Listina kulturního a přírodního dědictví UNESCO se rozrostla o dalších 36 památek a míst. Na seznam se dostaly například japonské ostrovy, gruzijské lesy a mokřady nebo mešity v súdánském stylu na Pobřeží slonoviny. Prestižní titul ovšem získala i tři česká lázeňská města.
Jedenáct evropských lázeňských měst
Na seznamu UNESCO se nově objevilo jedenáct evropských lázní. Jedná se například o německé Baden-Baden a Bad Kissingen, francouzské Vichy nebo belgické Spa. Z českých lázeňských měst si tento status nově připisují ta nejznámější – Františkovy a Mariánské Lázně a Karlovy Vary. Organizace UNESCO oceňuje, že lázeňská kultura se v Evropě začala rozšiřovat už v 18. století.
Věhlasné Nice
Mezi další města, která se zapsala na seznam UNESCO, se nově řadí francouzské Nice. Město na Azurovém pobřeží láká turisty na promenádu des Anglais, zámek, krásné parky i řadu galerií a muzeí. Pro návštěvníky bylo město atraktivní už v 18. století, kdy sem aristokracie jezdila za mírným podnebím.
Historické město Salt
Titulem se nově pyšní také starověké město Salt v Jordánsku. V letech 1860 až 1920 se jednalo o významnou obchodní křižovatku, kde se navíc mísily křesťanské a muslimské vlivy. Ve středu města se dodnes nachází více než 600 zajímavých budov.
Chrám Ramappa
Stavba chrámu Ramappa, jenž se nachází v indické vesnici Palampet, začala už zhruba v roce 1213 a dokončena byla přibližně o 40 let později. Chrám zdobený tanečními sochami a sloupy byl zasvěcen bohu Šivovi.
Mumie civilizace Chinchorro
Podle archeologů prováděla nejstarší známé techniky mumifikace těl předkolumbovská kultura Chinchorro, která obývala severní okraj pouště Atacama v Chile. Využívala při tom jednoduché nástroje vyrobené z lastur nebo kostí a proces umělé mumifikace dovedla k dokonalosti.
Transíránská železnice
Z technických památek na seznam přibyla Transíránská železnice vedoucí od Kaspického moře k Perskému zálivu. Je dlouhá 1394 kilometrů a musí překonávat velmi těžké terénní podmínky. Její stavba, která začala v roce 1927, trvala 11 let.
Botanická zahrada Sítio Roberto Burle Marx
První moderní tropickou zahradou, která se zapsala na seznam UNESCO, se stal areál Sítio Roberto Burle Marx rozkládající se v západní části brazilského města Rio de Janeiro. Roste zde více než 3500 druhů tropických a subtropických rostlin. Tato zahrada se stala inspirací pro architekty po celém světě.
Pestrá směsice
Na listinu UNESCO přibyly také židovské památky měst Špýr, Worms a Mohuč (pod jednotným názvem ŠUM), prehistorická japonská naleziště Džómon, starověké indické město Dholavira, komplex Chankillo v Peru, turecké archeologické naleziště Arslantepe, Národní park Ivindo v Gabonu, petroglyfy u Oněžského jezera nebo důlní oblast Roșia Montană v Rumunsku.
Komentáře k článku