2 minuty čtení
01.09.2021

Cesta kolem světa bez letadel. Na zelenější výpravě pasažéři využijí vlaky a nákladní lodě

Stačilo přečíst si v The Daily Telegraph článek o otevření nové železniční tratě v Indii, aby si  Phileas Fogg v románu Julesa Verna usmyslel, že se vydá na cestu kolem světa. A že ji zvládne za 80 dní. Podle plánu k tomu měl využít vlaky a lodě. Nakonec ovšem zjistil, že zpráva o dokončení železnice není úplně pravdivá, a tak musel část cesty jet i na slonovi.

S ohledem na životní prostředí

Cesty kolem světa už v dnešní době nejsou nic neobvyklého. Pasažéři však obvykle využívají i letadla, která mají neblahý vliv na životní prostředí. Britská společnost Responsible Travel proto přišla s nápadem uspořádat mnohem zelenější výpravu. Cestující se v jistém smyslu vrátí do období dobrodruha Fogga – jen jízdu na slonech vynechají. Využijí vlaky a nákladní lodě. V letadle nestráví ani chviličku. Zájezd je tak jako dělaný pro ty, kteří chtějí poznávat nová místa a zároveň být ohleduplní k naší planetě.

Začíná se v Londýně

Cesta je rozdělená na tři části. Trasa začíná v Londýně, odkud se pasažéři vypraví napříč Evropou do ukrajinského Lvova, Moskvy a Kazachstánu. Šestnáct dní pak stráví na nákladní lodi při přeplouvání Pacifiku. Vlakem se následně dostanou z Los Angeles přes San Francisco až do Seattlu. Z Toronta pak jejich cesta povede zpět do Velké Británie.

Téměř 800 tisíc korun

Když Phileas Fogg v Reformním klubu, jehož je členem, zmíní, že zvládne cestu kolem světa urazit za 80 dní, ostatní členové mu to nevěří. Vsadí se proto s nimi o celé své jmění, které činí 20 tisíc liber. A účastníci plavby se společností Responsible Travel budou muset sáhnout do kapsy ještě hlouběji (pokud nepočítáme inflaci). Ceny totiž začínají na 26 500 librách, což je v přepočtu zhruba 794 tisíc korun. Cena zahrnuje nejen dopravu, ale i ubytování a vstupné na památky.

Plavba kolem světa za 138 dní

Další nezapomenutelná cesta kolem světa se chystá na rok 2022. Tehdy vypluje obrovská výletní loď Viking Neptune. Jedná se o takové plovoucí město, nachází se na ní 465 kajut, které jsou dokonce vybavené vlastními balkony. Cesta potrvá 138 dní a pasažéři navštíví 28 zemí a celkem 58 destinací. V tomto případě budou muset zaplatit ještě podstatně víc. Jedinečná plavba vyjde pasažéry na 1,1 milionu korun. Podívají se za to na Havaj, do Bombaje, Singapuru, Sydney, Aucklandu či Ho Či Minova Města. Společně s účastníky zájezdu bude cestovat také historik, jenž bude zájemce informovat o dějinách a kultuře navštívených zemí.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články