2 minuty čtení
11.07.2021

Beton u Akropole. Nový bezbariérový přístup sklidil kritiku

Snaha zpřístupnit historické památky i handicapovaným lidem je trendem, jenž se rozšířil po celém světě. Vozíčkáři se tak snadněji dostanou na místa, která pro ně dosud byla nedostupná. Zatímco v běžných případech je tato snaha institucí vítaná, v Řecku se setkala s velkou vlnou kritiky. Na tom, že u věhlasné athénské Akropole vznikla cesta pro vozíčkáře, by nebylo nic zvláštního. Kdyby ovšem nebyla celá z betonu. Podle některých lidí působí jako pěst na oko a narušuje autentičnost světoznámé antické památky.

Znásilňování kulturního dědictví

Výrazný zásah do památky, která je zapsaná na seznamu UNESCO, vyvolal mezi politiky i běžnými lidmi nevoli. Lídr řecké opozice Alexis Tsipras dokonce vládu vyzval, aby přestala znásilňovat jejich kulturní dědictví. Podle ministryně kultury Liny Mendoniové je však vše v pořádku a projekt podle ní schválila i uznávaná řecká archeologická instituce KAS, která má dohled nad místními památkami a archeologickými nalezišti.

Na místě se vždy stavělo z kamenů

Za svým si stojí i architekt Manolis Korres, který se restaurování slavné Akropole věnuje už od roku 1975. Přestože mu někteří lidé navrhovali, ať chodníček vytvoří ze dřeva nebo ze skla, odmítl to. Už by podle něj neodpovídal historickým náležitostem, neboť na místě se stavělo vždy jen z kamenů. „Nechceme měnit to, co existovalo,“ uvedl architekt pro agenturu Reuters. Betonová cesta se v areálu nacházela už v minulém století, chodník navíc má připomínat podobu starověkých kamenných pěšin. Pokud to bude potřeba, bude možné jej snadno rozebrat.

Je důležité přinášet lidem radost

Dosud po areálu vedla nerovná kamenitá cesta, která pro zdravé lidi byla naprosto dostačující, pro vozíčkáře však byla nevhodná. Řada lidí proto novou betonovou cestu brání s tím, že krásu legendární Akropole si zaslouží vidět všichni. Mendoniová pro agenturu Reuters dodala, že chránit kulturní dědictví je důležité, ale že to platí i pro přinášení radosti lidem.

Lepší servis pro nevidomé

Správa Akropole se nyní zaměří na to, aby památka byla přístupnější i pro nevidomé. Nainstaluje cedule s Braillovým písmem a připraví hmatové modely budov.

Dílo sochaře Feidia

Akropole byla budována dlouhá staletí, a to především mezi 13. a 5. století před naším letopočtem. Tyčí se na 160 metrů vysoké hoře a dosud je dominantou města. Svou hlavní úlohu ovšem hrála ve starověku, kdy byla politickým, kulturním i náboženským centrem celého Řecka. Nejvýraznější stavbou je hlavní chrám Parthenón, který v minulosti sloužil i jako městská pokladnice. Na Akropoli se nachází také Erechtheion, Propyleje a další stavby, pod nimiž je podepsán věhlasný sochař Feidias.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články