6:51
29.05.2017

Japonsko – prastará historie a technické vymoženosti na jednom místě

Když mi manžel řekl, že poletíme do Japonska, chtělo se mi skákat dva metry vysoko. Jen si to představte. Krásné dámy oblečené v hedvábných kimonech s tradičními japonskými motivy. Vyhlášené jídlo. Čarokrásné japonské zahrady s úchvatnými třešňovými stromy a roztomile vypadajícími altánky. To všechno jsem měla vidět na vlastní oči. Ovšem ani ve snu jsem neočekávala, že tato cesta ve mně zanechá tak silné vzpomínky.

Příprava na cestu

Do země vycházejícího slunce nepotřebujete žádné vízum, tedy pokud se tam chystáte jet na dobu kratší než devadesát dní. My si vyhradili na Japonsko tři týdny. Je dobré do Japonska vycestovat s nějakou finanční hotovostí. Japonsko je vyspělý stát, takže pokud máte strach sebou vozit větší hotovost, postačí vám kreditní karta. Přesto byste měli mít alespoň jednu stodolarovou bankovku u sebe pro strýčka příhodu.

Japonsko není zemí, kde byste se měli obávat nějakých nemocí. Je to technologicky vyspělá země, kde žijí civilizovaní lidé, proto není nutné se nechávat přeočkovat. Ale na zdravotní připojištění rozhodně nezapomínejte! Přece jen jistota je jistota. Já, jakožto člověk, který již od dětství trpí cestovní horečkou, jsem si své příruční zavazadlo vybavila i léky na průjem či bolest hlavy. Nemusíte sebou brát rovnou celou krabičku. Úplně vám postačí dva či tři kousky od každého léčiva, neboť v zemi vycházejícího slunce není o lékárny nouze.

Cesta do Ósaky trvala něco okolo třinácti hodin. Přiznám se, že my dáváme přednost německým aerolinkám. Proto naše cesta začala na letišti v Mnichově. Cestování letadlem nemám zrovna v lásce. Ne proto, že bych se bála, ale proto, že jsem smolař a dostanu vždycky sedadlo uprostřed letadla. Doporučuji si sebou do letadla přibalit i nějakou kvalitní literaturu. Sice můžete sledovat filmy z tabletu zabudovaném v sedadle před vámi, ale můžete také narazit na neurvalého Američana, který se rozhodne, že si sedačku sklopí, aby se mu lépe hajalo a tím vám samozřejmě znemožní sledování onoho filmu. Je dobré proto mít něco, čím se zabavíte. A nezapomeňte si sebou přibalit nějaký ten hroznový cukr. Ve chvíli největší nouze se vám bude opravdu hodit, neboť jídla dostanete poskrovnu.

Osaka 1

Osaka 1

Jací jsou Japonci vlastně lidé?

Říká se, jiný kraj, jiný mrav. V případě Japonska je to velice trefné. Japonci jsou velice kultivovaní, tiší a slušní lidé. V Japonsku je zvykem, že se na pozdrav či rozloučenou uklánějí a mají u toho na tváři typický nesmělý úsměv. Přes svou dobrosrdečnost si od cizinců drží uctivý odstup. Většina Japonců nehovoří plynně anglicky. Je proto dobré si do svého telefonu stáhnout překladač. I přes jejich nedostačující jazykovou vybavenost se vám ale budou snažit pomoci.

Je potřeba si uvědomit, že v zemi vycházejícího slunce je kladen velký důraz na etiketu a ohleduplnost ke svému okolí. Za vyloženě neslušné se považují nám normální věci, jako je například telefonování či hovoření se spolucestujícím v hromadné dopravě. Pokud něco takového uděláte, vysloužíte si opovrhující pohledy všech přítomných Japonců. Podobné je to se smrkáním na veřejnosti. To se považuje za neslušné i v ulicích měst. A poslední věc. My, Evropané, Japoncům zrovna nevoníme, ostatně ani oni mně. Ačkoliv jsem si své oblečení před odletem skutečně měnila a samozřejmě jsem se i vykoupala, dvanáct hodin letu, je dvanáct hodin letu. A i když v letadle nejsou zrovna tropické teploty, podle reakce některých ubohých Japonců jsem poznala, že jim opravdu nevoním. Proto doporučuji sprchovat se alespoň dvakrát denně a rozhodně používat deodorant s antiperspirantem. A pro absolutní jistotu si raději přibalte i nějaký parfém.

Ósaka, místo kde se snoubí historie s moderní architekturou

Už samotné přistání na letišti v Ósace je prostě zážitek. Zvláště pokud máte kladný vztah k technickým vymoženostem. Jedná se totiž o nejdelší budovu umístěnou na umělém ostrově. Od pobřeží je vzdálen pět kilometrů a dostat se z něho můžete dvojím způsobem – automobilem nebo vlakem.

Ubytování jsme vyřešili kapslovým hotelem, a to ze dvou důvodů. Jedná se o nejlevnější ubytování v Japonsku a nepotřebujete si jej předem rezervovat. Ale toto ubytování není vhodné pro člověka, kterého trápí klaustrofobie. Tyto „pokoje“ nejsou dvakrát prostorné, ale pro cestovatele, který se chce ubytovat jen na jednu, či dvě noci, jsou naprosto ideální. Kapslové hotely se nacházejí prakticky po celém Japonsku a platit se dají kreditní kartou. Velkou nevýhodou, o které jsme předem nevěděli, je fakt, že ženy a muži musí spát odděleně. A své osobní věci máte uzavřené ve skřínce mimo „kapsli“, protože se nedá uzavřít.

Ósaka je třetím největším městem v Japonsku a svými stavbami vyráží dech nejednomu cestovateli, který má rád krásu moderní architektury. Mezi ty nejvýznamnější by se dala zařadit budova Umeda Sky Building. Ale nejen milovníci moderní architektury si v Ósace přijdou na své. I milovníci historie zde naleznou mnoho zajímavého. Nejzajímavější a také nejnavštěvovanější je určitě hrad Ósaka-džo. Bohužel z původní stavby toho moc nezůstalo. Ósaka se totiž stala za druhé světové války cílem amerických bombardérů. Nedaleko Ósaka-džo stojí také historické muzeum, jenž skrývá cenné exponáty. Jsou důkazem toho, že dnes moderně vyhlížející Ósaka má dlouhou historii, která se píše už od starověku. Muzeum bylo vystavěno na místě, kde dříve stál palác Naniwa ze 7. století. To dokazují i archeologické pozůstatky v suterénu budovy.

Nezapomenutelný hrad Bílé volavky, Himedži

Himedži je od Ósaky vzdáleno 90 kilometrů. Nás do tohoto města dovezl vlak zvaný Šinkanzen. I když je tento vlak už nějaký ten rok na kolejích, stále můžeme říci, že se jedná o technickou raritu. Překvapilo nás jak čisté prostory vlak má. Na rozdíl od Českých drah, jsou vlaky v Japonsku přesné jako hodinky, a když si pořídíte rail pass, můžete využívat vlakové dopravy prakticky po celém Japonsku téměř bez omezení. Tento způsob přepravy ostatně doporučuji, neboť se jedná o nejbezpečnější a zároveň nejrychlejší způsob cestování. Kromě toho i výhled z vlaku je okouzlující.

Ale zpátky k Himedži. Je to malé průmyslové městečko, které skrývá nevídaný skvost, jenž je od roku 1993 zapsán do seznamu světového děditství UNESCO. Řeč je o hradu Himedži, bělostné stavby ze 14. století. Byl postaven v období Nanbokučó, také nazývané období Jošino. Na seznam UNESCO byl zapsán, protože se jedná o jednu z nejstarších staveb z období 14. století v Japonsku, kterou se podařilo dochovat téměř v nezměněné podobě, a to i přes fakt, že město bylo za 2. světové války intenzivně bombardováno. V 16. století byla panovníkem Hidejošim Tojotomim hradu přistavěna třípatrová věž. Dalšího rozšíření hradu došlo v 17. století, kdy přibyly tři příkopy a několik dalších budov. Návštěvník se při pohledu na tuto budovu neubrání úžasu. Při prohlídce hradu vás nejvíce překvapí původní dřevěné podlahy, které svědčí o veliké zručnosti japonských tesařů. Hrad Himedži, nebo také Bílá volavka, nese všechny charakteristické znaky spojované s představou o japonských hradech, včetně řady ochranných i architektonických prvků. I rozmístění místností uvnitř hradu je ukázkou nezaměnitelné japonské architektury. Hrad je obklopen osmi zahradami různých stylů, které nabízejí návštěvníkovi příjemné místo k odpočinku.

Jet či nejet?

Japonsko je zemí, kde se v dokonalém souladu snoubí prastará historie a největší technické vymoženosti světa. Svým návštěvníkům může nabídnout mnohé, jen bujaré veselí a pestrý noční život s hlasitou hudbou zde nečekejte. Nicméně svým návštěvníkům tato země připraví nejedno překvapení a odjíždět z ní budete naplněni nevšedními zážitky.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
Ronniemen
29. 6. 2024

buying prescription drugs in mexico mexican online pharmacy mexican online pharmacies prescription drugs

Odpovědět
CharlesMig
29. 6. 2024

purple pharmacy mexico price list: mexican pharmacy northern doctors - п»їbest mexican online pharmacies https://northern-doctors.org/# buying from online mexican pharmacy mexico pharmacies prescription drugs mexican pharmacy mexican border pharmacies shipping to usa

Odpovědět
JeffreyBum
28. 6. 2024

https://northern-doctors.org/# mexican border pharmacies shipping to usa

Odpovědět
Williamcob
28. 6. 2024

mexican mail order pharmacies: Mexico pharmacy that ship to usa - mexico drug stores pharmacies

Odpovědět
Williamcob
28. 6. 2024

reputable mexican pharmacies online: mexican pharmacy - buying prescription drugs in mexico

Odpovědět
Williamcob
28. 6. 2024

best online pharmacies in mexico: Mexico pharmacy that ship to usa - buying prescription drugs in mexico online

Odpovědět
Williamcob
28. 6. 2024

buying prescription drugs in mexico online: mexican pharmacy - pharmacies in mexico that ship to usa

Odpovědět
RichardShalp
28. 6. 2024

mexican mail order pharmacies mexican pharmacy online mexico pharmacies prescription drugs

Odpovědět
Williamcob
28. 6. 2024

buying from online mexican pharmacy: Mexico pharmacy that ship to usa - mexico drug stores pharmacies

Odpovědět
JeffreyBum
28. 6. 2024

http://northern-doctors.org/# mexican pharmaceuticals online

Odpovědět
JeffreyBum
27. 6. 2024

https://northern-doctors.org/# mexican pharmacy

Odpovědět
JeffreyBum
27. 6. 2024

https://northern-doctors.org/# best online pharmacies in mexico

Odpovědět
CharlesMig
27. 6. 2024

best online pharmacies in mexico: northern doctors - purple pharmacy mexico price list https://northern-doctors.org/# best online pharmacies in mexico mexican border pharmacies shipping to usa buying prescription drugs in mexico online mexican drugstore online

Odpovědět
Williamcob
27. 6. 2024

buying prescription drugs in mexico: mexican pharmacy online - mexican mail order pharmacies

Odpovědět
CharlesMig
26. 6. 2024

mexican rx online: mexican pharmacy - purple pharmacy mexico price list http://northern-doctors.org/# mexico drug stores pharmacies buying from online mexican pharmacy mexican pharmacy northern doctors mexican pharmaceuticals online

Odpovědět
JeffreyBum
26. 6. 2024

https://northern-doctors.org/# buying prescription drugs in mexico

Odpovědět
JeffreyBum
26. 6. 2024

https://northern-doctors.org/# mexico pharmacies prescription drugs

Odpovědět
CharlesMig
26. 6. 2024

mexican pharmacy: mexican northern doctors - pharmacies in mexico that ship to usa https://northern-doctors.org/# medication from mexico pharmacy medication from mexico pharmacy mexican northern doctors mexican pharmaceuticals online

Odpovědět
Williamcob
26. 6. 2024

mexican mail order pharmacies: northern doctors pharmacy - medication from mexico pharmacy

Odpovědět
JeffreyBum
26. 6. 2024

https://northern-doctors.org/# mexican rx online

Odpovědět
Albertenerm
25. 6. 2024

pin up 360 https://azerbaijancuisine.com/# pin up pin-up cazino

Odpovědět
Larryruido
25. 6. 2024

pin up azerbaycan: pin-up oyunu - pin up casino

Odpovědět
facebook vs eharmony to find love online
16. 5. 2024

Hello just wanted facebook vs eharmony to find love online give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different internet browsers and both show the same results.

Odpovědět
vpn coupon code 2024
11. 4. 2024

Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog. Any feedback would be greatly appreciated. my web-site - vpn coupon code 2024

Odpovědět
vpn special coupon code 2024
9. 4. 2024

What's up every one, here every one is sharing such knowledge, so it's good to read this website, and I used to pay a visit this blog daily. my webpage :: vpn special coupon code 2024

Odpovědět
zckoxsvoo
5. 10. 2023

Japonsko - prastará historie a technické vymoženosti na jednom místě - Travon zckoxsvoo http://www.ge4hjr443s7t0kw058n40hsx26t8c41is.org/ [url=http://www.ge4hjr443s7t0kw058n40hsx26t8c41is.org/]uzckoxsvoo[/url] azckoxsvoo

Odpovědět
qympkopqbo
15. 9. 2023

Japonsko - prastará historie a technické vymoženosti na jednom místě - Travon aqympkopqbo [url=http://www.gfu35gu539em0l3d38comr437614ads9s.org/]uqympkopqbo[/url] qympkopqbo http://www.gfu35gu539em0l3d38comr437614ads9s.org/

Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články