2:21
22.03.2021

Nejen mrakodrapy. Na Manhattanu vznikne první veřejná pláž

Mrakodrapy, muzea, burza Wall Street, typické taxíky nebo ikonická socha Svobody. To si snad každý z nás představí, když se vysloví název Manhattan. Přibude ale ještě jedna nezaměnitelná oblast, na Manhattanu se otevře první veřejná pláž.

Zóna klidu v betonové zástavbě

Pláž vznikne na řece Hudson a první turisty by měla přivítat za dva roky. Bude součástí poměrně rozsáhlého parku, který ponese název Gansevoort Peninsula Park. Má se stát zónou klidu mezi frekventovanou betonovou zástavbou. Parků na řece Hudson vyroste více, tento z nich bude největší, bude se rozkládat na více než 22 tisících metrech čtverečních. Kromě pláže se v této oblasti bude nacházet také okruh pro běžce i pejskaře, dětské hřiště nebo pikniková zóna.

Hlavně pro kajakáře

Kdo se ale bude těšit, že se na pláži vykoupe a příjemně osvěží, bude zklamaný. Pláž totiž nebude určená ke koupání. Bude však možné se na ní opalovat a užívat si zasloužený odpočinek. Primárně bude pláž sloužit pro majitele kajaků a dalších menších plavidel, kterým umožní snadnější přístup do vody. Celý projekt má vyjít na 70 milionů dolarů, což je v přepočtu 1,4 miliardy korun. Výstavba by měla začít už letos na jaře, s dokončením se počítá v roce 2023.

Socha Svoboda jako symbol New Yorku

Jestliže se vydáte na Manhattan, pravděpodobně nebudete vědět, co byste měli navštívit dřív. Možností je totiž opravdu nepřeberné množství. Takřka nutností je návštěva zmíněné sochy Svobody. Je vysoká 93 metrů a je majestátním symbolem New Yorku. Připomíná boj za nezávislost Spojených států na Velké Británii. Nabízí se odsud nádherné výhledy, turisté mohou vystoupat na podstavec, ale i do čelenky sochy. V případě čelenky se ale doporučuje zajistit si rezervaci několik měsíců předem.

Mrakodrapy i muzea

Další nepřehlédnutelnou stavbou je Empire State Building. Ta dokonce byla 40 let nejvyšší budovou na světě. Také odsud se vám naskytne úžasný výhled nejen na New York, ale i na New Jersey. Nelze vynechat ani památník 9/11 National Memorial & Museum, jenž naleznete na místě, kde stála světoznámá Dvojčata (Twin Towers), která se 11. září 2001 stala terčem teroristických útoků. Navštívit můžete i řadu zajímavých muzeí, jako je například The Museum of Modern Art nebo Museum of the City of New York.

Každý rok Empire State Building zasáhne blesk v průměru 23krát.

Užijte si piknik v parku

Nedílnou součástí Manhattanu jsou také místní parky. Tím nejznámějším je Central Park, který údajně ročně navštíví 25 milionů lidí. Kromě pikniku na zelené trávě si zde můžete prohlédnout sochy významných osobností, třeba Williama Shakespeara či Sira Waltera Scotta.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články