3 minuty čtení
04.10.2021

Piknik na severním pólu. Cestující odveze luxusní vzducholoď

Brunche a pikniky už jsou běžnou součástí života. Pořádají se v parcích, ale i na méně tradičních místech. Společnost OceanSky Cruises nyní láká na cestu do opravdu neobvyklého místa – na severní pól. Tam se pasažéři dostanou luxusní vzducholodí a přímo v ledové pustině si budou moci dopřát piknik připravený šéfkuchařem.

Perfektní dopravní prostředek

O návratu vzducholodí se hovoří už delší dobu. Podle švédského pilota a podnikatele Carla-Oscara Lawaczeka, jenž za projektem stojí, se jedná o perfektní dopravní prostředek nejen pro tyto příležitosti. Nabízejí totiž maximální možný luxus, cestující si mohou užívat daleko větší prostor, než mohou nabídnout letadla. Zároveň mají vzducholodě velkou výdrž. Lawaczek také zdůraznil, že na stejnou vzdálenost potřebují oproti letadlům jen zlomek energie.

Po stopách Roalda Amundsena

I když bude podstatně luxusnější, výprava povede po stopách Roalda Amundsena. Začínat bude ve Špicberkách. Rozdíl bude v tom, že cestující budou moci na severním pólu vystoupit a užít si tam piknik. Celou dobu se o ně bude starat sedmičlenná posádka. Na palubě se bude nacházet osm kajut pro maximálně šestnáct lidí. S největší pravděpodobností se využijí vzducholodě Airlander britské firmy Hybrid Air Vehicles. První expedice by měla vyrazit v roce 2023 nebo 2024, letenky už jsou v prodeji. A pochopitelně nejsou levné, letenka do dvoulůžkové kajuty stojí více než 232 tisíc dolarů, tedy přes 5 milionů korun.

Oblast trvale pokrytá ledem

Jako severní pól se označuje místo, kde povrch Země protíná zemská osa. Nachází se přibližně ve středu Severního ledového oceánu. Jedná se o oblast, která je trvale pokrytá ledem. V poslední době se však čím dál víc mluví o tom, že tloušťka ledu se výrazně zmenšuje. Tento jev se většinou přičítá globálnímu oteplování, podle některých odhadů v následujících letech led ze Severního ledového oceánu na letní měsíce zmizí úplně.

První výprava skončila katastrofou

Historicky první výpravou na severní pól byla americká Polární expedice (Polaris expedition) pod vedením Charlese Francise Halla. Dopadla však tragicky. Halle se otrávil arsenikem a zemřel, výprava se následně vrátila, aniž by severní točny dosáhla.

Dobytí pólu neprokázali

V letech 1908 a 1909 se na severní pól vypravili také Frederick Cook a Rober Peary. Podle renomovaných institucí se jim však nepodařilo věrohodně dokázat, že na místě skutečně byli. Za první prokazatelné dosažení severní točny se tak považuje přelet vzducholodi Norge. Expedice pod vedením Roalda Amundsena, Umberta Nobila a Lincolna Ellswortha pólu dosáhla 12. května 1926. Po zemi se k severnímu pólu jako první oficiálně dostala výprava Američana Ralpha Plaisteda v roce 1968.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články