2:42
02.12.2020

Domov Santy Clause ve Finsku zeje prázdnotou

Vánoce jsou svátky klidu, míru a pohody. A především rodiny. Letos ale vše bude jinak. Koronavirová pandemie postihla celý svět a nevyhnula se ani samotnému symbolu amerických Vánoc. Nejkrásnější svátky v roce nebudou klasické ani pro Santu Clause. Jeho domov zeje prázdnotou.

Desítky tisíc turistů letos nedorazí

Veselý dědula s velkým břichem a dlouhým bílým plnovousem, jenž každoročně rozdává dětem dárky a radost, sídlí v laponském městečku Rovaniemi, které se nachází na severu Finska. Během vánočních svátků tam míří desítky tisíc turistů z celého světa. A není to jen atmosféra radostného očekávání, která je tam láká. Na místě se totiž nachází také sněhové safari a lze odtamtud krásně sledovat polární záři.

Koronavirus zamezil cestování

Jenže právě protikoronavirová opatření tomu všemu letos zamezila. Ve Finsku, stejně jako ve většině dalších zemí světa, panují přísná opatření a většina turistů ze zahraničí se do země vůbec nedostane. Pochmurná nálada se tak nese i místem, kam každoročně putují desetitisíce dopisů a přání od dětí.

Santova vesnička ve městě Rovaniemi, Finsko.

Santova vesnička ve městě Rovaniemi, Finsko.

Propouštění v sektoru turistického ruchu

Pandemie koronaviru a s ní spojená omezení se na cestovním ruchu podepsaly opravdu výrazně. Sdružení Business Finland už v srpnu, tedy před druhou vlnou nákazy, uvedlo, že oproti loňskému roku klesl počet turistů ze zahraničí zhruba o 78 procent. Firmy podnikající v cestovním ruchu proto musely začít propouštět zaměstnance, neboť některé už nepočítají s tím, že by vláda uvolnila přísná opatření a vánoční sezona se ještě letos rozběhla. Jak pro agenturu Reuters uvedla šéfka turistické kanceláře v Rovaniemi Sanna Karkkainenová, Vánoce sice letos přijdou, ale je otázkou, jestli budou veselé. Podnikatelé se tak mohou upínat spíše až k příští sezoně.

Grónsko a „finský cirkus“

Zajímavostí je, že o to, kde bude mít Santa Claus domov, v minulosti bojovalo i Grónsko. Před třemi lety ale svou snahu vzdalo, nedokázalo konkurovat komerčnímu tlaku finského městečka. Lykke Geislerová Yakaboyluová z turistické agentury Visit Greenland v minulosti pro rozhlasovou stanici DR uvedla, že s „finským cirkusem“ nejsou schopni držet krok. Atrakce v městečku Rovaniemi dokonce přirovnala k Disneyshow. Grónsko se tak nyní profiluje spíše jako země dobrodružství, kam turisté mohou vyrazit za polární září nebo si zkusit řídit psí spřežení.

Ten pravý Ježíšek je v nás

U nás v České republice sice také letos nebudou Vánoce, na jaké jsme byli zvyklí, ale pro našeho Ježíška se nic nemění. Protože jak říká psycholožka Lidmila Pekařová, láska k druhému člověku je náš pravý Ježíšek.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články