1:36
07.09.2017

Cesta na ledový kontinent bude zase o něco lehčí

Kdo chce jako turista navštívit Antarktidu, říši ledu a divoké přírody, může využít nabídky hned několika cestovních kanceláří. Z nejjižnějšího města světa, argentinského Ushuaia, vyplouvají speciální lodě ke břehům Antarktidy, kde turisté mohou strávit několik nezapomenutelných dní. Ceny těchto zájezdů se pohybují ve stovkách tisíců českých korun. Jiná možnost, jak se na tento kontinent dostat jako obyčejný turista bez vlastní jachty, zatím neexistuje. To se však během krátké doby má změnit.

Na Antarktidu letecky?

Úřad pro turistiku v Ohňové zemi (InFueTur) učinil společně s argentinským ministerstvem obrany celkem nečekané oznámení. Od nadcházející turistické sezóny, která začíná přibližně v prosinci, chce Argentina prostřednictvím státních aerolinií spustit pravidelnou komerční leteckou linku mezi městem Ushuaia a argentinskou polární základnou Marambio.

Argentina je doposud nejdůležitějším prostředníkem při realizaci komerčních cest na tento kontinent a podle prezidenta InFueTur je tento krok pojistkou, že to bude platit i nadále. Jak také podotkl, nebude to znamenat jen značný ekonomický přínos pro region, ale hlavně upevnění argentinského postavení v této mimořádně strategické zóně.

Zatím jedinou překážkou jsou obavy, zda se zvýšení turistického ruchu nedostane do rozporu s mezinárodně platnou smlouvou o Antarktidě, a to zejména s protokolem o ochraně životního prostředí.

Základna Marambio

Základna Marambio je hlavní vědeckou stanicí Argentiny na Antarktidě a leží na ostrově Seymour (Argentinci nazývaný Marambio), nedaleko Antarktického poloostrova. Jako stálá vědecká laboratoř funguje základna od konce šedesátých let minulého století. Dnes má velmi slušné zázemí s téměř třiceti budovami, zdravotnickým střediskem, a dokonce je zde i kaple zasvěcená Panně Marii z Lujónu.

Nejstarší letiště na kontinentu

Základna disponuje velmi dobrým letištěm, které nejenom že je nejstarším na Antarktidě, ale jako jediné je v provozu po celý rok a mohou zde přistávat i letadla s koly. Zatím však není uzpůsobeno přísným pravidlům pro civilní lety, a tak je stále otevřeno jen pro vojenské speciály. Do začátku nadcházející sezóny by však mělo být vše připraveno na přistání prvního civilního letadla.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články