1:52
05.07.2017

Londýn láká na výročí Harryho Pottera

Tyto dny a měsíce patří oslavám dvaceti let, kdy světlo (mudlovského) světa poprvé spatřila první kniha ságy o Harrym Potterovi. Právě proto spousta turistů míří do Londýna, kde příběhy o brýlatém kouzelníkovi dostaly filmovou podobu.

První zastávka: studia Warner Bros

Nejnavštěvovanější jsou filmová studia Warner Bros, která naleznete na okraji Londýna ve Watfordu. Zde si budete moci prohlédnout bradavický hrad, nebelvírskou společenskou místnost, Snapeovu učebnu lektvarů, kabinet profesorky Umbridgeové, Zobí ulici, Harryho přístěnek pod schody, kuchyň Weasleových nebo banku u Gringottových.

Také se dozvíte, jak se natáčely famfrpálové zápasy nebo jak vznikalo měnivé schodiště, vyfotíte se na Hagridově obří motorce, prohlédnete si koště Nimbus 2000 či kouzelnické hůlky všech herců a ochutnáte vyhlášený máslový ležák.

Nádraží King´s Cross

Minout byste neměli ani známé londýnské nádraží King´s Cross, odkud z nástupiště 9 a ¾ Harry se svými spolužáky odjížděl do školy v Bradavicích. Na nádraží se nachází plastika vozíku s kufry, která napůl ční z cihlové zdi. A pokud si chcete dopřát opravdu silný zážitek, můžete se až do října projet parní lokomotivou Jacobite Steam Train, která připomíná bradavický spěšný vlak. Cesta začíná u Ben Nevisu a pokračuje po stejné trase jako ve filmu.

Snímky o kouzelnickém světě se natáčely také v Christ Church College v Oxfordu (kolej sloužila jako podklad pro Velkou síň) nebo v Durhamské katedrále, odkud pochází záběry bradavické školy. Reálné jsou i pohledy na krajinu, nad níž se ve druhém díle proháněli Harry s Ronem ve Fordu Anglia. Naleznete je v severním Skotsku.

Vzhůru do kavárny

A kde to vlastně všechno začalo? V kavárně The Elephant House v Edinburgu. Právě zde začala J. K. Rowling příběhy o světě čar a kouzel psát.

Speciální výstavu ke 20. výročí si můžete od 20. října 2017 do 28. února 2018 prohlédnout i v Britské knihovně v Londýně. K vidění budou autorčiny materiály, které dosud nebyly nikde zveřejněny.

Fanoušci Harryho Pottera a jeho přátel tak mají v následujících měsících o zábavu postaráno.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články