vecchio, Florencie

Ponte Vecchio, neboli Starý most, je proslulý most přes řeku Arno. Tuto netradiční stavbu můžeme spatřit od roku 1345 ve Florencii, hlavním městě Toskánska. Elegantní stavba se třemi typickými oblouky je dílem architekta Neriho di Fioravante. Zatímco nad krajními oblouky jsou krámky, nad prostředním obloukem je malé prostranství, na kterém najdeme několik zajímavých věcí. Mezi to nejlepší patří kašna s pitnou vodou, busta Celliniho a úžasný výhled na řeku. Nad tím vším se nachází Corridoio Vasariano – Vasariova chodba, postavená na žádost Cosima I., který chtěl mít zastřešený a bezpečný průchod za každé situace.

Positano, Amalfitanské pobřeží

Positano je přímořské městečko regionu Kampánie, ležící asi 60 kilometrů jižně od Neapole. Je nejzápadnějším bodem slavné Amalfitany, která je pro své přírodní krásy známá po celém světě. Potvrzením je zařazení na seznam Světového dědictví UNESCO. Samotné Positano se vyznačuje neobvykle krásnými výhledy na moře a okolní hory, tyčící se kolem pobřeží. Město má přibližnou rozlohu 9 kilometrů², na které žije asi 3 850 obyvatel. Jedna z největších zajímavostí je viděna již na první pohled. Město se totiž rozprostírá na území s vysokým nadmořským převýšením – nejnižší bod je 0 metrů nad mořem, naopak ten nejvyšší se nachází ve výšce 1 444 metrů nad mořem. Toto zajímavé městečko je hojně navštěvováno turisty po celý rok, v nejfrekventovanější měsíce sezóny městečkem projde až několik tisíc turistů denně.

Matera, Basilicata

Matera je italské město v oblasti Basilicata. V jeho okolí se nacházejí nejvýznamnější místa pobytu jeskynního člověka v oblasti Středomoří. Od roku 1993 jsou Sassi di Matera – kameny Matery, nejstarší částí města, součástí seznamu Světového dědictví UNESCO. Území Matery je osídleno již od paleolitu. Město bylo údajně založeno Římany ve 3. století před naším letopočtem. Dnes zde žije okolo 60 000 obyvatel.

Grotta Azzurra, Capri

Grotta Azzurra, neboli Modrá jeskyně, je příbojová jeskyně na západním pobřeží italského ostrova Capri. Jeskyně je asi 60 metrů dlouhá, 25 metrů široká a hloubka vody dosahuje až 15 metrů. Sluneční paprsky, které pronikají úzkým vchodem, osvětlují stěny jeskyně efektní modrou barvou. Jeskyni lze navštívit jedinou vstupní bránou, která je pouze dva metry široká a něco málo přes jeden metr vysoká. Díky těmto podmínkám je přístup povolen pouze za klidného počasí. Ve starověku byla jeskyně využívána jako chrám. Později sloužila jako inspirace mnoha spisovatelům, jedním z nich byl například slavný Mark Twain.

Cascata della Marmore, Terni

Cascata delle Marmore je vodopád vytvořený starověkými Římany, který se nachází necelých 8 kilometrů od města Terni. Jeho celková výška je 165 metrů, což z něj činí nejvyšší uměle vytvořený vodopád na světě. Obří vodopád je však k vidění pouze v některých hodinách. Na počátku minulého století byly nahoře vodopádu zřízeny dvě stavidla. První umožňuje pouštět vodu do vytvořeného vodopádu, zatímco druhé přepouští vodu do místní elektrárny. Velmi často je první stavidlo uzavřeno a voda teče pouze do elektrárny. V turistické sezóně však bývá vodopád pouštěn častěji, dokonce i v nočních hodinách, kdy je nádherně osvětlen.

Val d’Orcia, Toskánsko

Val d’Orcia je oblast v Toskánsku, která je charakteristická svou nádhernou krajinou. Zdejší vinice, obilná pole i další prvky krajiny se staly námětem mnohým malířům a moderním fotografům. Od roku 2004 je tato oblast součástí seznamu Světového dědictví UNESCO.

Theater of Taormina, Sicílie

Starobylé divadlo je bezpochyby nejdůležitějším turistickým prvkem v Taormině, a to i díky velkodušnému přírodnímu prostředí s nádherným výhledem na pobřeží Kalábrie a velkolepým kuželem Etny. Toto divadlo je jedno z nejznámějších a nejobdivovanějších na světe. Program divadla se za ta léta velmi změnil. Dříve zde lidé chodili na gladiátorské zápasy, zatímco dnes navštěvují divadelní představení, hudební koncerty, nebo třeba balet.

Trevi fountain, Řím

Trevi fountain je římská fontána, vybudovaná v letech 1732 až 1762 podle návrhu Nicoli Salviho. Voda do fontány přitéká z větší části podzemním kanálem Aqua Virgo, který nechal vybudovat Marcus Vipsanius Agrippa. Tento architektonický skvost patří mezi nejnavštěvovanější místa v Římě a je zvykem, že lidé do fontány hází mince, aby se jim splnilo jejich přání. Fontána byla proslavena především koupací scénou Marcella Mastroianniho a Anity Ekbergové ve filmu Sladký život.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články