1:39
01.08.2017

Ocenění pro pilota, který zachránil 127 cestujících

Ve čtvrtek 27. července se do nezáviděníhodné situace dostala posádka mezinárodního letu z Turecka do Kypru. Brzy po vzletu, ve výšce 1 300 metrů nad zemí, se Airbus A320 dostal do velmi silného krupobití. Kroupy, které měly velikost golfového míčku, poškodily přední část letadla. Důsledkem bylo nouzové přistání na Atatürkově letišti, o kterém informoval portál telegraph.uk. Na palubě se v tu chvíli nacházelo 127 cestujících.

Alexander Akopov, kapitán poškozeného stroje, se rozhodl pro návrat na nedaleké letišti, ze kterého letadlo vzlétlo. Přistání znepříjemňovalo poškození předního skla, kvůli kterému piloti ztratili vizuální kontakt se zemí.

Ukrajinský kapitán však nezpanikařil a dokázal poškozené letadlo dostat bezpečně na zem. Za tento manévr byl oceněn národní medailí za statečnost a také potleskem cestujících a všech záchranných složek, které již byly na letišti k dispozici.

Celé přistání na videu

Jak už je dnes dobrým zvykem, tak jeden ze zaměstnanců letiště přistání zdokumentoval krátkým videem, ve kterém se obává, že letadlo nebude moci přistát. Jeho předtuchy se naštěstí nevyplnily.

Pro piloty nic neobvyklého

Výcvik na takové situace myslí, a tak by pro piloty neměl být problém přistát pouze za pomoci přístrojů. Ale i přes kvalitní výcvik je pilot pouze člověk, který může v krizové situaci kdykoliv selhat.

Zkušený kapitán Alexander Akopov, který létá už 30 let, nedělá ze situace žádné drama. Po přistání prohlásil, že to není nic neobvyklého.

Pro jednoho normální den, pro druhého hrdina. Všichni se ale shodneme, že Alexander Akopov svoji roli zvládl bravurně a právem zaslouží ocenění.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články