1:59
30.12.2020

Augustovo mauzoleum bude po letech znovu otevřené

Mauzoleum prvního římského císaře Augusta, které se nachází přímo v Římě, dlouhá desetiletí chátralo. Tomu už je však konec. Má za sebou rozsáhlou rekonstrukci, díky které se bude moci otevřít veřejnosti. Dojít by k tomu mělo podle agentury Reuters v březnu 2021.

Jedna z nejvýznamnějších římských památek byla vystavěna v roce 28 př. n. l. a byla určena pro Augusta a členy císařské rodiny. Pohřbeni jsou v mauzoleu i císaři Caligula a Claudius. Jedná se o největší hrobku s kruhovým půdorysem na světě.

Opevněný hrad i visuté zahrady

V průběhu času došlo k řadě změn, z mauzolea vznikl opevněný hrad, následně visuté zahrady, amfiteátr pro býčí zápasy nebo divadlo. Benito Mussolini pak vydal rozkaz hlediště rozbourat, aby památka získala svůj původní vzhled.

Mauzoleum chátralo

Následovalo období, kdy památka bezútěšně chátrala, stěny byly obrostlé stromy. Ale nešlo jen o přirozené skomírání stavby, na vině byli i návštěvníci, kteří po sobě na místě zanechávali hromady odpadků. Náklady na rekonstrukci se vyšplhaly na deset milionů eur, což je v přepočtu zhruba 262 milionů korun. Po otevření mauzolea až do 21. dubna budou mít návštěvníci vstupné zdarma. V Římě se ten den chystají oslavy výročí založení v roce 753 př. n. l.

První císař

První císař římské říše a zakladatel julsko-klaudijské dynastie se narodil v roce 63 př. n. l. v Římě. Augustus je známý i pod jmény Gaius Octavius či Gaius Iulius Caesar Octavianus, česky Oktavián. Na svou politickou dráhu se dal poté, co byl jeho prastrýc, věhlasný Gaius Julius Caesar, jenž ho adoptoval, v roce 44 př. n. l. zavražděn. Stal se členem druhého triumvirátu, a to společně s Markem Antoniem a Markem Aemiliem Lepidem. Společně porazili Caesarovy vrahy, nicméně následně se trojice vlivných mužů postavila proti sobě. Augustus porazil v bitvě u Actia armádu Marka Antonia, který následně spáchal sebevraždu. Lepidus se musel stáhnout do ústraní.

Období prosperity

Augustus vládl od roku 27 př. n. l. až do své smrti v roce 14. Jeho vláda znamenala pro římskou říši období prosperity, byly posunuty a zabezpečeny hranice, nechal rozšířit síť silnic a podařilo se mu i sjednat mír s Parthskou říší.

Město z mramoru

Pověst praví, že na své smrtelné posteli Augustus řekl, že nalezl Řím jako město z cihel a proměnil ho v město z mramoru. O tom, jak významným panovníkem byl, svědčí i fakt, že ho senát po smrti prohlásil za boha. Jeho jméno Augustus nese i měsíc, který se do té doby nazýval Sextilis.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články