3 minuty čtení
07.10.2021

Sedmým nejlepším městem je Praha. Zvítězilo San Francisco

Česká metropole se může pyšnit označením sedmé nejlepší město světa. Vyplývá to z hodnocení renomovaného magazínu Time Out. Skvělé umístění Praze vynesly především velké zelené plochy v Praze 6, ale pochopitelně také nádherná architektura. Velkým plusem je dobrá dostupnost pěšky, až 89 procent oslovených lidí uvedlo, že je ve městě snadné se pohybovat bez auta. Hodnotila se také kultura, noční život nebo gastronomie. Celému žebříčku vévodí kalifornské San Francisco.

Krásu Praze neubraly ani lockdowny

Magazín Time Out vyzdvihl, že přestože opakované lockdowny kvůli koronavirové pandemii zasáhly českou metropoli opravdu výrazně, na její kráse to nic neubralo. Místním se dokonce naskytla možnost užít si město tak, jak to kvůli obrovskému turistickému ruchu nikdy nezažili. Fotografie prázdného Karlova mostu se ostatně staly jedním ze symbolů české karantény.

Města se přizpůsobila těžkým podmínkám

Právě adaptace na velmi složité podmínky způsobené pandemií byla letos při hodnocení World’s Best Cities Index důležitým faktorem. Ukázalo se, jak se metropole dokázaly přizpůsobit situaci, kdy kultura, zábava, noční život a další prvky socializace téměř vymizely. Důraz byl kladen také na environmentální aktivity a komunitního ducha. Výzkum proběhl mezi 27 tisíci lidmi z celého světa, zúčastnili se ho i redaktoři a přispěvatelé magazínu Time Out.

Jedno z nejnákladnějších měst pro život

Zajímavostí je, že Praha je zároveň 90. nejdražším městem, co se týče životních nákladů. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Mercer, která srovnala 209 nejnákladnějších metropolí světa. Vůbec nejdražším je přitom Ašchabat v Turkmenistánu, loni to byl čínský Hongkong. Na opačném konci žebříčku se umístilo hlavní město Kyrgyzstánu Biškek. Praha za sebou nechala i kanadský Vancouver nebo novozélandský Wellington. Bratislava skončila na 110. místě. Do analýzy autoři zahrnuli ubytování, jídlo, dopravu i vybavení pro domácnost, dohromady se jednalo o více než 200 faktorů. V loňském roce Praha skončila o sedm příček níže.

San Francisco nikdy nešlo s davem

Své prvenství na žebříčku World’s Best Cities Index 2021 magazínu Time Out si San Francisco získalo svou jedinečností. Periodikum ocenilo, že město v Kalifornii vždy šlo svou cestou a nesplývalo s ostatními. Velkým benefitem je obrovské množství takzvaných parkletů, jedná se o rozšíření chodníků, kde jsou například zelené plochy s lavičkami. San Francisco je také typické svou místní pospolitostí, i to hodnotící ve výzkumu ocenili.

Další oceněná města

Na druhém místě skončil nizozemský Amsterdam, kde hodnotící vyzdvihli velké množství zelených ploch, udržitelnost a moderní prostředí. Třetí je britský Manchester, v první desítce se umístila také města Kodaň, New York, Montreal, Tel Aviv, Porto a Tokio.

 

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články