2:22
07.07.2017

Digitální nomádství – jak spojit práci s cestováním

Možná jste již někdy zaslechli pojem digitální nomádství nebo digitální nomád. Pokud ne, tak vězte, že od těch původních nomádů se ti digitální zas až tolik neliší. Jejich životním stylem je být prakticky neustále na cestách, poznávat svět a přitom se živit prací na dálku. Pro mnohé to možná znamená splněný sen, avšak za tímto způsobem života se schovává také spousta stinných stránek.

Žij, kde chceš

Ale nejprve k pozitivní stránce věci. Hlavní výhodou digitálního nomádství je možnost procestovat takřka celý svět, střetávat se s novými a zajímavými lidmi a útek od všední, každodenní reality. Nejčastěji vyhledávanou destinací je Jižní Asie, a to především Vietnam, Bali, Indonésie a hlavně Thajsko. Thajské město Chiang Mai je nejmenovanou Mekkou digitálních nomádů. Dalšími vyhledávanými oblastmi jsou například Střední a Východní Evropa (Německo, Nizozemsko atd.), ale nomádit můžete také v ČR nebo na Slovensku. Spousta nomádů jezdí za prací také do Jižní Ameriky a Mexika. Obecně cestovatelé volí spíše destinace, kde se žije levněji než v zemi, odkud pochází jejich zákazníci. Ale není to pravidlem.

Chiang Mai

Chiang Mai

Jak na to?

A co byste tedy měli umět, abyste se mohli stát úspěšným digitálním nomádem? Samozřejmě byste měli být schopni vykonávat svou práci na dálku. Z toho je asi patrné, že jako zaměstnanec korporátní firmy se nomádem na plný úvazek asi nestanete. Nicméně pokud vám to zaměstnavatel dovolí, měli byste to na nějakou dobu (např. 1-3 měsíce) rozhodně zkusit. Nejlépe se uživíte jako tzv. freelancer, tedy profesionál na volné noze. Ti nejčastějí působí v oblastech IT a programování, grafice a designu, copywritingu, marketingových aktivitách nebo třeba ve fotografování.

Digitální nomád v podobě fotografa

Digitální nomád v podobě fotografa

Není všechno zlato, co se třpytí

Z výše napsaného působí vše velice idylicky. Sedět na pláži v Thajsku se svým MacBookem a pracovat 4 hodiny týdně (kniha “Čtyřhodinový pracovní týden” od Timothyho Ferrise je nejmenovaná Bible digitálních nomádů). Ale své rozhodnutí byste si měli řádně rozmyslet. K podobnému stylu života bude potřeba především opravdu přísná disciplína. Je nutné si vytvořit rutinu a tu opravdu dodržovat a plnit své termíny. Dále musíte počítat s omezením svých vztahů. Na svých cestách budete dlouho bez rodiny a známosti potkáte třeba jen na pár týdnů. A nakonec asi největší ironie digitálního nomádství je ta, že přes všechnu svou práci nemáte mnohdy pořádně čas poznat danou zemi a neužijete si jí tak, jako byste byli turisté.

Inspirace

I přes všechny negativa má digitální nomádství pro mnohé z vás jistě smysl a každý, kdo si tento styl života alespoň na chvíli zkusil, vám jej jistě doporučí. Pokud byste se chtěli o digitálním nomádství dozvědět více, můžete se podívat na stránky nejznámějšího nomáda v ČR Matouše Vinše travelbible. Ten také společně se svým kolegou Petrem Novákem sepsal návod pro všechny potenciální nomády v podobě knihy.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články