Původně dočasná instalace Stroje času z dílny společnosti ČKD Racionalizace, která v rámci jubilejní Všeobecné československé výstavy ozdobila Letnou, se v průběhu let stala jednou z ikon Prahy. Dnes je známá především jako Metronom. Autor Vratislav Karel Novák své dílo vytvořil jako ztělesnění nové éry, stále je však také varovnou připomínkou minulosti, ostatně stále je zasazen na podstavci původního Stalinova pomníku
Pomník na věčné časy nevydržel déle než 7 let
Jenom rok po únorovém převratu slavil Josif Vissarionovič Stalin kulaté narozeniny. Všechny státy východního bloku si vzaly za klíčový úkol projevit Stalinovi úctu. Československo si vytyčilo pro naplnění svého úkolu místo Letenských sadů, místo, kde kdysi měla stát socha Tomáše Gariguea Masaryka, ještě předtím velkolepý pomník zakladatelů Sokola Jindřicha Fügnera a Miroslava Tyrše. Komunisté zde chtěli vytvořit největší pomník světa, na počest generalissima. Nedlouho předtím postavený fotbalový stadion Slavie mu musel ustoupit.
Ke svému překvapení soutěž na podobu pomníku vyhrál Otakar Švec. Právě v jeho hlavě se zrodilo sousoší Stalina, který má za sebou Československo reprezentované dělníkem, rolnicí a novátorem, na druhé straně i sovětského dělníka, vědce a rudoarmějce. „Frontu na maso“, jak se mu lidově říkalo, opravdu připomínal.
Stavba žulového monumentu s výškou 15 metrů byla slavnostně zahájena za účasti prezidenta Antonína Zápotockého v roce 1949. Reálně se dělníci pustili do práce až v roce 1952, aby byl pomník pompézně odhalen 1. května 1955 pod heslem „Svému osvoboditeli – československý lid“. Bylo to dva roky po smrti Stalina. Dokončení svého díla se nedočkal ani tvůrce Otakar Švec, spáchal nedlouho předtím sebevraždu. Švecovo jméno zmizelo ze všech oficiálních dokumentů, pouhých 7 let poté zmizel i monstrózní sochařský výtvor. „Tlačenice“ byla odstřelena.
Výstavba a demolice monumentu tehdy vyšla na 150 milionů korun. Prázdné místo však komunistický režim znovu lákalo. Sametová revoluce všechny plány rozmetala podobně jako dynamit žulového Stalina. Na podstavci původního pomníku byl vztyčen Stroj času, ručička mohutného kyvadla se poprvé rozhýbala 15. května 1991.
Ručička kyvadla není perpetuum mobile
Kvůli obavám z narušené statiky se instalace Stroje času neobešla bez pomoci obří helikoptéry. Statika podstavce ze železobetonové konstrukce budí obavy dodnes.
V roce 2000 byl Metronom prohlášen kulturní památkou, ještě předtím se jeho vlastníkem a mecenášem stala společnost PSN, původně Pražská správa nemovitostí. PSN zajišťuje údržbu stroje, která ročně vyjde asi na 150 tisíc korun. A to není zdaleka všechno…
„Občas se bohužel stane, že vandalové mechanismus poničí. Loni se musela uskutečnit generální oprava za 1,5 milionu korun,“ uvedl Pavel Citta, ředitel akvizic PSN.
Metronom je dnes nedílnou součástí portfolia PSN, dokonce se dostal i do loga společnosti. PSN přitom vstoupila na trh jako Pražská správa nemovitostí právě v roce 1991, tedy v roce, kdy se na Letné Metronom objevil. Třicáté narozeniny slaví společně.
Komentáře k článku