2:29
19.04.2021

Vrak lodi z 18. století bude mít v Nizozemsku vlastní muzeum

Amsterdam je oblíbeným turistickým cílem. Hlavní město Nizozemska láká nejen na své slavné coffeeshopy, ale také na řadu muzeí. Přibude mezi nimi další, a to opravdu unikátní. Vznikne totiž muzeum pro vrak lodi z 18. století, který stále leží na dně moře u jižní Anglie. Loď nese příznačný název Amsterdam a v době svého potopení patřila Sjednocené východoindické společnosti.

Muzeum kolem obří nádrže

Zajímavostí je, že vrak zůstane ve vodě. Nebude to ovšem tak, že by dál ležel na dně moře v jakési podvodní galerii, kam by se návštěvníci museli potápět, jako je to například u francouzského města Cannes, kde jsou k vidění busty inspirované místními obyvateli. Vrak lodi se na souš dostane, ale bude umístěn do obrovské nádrže. A kolem ní pak vyroste samotné muzeum.

Část budovy bude pod vodou

O budovu se postarají architekti z nizozemského studia ZJA, dosud však není jasné, kde se bude stavět. Podle serveru Dezeen.com, který se věnuje architektuře a designu, se nejvíce nabízí lokalita poblíž Námořního muzea u bývalých doků, kde loď před staletími vznikla. Už teď je jisté, že velkým tahákem bude i samotná budova, bude totiž vypadat jinak než běžná muzea. Bude mít několik pater a část se bude nacházet pod vodou. Díky tomu budou moci návštěvníci vrak zkoumat nejen z prosklené nádrže kolem lodi, ale také shora. Muzeum by se návštěvníkům mohlo otevřít v roce 2025.

Připomenou nizozemskou námořní historii

Dva důvody otevření takovéhoto muzea jsou jasné – zachránit vrak, který by na mořském dně mohl být kvůli přírodním vlivům postupem času zničen, a zpřístupnit jej pro archeologický průzkum. Návštěvníci dokonce budou moci sledovat archeology při práci. Důvod je však ještě jeden, muzeum má za cíl přiblížit návštěvníkům nizozemskou námořní historii. Nechce zakrývat ani temné stránky minulosti, mezi kterými vyčnívá obchod s otroky. Podle architektonického studia ZJA je potřeba vést zásadní diskuzi nejen o otrokářství, ale také o historii kolonialismu a mezinárodního obchodu.

Amsterdam je městem muzeí a vodních kanálů

V Amsterdamu můžete navštívit také další výraznou stavbu, v níž se ukrývá muzeum. Jde o filmové muzeum EYE Film Institute Netherlands, kde se archivují všechny filmy, které byly natočeny v Nizozemsku od roku 1895. Současné umění si pak můžete prohlédnout v přístavišti NDSM, jež leží ve čtvrti Amsterdam Noord. V muzeum se zde proměnily bývalé industriální sklady. Amsterdam je známý také svými překrásnými vodními kanály, jimž se říká grachty. Těmi hlavními jsou kanály Herengracht, Prinsengracht a Keizensgracht.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články