4:06
29.05.2017

Pálava – víno, krásné ženy a zpěv

Mnoho turistů i cestovatelů mají cestu za krásami jižní Evropy spojenou také s cestou napříč nejteplejším místem v republice, a to s Pálavou. Jde možná o jedno z nekrásnějších míst u nás. Nachází se v severozápadním výběžku Panonské nížiny, které je zároveň jednou z nejsušších oblastí u nás. Celé území je od roku 1976 Chráněnou krajinou oblastí a spolu s Pálavskými vrchy a jejich vápencovitými skalními masivy tvoří nádhernou přírodní dominantu celé krajiny.

Domov neobvyklých zvířat a rostlin

Nachází se zde mnoho rostlinných i živočišných druhů, které bychom jinde jen těžko hledali. Například určité druhy kosatců nebo také ovsíř stepní, který roste v okolí Mikulova od konce poslední doby ledové. Ve skalách našlo domov také několik druhů netopýrů, které při troše štěstí můžeme spatřit v malých soutěskách. U řeky Dyje je hojně zastoupen bobr evropský.

Netopýr

Netopýr

Kozí hrádek

Celá krajina je ideální pro pěstování vinné révy, což dobří vinaři jistě ocení. Navštívit vinný sklípek spojený s túrou třeba na Kozí hrádek je příjemným zpestřením výletu. Právě Kozí hrádek je cílem pěších turistů. Je to vlastně dělostřelecká věž z 15. století, která sloužila na obranu Mikulova. Velká část byla zachována dodnes a nabízí krásný výhled do okolí. Výsledkem nedávných stavebních úprav zde vzniklo krásné odpočinkové místo a prohlídka je zde možná pouze tehdy, vlaje-li na hrádku vlajka.

Dalším cílem turistického putování může být Svatý kopeček u Mikulova. Na jeho vrch vede křížová cesta s krásnými skalními kaplemi. Na samotném vrcholku stojí pak poutní kaple sv. Šebestiána se zvonicí. Za krásného počasí se nám naskytne skoro kruhový a hlavně nezapomenutelný pohled k našim slovenským i rakouským sousedům.

Nejvyšší kopec Pálavských vrchů je ale Děvín (549 m), se kterým se pojí mnoho prastarých legend a pověstí. Na jeho severní straně se nacházejí zajímavé skalní útvary, na které se váže pověst o třech zakletých sestrách. Samozřejmě jde o již zmiňovanou chráněnou oblast, takže turisté se smí pohybovat jen po vyznačených stezkách.

Vodní radovánky

Velkým lákadlem pro turisty je nejen každoroční vinobraní v Mikulově, ale také rozsáhlé vodní dílo vytvořené třemi velkými nádržemi umístěnými mezi Novými mlýny, Pasohlávkami a Mušovcem. Tyto nádrže zadržují vodu z řeky Dyje, Jihlavy a Svratky. Vznikla tak jezera, která nejen udržují vláhu v půdě, ale oblast je centrem letního dovádění. V blízkosti je kemp Pasohlávky a v jeho sousedství byl v nedávné době postaven zábavní vodní park aqualand Moravia. Pro romantiky je také připravena okružní plavba výletní lodí kolem novomlýnských nádrží.

Pálava

Pálava

Soška nahé ženy

Celé území Pálavských vrchů a okolí proslavilo nejen výborné víno, ale archeologové zde objevili staré pozůstatky osídlení staré asi deset tisíc let z mladší doby kamenné. Sídlili zde lovci mamutů, jejichž přítomnost dokumentovala řada nálezů mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem, z nichž nejznámější je soška ženy, označována jako Věstonická Venuše.

Za zmínku také stojí novodobý památník obětem železné opony, který je postaven několik desítek metrů od bývalé celnice směrem k obci Sedlec. Pamětní místo je připomínkou lidí, kteří zde v letech 1948 – 1989 zahynuli při pokusu o nelegální překročení státních hranic. Je vyroben z kovových stél, kde každá symbolizuje jeden zmařený život.

Středobod romantiky

To je vlastně starobylé město Mikulov. Je plné pohostinných a milých lidí, jedinečných přírodních krás, skvělého vína a pohádkových koutů. Hlavní dominantou města je barokní zámek. Prostory zámku slouží jako stálá expozice Regionálního muzea a příležitostně i jako dějiště různých kulturních akcí. Zcela unikátní jsou vinařské expozice s obřím sudem v prostorách zámeckého sklepení. Je asi 620 cm vysoký, váží 26 tun a vejde se do něj 1041 hl vína. Byl vyroben za vlády knížete Maxmiliána z Dietrichsteina, který se snažil v době třicetileté války zlepšit hospodářskou situaci podporou vinařství. Do sudu se vkládalo víno jako daň poddaných.

Víno a vinohrady zkrátka do Mikulova patří. Vládne tu dokonalá symbióza mezi člověkem a přírodou. Je třeba návštěvníkům Mikulova připomenout, že město je středem různých zábavních a kulturních akcí. Na podzim je to tradiční vinobraní spojené s ochutnávkou vín a domácích koláčů, křtí se mladá vína nebo je zde také pověstný Pálavský gulášfest a mnoho dalších akcí.

Velmi hustá síť turistických tras, na které se lze z Mikulova napojit, skrývá nejrozmanitější možnosti pro objevování okolí včetně výletů do rakouského regionu. Město je zároveň hraničním přechodem s touto zemí.

Pěšky i na kole

Celá oblast je dobře značena jak pro pěší turistiku, tak pro milovníky kol. A právě i pro cyklisty je o víkendech připraven Expres Pálava – Podyjí, vlak pro přepravu kol. Výborné na této nabídce ČD je, že nemusíte mít kolo vlastní, ale ve vybraných půjčovnách ČD si jej můžete zapůjčit. Takže si všichni návštěvníci této pohádkové krajiny přijdou na své. Pohled z vrcholků bělostných vápencovitých kopečků do kraje plného dlouhých vinic, které mnohdy připomínají Toskánsko, je k nezaplacení.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
facebook vs eharmony to find love online
15. 5. 2024

Remarkable issues here. I'm very happy to look your post. Thanks a lot and I am having a look forward facebook vs eharmony to find love online touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

Odpovědět
vpn coupon code 2024
10. 4. 2024

It's very simple to find out any matter on net as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this website. my webpage :: vpn coupon code 2024

Odpovědět
vpn special coupon code 2024
9. 4. 2024

I all the time emailed this webpage post page to all my associates, as if like to read it after that my friends will too. Also visit my page :: vpn special coupon code 2024

Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články