2:26
08.03.2021

Železná lady ve zlatém. Eiffelova věž dostane nový kabát

Světoznámá dominanta Paříže, Eiffelova věž, nese stejnou přezdívku, jakou si pro svou nekompromisnost a pevnou ruku vysloužila předsedkyně britské vlády Margaret Thatcherová – Železná lady. V následujících měsících se však „převlékne“ – bude mít zlatý kabát. Nátěr dostane proto, aby působila reprezentativnějším dojmem. V roce 2024 se totiž k Paříži budou upírat zraky nejen sportovních fandů z celého světa. Město na Seině bude hostit letní olympijské hry.

Jako domky z broušeného vápence

Podle turistického průvodce Lonely Planet byla Eiffelova věž od svého otevření v roce 1889 natřena dohromady devatenáctkrát. Původní barva, kterou zvolil její autor Gustav Eiffel, byla žlutohnědá. Pierre-Antoine Gatier, vedoucí architekt, jenž se věnuje péči o francouzské památky, popsal, že tuto barvu Eiffel pravděpodobně vybral proto, aby připomínala domky z broušeného vápence, které byly pro Paříž typické. Od té doby se Železná lady dočkala různých odstínů, mezi nimi i žluté nebo výrazně oranžové. Nový nátěr bude vyvolávat zlatou iluzi.

Eiffelova věž kvůli teplotním rozdílům neustále mění své rozměry.

Práce budou drahé, složité a možná i nebezpečné

Počítá se s tím, že práce vyjdou zhruba na 50 milionů eur, což je v přepočtu více než 1,2 miliardy korun. Nebude to nic jednoduchého. Nejdříve musí pracovníci oloupat starou barvu a rez. To ovšem může být i nebezpečné, neboť se předpokládá, že starý nátěr může obsahovat olovo. Poté budou moci nanést nový nátěr, díky kterému bude pařížská dominanta skutečně zářit. Práce by měly být dokončené během příštího roku, Francie tak bude mít před pořádáním olympijských her dostatečně velkou časovou rezervu.

Původně měla být zbourána

Eiffelova věž byla postavena v letech 1887 až 1889 při příležitosti 100. výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy. Zajímavé je, že měla původně stát pouze 20 let. Sloužila ovšem i jako televizní a rozhlasový vysílač či meteorologická stanice, a tak byla zachována. Dnes už si bez ní Paříž nikdo nedokáže představit. Měří 324 metrů a až do roku 1930 byla nejvyšší stavbou na světě. Váží neuvěřitelných 7 tisíc tun.

Na olympiádě v Paříži poprvé závodily i ženy

Nejedná se o první olympijské hry, které bude Paříž hostit. Konaly se zde již v roce 1900, a to po dobu pěti měsíců během Světové výstavy. Hodnocení národů ovládli Francouzi, v některých disciplínách ostatně závodili jen oni. Přes poměrně nízkou úroveň některých sportů tyto olympijské hry vstoupily do historie – poprvé na nich závodily i ženy.

Podruhé vzplál olympijský oheň v Paříži v roce 1924. Pořadatelé se pokusili napravit svou pověst, která při předchozím klání pod pěti kruhy značně utrpěla. Úspěšná zde byla československá výprava, jež si odvezla dohromady deset medailí, zlato ve šplhu vybojoval Bedřich Šupčík.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články