2:08
09.05.2021

Jeden z nejchudších států Evropy vsází na lepší infrastrukturu. Kdo se chce stát turistickým hitem?

Albánie dlouhodobě patří mezi nejchudší země Evropy. Cestovní ruch zde v současnosti tvoří pouze 6 procent HDP a v roce 2019 ji navštívilo jen zhruba 6 milionů turistů ze zahraničí. To se má ale do budoucna změnit. Albánský premiér Edi Rama podle serveru Independent uvedl, že Albánie má za cíl stát se vyhledávanou turistickou destinací. Dopomoci jí k tomu má lepší infrastruktura.

Příjmy z turismu spadly o 40 procent

V současné době Albánie nepatří mezi turisticky lákavé lokality. Tirana na rozdíl od řady hlavních měst starého kontinentu nenabízí tak zajímavá historická a romantická zákoutí, turisty pravděpodobně ani nepřitahuje místní poměrně nízká úroveň života. Do již tak ne zrovna rozvinutého cestovního ruchu navíc v uplynulém roce výrazně promluvila pandemie koronaviru. Jejím vlivem spadly příjmy země z turismu o 40 procent.

Llogarský průsmyk, Albánie.

Nová letiště a centrum pro jachtaře

Základem nové infrastruktury má být mezinárodní letiště Kukës, které se před nedávnem otevřelo přibližně 150 kilometrů od hlavního města Tirany. Chystá se ovšem výstavba ještě jednoho nového letiště, to by mělo vyrůst v oblasti pobřeží. Další možností je vytvořit z nákladního přístavu Durres hojně vyhledávanou oblast pro jachtaře. V rozhovoru pro agenturu AP premiér Rama dokonce prohlásil, že se Albánie má stát turistickým šampionem západního Balkánu. „Jsme na správné cestě,“ řekl.

Tirana a komunistické památky

Turistický potenciál přitom Albánie skutečně má. Je pravda, že zmíněná Tirana zažila hlavní rozkvět až ve 20. století, takže na památky příliš bohatá není, nějaké zde ovšem přesto naleznete. Stojí tu především stavby z doby komunismu, zajímavá je hlavně galerie Bunk’Art. Vznikla přebudováním bunkru komunistického politika Envera Hodži, který vedl zemi od konce druhé světové války až do své smrti v roce 1985.

Město tisíce oken

Ale i historická města v Albánii naleznete – za návštěvu stojí především Berat, město tisíce oken. Původní staré město společně s obrovskou pevností bylo postaveno už ve 14. století. Jedinečnou atmosféru dokreslují okolní hory.

Berat, město tisíce oken.

Antický Butrint

Na výlet do ještě vzdálenější historie se pak můžete vydat při prohlídce antického areálu Butrint, který je zapsán na seznamu UNESCO. K vidění jsou zde památky až z doby bronzové.

Nádherné pláže i panenská příroda

Krásné oblázkové i písečné pláže pak nabízí takzvaná Albánská riviéra. Obklopené jsou starobylými vesničkami, podobně jako v Chorvatsku nebo Černé Hoře. Co se týče přírodních zajímavostí, skutečnou perlou je Národní park Skadarské jezero, jenž leží u hranic s Černou Horou. Rozprostírá se zde nádherná flóra, kterou doplňují staré hrady a kostely.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články