Pandemie koronaviru změnila život na celém světě. Obzvlášť výrazně se podepsala na oblasti cestovního ruchu. Důkazem toho je i změna v žebříčku nejvytíženějších letišť na světě. Po více než 20 letech opustilo první místo americké letiště Hartsfield-Jackson Atlanta International. Většina nejrušnějších letišť se nyní nachází v Číně. Vyplývá to z dat organizace Airport Council International (ACI), která zastupuje světové letištní úřady.
Mezinárodní letiště Kuang-čou Paj-jün na prvním místě
Na pomyslném trůnu za loňský rok usedlo Mezinárodní letiště Kuang-čou Paj-jün, které se nachází v Kantonu, hlavním městě čínské provincie Kuang-tung. Ještě za rok 2019 přitom bylo až na 11. místě. Loni letiště v Kantonu odbavilo 43,8 milionu cestujících, což ovšem znamená čtyřicetiprocentní propad vůči roku 2019.
Atlanta klesla na druhou pozici
Dosud nejvytíženější letiště v Atlantě kleslo na druhou příčku. Zaznamenalo totiž výraznější propad než Kanton. Letištěm prošlo 42,9 milionu cestujících, tedy o 61 procent méně než v roce 2019. Předpokládá se ale, že Atlanta se zase do čela vrátí, jakmile opadnou vládní restrikce proti šíření koronaviru a cestovní ruch se postupně vrátí do normálu.
Peking se potýká s největším propadem
K největšímu poklesu cestujících došlo na letišti v Pekingu, které v minulých letech několikrát skončilo druhé za Atlantou. Šlo o 66 procent, letiště navštívilo pouze 34,5 milionu pasažérů. V první desítce nejrušnějších letišť se umístila ještě letiště Čcheng-tu, Dallas/Fort Worth, Šen-čen, Denver, Kchun-ming, Šanghaj a Si-an. Sedm z deseti nejvytíženějších letišť světa se tak v současné době nachází v Číně. Desítka nejrušnějších letišť za loňský rok zaznamenala přibližně 46procentní pokles.
Jen 5 procent odbavených cestujících
Drtivý dopad mělo uzavření hranic především na západoevropská a britská letiště. V porovnání s rokem 2019 přišla o tři čtvrtiny cestujících. Známé irské letiště v Dublinu loni dosáhlo pouze na 5 procent odbavených cestujících oproti předchozímu roku, Kodaň na 6 procent. Britské Heathrow loni kleslo jen na 8 procent, Amsterdam na 12 procent, Frankfurt na 16,5 procenta a Madrid na 20 procent. Očekává se, že s rozvolněním restrikcí budou letiště, která jsou závislá na mezinárodní přepravě, postupně zase počty pasažérů navyšovat.
Letecká doprava se snížila po celém světě
Koronavirová pandemie a s ní spojená opatření výrazně omezující pohyb obyvatel se podepsala na osobní letecké dopravě po celém světě, dohromady loni klesla o přibližně 65 procent oproti předcházejícímu roku. Podle organizace Airport Council International navíc nic nenasvědčuje tomu, že by se letecká doprava vrátila do stejného stavu, v jakém byla před vypuknutím pandemie, dříve než v roce 2024.
Komentáře k článku